Hrvatski vaterpolisti preko Mađarske do finala Europskog prvenstva!

Vrijeme:1 min, 40 sec

Hrvatska vaterpolska reprezentacija u utorak, 16. siječnja branit će europsko zlato osvojeno prije dvije godine u Splitu, nakon što je u polufinalu EP-a u Zagrebu porazila aktualnog svjetskog prvaka Mađarsku sa 11-8 (2-2, 2-0, 3-4, 4-2).

U finalu 36. izdanja europskog vaterpolskog prvenstva igrat će reprezentacije Hrvatske i Španjolske.

Hrvatska je u polufinalu pobijedila Mađarsku sa 11-8, dok je Španjolska u prvom polufinalu porazila Italiju sa 7-4.

Hrvatska će tako braniti zlato osvojeno prije dvije godine u Splitu, te loviti treću zlatnu medalju nakon što je bila najbolja i 2010. godine, također pred domaćom publikom. Barakude imaju i dva europska srebra (2003, 1999), te jednu broncu (2018).

Nakon izjednačne prve četvrtine (2-2), Hrvatska je u drugoj dionici povela sa dva gola razlike (4-2).

Mađari su u trećem periodu igre u četiri navrata smanjili na gol zaostatka, no odabranici izbornika Ivice Tucka su početkom posljednje dionice poveli i sa +3 (9-6).

Mađarska je smanjila na 9-7, no Barakude su uzvratile s dva gola u nizu za 11-7 i početak slavlja.

Hrvatsku su do pobjede predvodili Jerko Marinić Kragić s tri gola, te Loren Fatović s dva gola, dok je Marko Bijač imao osam obrana.

Kod Mađara najefikasniji su bili Adam Nagy i Vendel Vigvari sa po tri gola.

U prvom polufinalu Španjolska je svladala Italiju sa 7-4 (2-1, 2-0, 1-0, 2-3).

Briljirao je vratar Unai Aguirre sa čak 14 obrana, a gotovo 20 minuta nije primio pogodak, Talijani ga nisu mogli svladati čitavu drugu i treću četvrtinu što su Španjolci iskoristili za izgradnju prednosti od 5-1.

Po dva gola za Španjolsku postigli su Felipe Perrone i Alvaro Granados, dok je dva gola za Italiju postigao Francesco Condemi.

Za Španjolsku je ovo četvrti plasman u finale u povijesti EP-a, ali još nikada nije bila prvak.

Gubila je finala 1991. od tadašnje Jugoslavije, 2018. od Srbije te 2020. od Mađarske.