Budućnost Sirije Njemačka daje bonuse za povratak Sirijaca u domovinu, Danska otišla najdalje, isplaćuje nevjerojatne cifre

Vrijeme:2 min, 42 sec

 

Kandidatkinja za kancelarku krajnje desne stranke Alternativa za Njemačku (AfD) Alice Weidel poručuje: “Ne primamo više nikoga!”

Ministri vanjskih poslova arapskih država sastali su se jučer u Jordanu s međunarodnim predstavnicima kako bi razgovarali o budućnosti Sirije – bez prisutnosti Sirijaca. Jordansko ministarstvo vanjskih poslova izjavilo je da je cilj sastanka istražiti načine za potporu zemlji tijekom prijelazne faze nakon pada dugogodišnjeg vođe Bashara al-Assada. Cilj razgovora je jamčiti uključiv politički proces pod sirijskim vodstvom koji uključuje sve skupine unutar rascjepkane zemlje. Prema jordanskim izvorima, sastanku su nazočili ministri vanjskih poslova Jordana, Saudijske Arabije, Iraka, Libanona, Egipta, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Bahreina i Katara. Oni su se u gradu Aqabi sastali s ministrima vanjskih poslova Turske i SAD-a Hakanom Fidanom i Antonyjem Blinkenom. Sudjelovali su i predstavnica EU za vanjske poslove Kaja Kallas i posebni izaslanik UN-a za Siriju Geir Pedersen.

Izaslanik novoizabranoga američkog predsjednika Donalda Trumpa za Bliski istok Steve Witkoff posjetio je Saudijsku Arabiju i sastao se s princem prijestolonasljednikom Mohammedom Bin SalmanomMassad Boulos, kojeg je Trump imenovao za višeg savjetnika za arapska i bliskoistočna pitanja, sastao se ovog tjedna u Dohi s katarskim premijerom. U Europi je i dalje prva politička tema što sa sirijskim izbjeglicama nakon što je pao Assad. Njemački kancelar Olaf Scholz poručio je sirijskim izbjeglicama koji su u Njemačkoj “integrirani” da su i dalje “dobrodošli”, a konzervativci i ekstremna desnica pozivaju ih da se vrate u svoju zemlju nakon pada Bashara al-Assada. – Svatko tko ovdje radi, tko je dobro integriran, jest i ostaje dobrodošao u Njemačkoj – izjavio je socijaldemokratski čelnik u poruci na X-u, zaključujući da su “neke izjave posljednjih dana duboko destabilizirale” ljude sirijskog podrijetla.

Njemačka ima oko milijun Sirijaca, od kojih je većina stigla nakon izbijanja građanskog rata 2011., a posebice tijekom migrantske krize 2015. Neki od njih dobili su njemačko državljanstvo, ali mnogi ga još nemaju, što ih čini ranjivijima kada se radi o mogućem postupku deportacije. U ponedjeljak je Njemačka, kao i neke druge europske zemlje, poput Austrije i Švedske, objavila da suspendira odluke o tekućim zahtjevima za azil sirijskih izbjeglica nakon pada Bashara al-Assada. Kandidatkinja za kancelarku krajnje desne stranke Alternativa za Njemačku (AfD) Alice Weidel poručuje: “Ne primamo više nikoga!” Ta stranka, koja se oslanjala na strahove koje je u dijelu javnog mnijenja generirao dolazak migranata, zauzima drugo mjesto u anketama za prijevremene parlamentarne izbore 23. veljače.

I među konzervativcima ima onih koji pozivaju na povratak Sirijaca koji žive u Njemačkoj u njihovu zemlju. Jens Spahn, jedan od čelnika zastupničkog kluba konzervativaca u Bundestagu, predložio je “čarter-zrakoplove” i dodjelu bonusa od tisuću eura “svima onima koji se žele vratiti u Siriju”. Isto nudi i Austrija, a najdalje je otišla Danska, koja svakom punoljetnom Sirijcu koji se dobrovoljno odluči vratiti u domovinu nudi 27.000 eura, a za svako dijete isplaćuje 6700 eura. Tako bi četveročlana obitelj s dvoje djece koja se vrati u Siriju od države Danske dobila 67.400 eura za početak novog života u svojoj domovini. Najnovija njemačka studija naglašava da bi povratak Sirijaca koji žive u Njemačkoj u njihovu zemlju mogao pogoršati nedostatak radne snage u bolnicama u zemlji, kao i u drugim sektorima poput prijevoza i logistike.

Autor: Antonio Mandir

večernji.ba / Hrvatsko nebo

Odgovori