Dinko Pejčinović: Kako podijeliti Federaciju?

Vrijeme:3 min, 28 sec

 

Prije tridesetak godina Federacija Bosne i Hercegovine zamišljena je kao zaseban dio države u kojem će dva konstitutivna naroda, Hrvati i Muslimani-Bošnjaci, skladno dijeliti vlast. Zamisao nije uspjela, ponajprije zbog politike „međunarodne zajednice“, koja je pokušala najmanji narod svesti na razinu nacionalne manjine i tako ugoditi islamskom svijetu.

Nisu se iskazali ni muslimanski političari u Sarajevu koji su, uz podršku većine svojih birača, stalno kršili daytonski sporazum na štetu federalnih „partnera“. Posljedice tog dvostrukog „zločinačkog pothvata“ bile su katastrofalne; samo u mandatu Visokog predstavnika Valentina Inzka iz BiH se iselilo sto tisuća Hrvata! Austrijska ništarija dobro je obavila svoj prljavi posao!

Ostaci hrvatskog naroda povukli su se na prostore koje je u ratu obranio HVO, a mali uspjeh zabilježen je jedino u Mostaru, u kojem su, suprotno očekivanjima, Hrvati uspjeli brojčano nadmašiti „komšije“. Iz današnje perspektive jasno se vidi da je stvaranje Federacije s Muslimanima bio veliki promašaj hrvatske politike, koji se može opravdati jedino teškim ratnim okolnostima. S druge strane, Muslimani-Bošnjaci s pravom se žale da su tri puta malobrojniji Hrvati prezastupljeni u zajedničkim institucijama, ali nikada im ne pada na pamet ponuditi jednostavno i pravedno rješenje – raspuštanje ili FEDERALIZACIJU FEDERACIJE, pa neka svatko upravlja sam sa sobom! Ako Sarajevo ne želi razvrgnuti prisilni brak, zašto svoju „viziju“ ne ponudi hrvatska strana?

Podjela Federacije prema elektroprivrednim područjima

Dobronamjerni pojedinci i predstavnici manjih stranaka povremeno se pojavljuju s prijedlozima preustroja Federacije koji djeluju sasvim prihvatljivo.
Mario Karamatić, predsjednik HSS-a BiH, na sarajevskom portalu klix.ba. nedavno je izjavio: „Ja sam za revitalizaciju Herceg-Bosne, u skladu s međunarodnim pravom.. Federacija se podjeli na dva entiteta, jedan se zove Herceg Bosna, drugi kako god hoćete. U ustavu napišete da RS bira jednog člana Predsjedništva, baš kao i Herceg Bosna. Tako bi se riješilo 90 posto tenzija koje ovdje postoje.. Govoreći o tome koja bi bila teritorija tzv. „Herceg-Bosne“ kazao je: „To bi bila teritorija Elektroprivrede Hrvatske zajednice Herceg Bosne. Gdje ko plaća struju, neka bude u tom entitetu“, kazao je Karamatić. (www.klix.ba, 6.9.2024.) Istu ideju lansirala je svojedobno Međunarodna krizna skupina (ICG), pa nije zgorega ponovo na nju podsjetiti. U proteklih trideset godina to je valjda jedini konstruktivan prijedlog koji je došao sa zapadne strane!

Dogradnja Daytona

Daytonski sporazum do sada se redovito „dograđivao“ na štetu Hrvata, počevši od vlada „Alijanse“ i „Platforme“ do notornog Željka Komšića. Kad bi se Hrvatima pružila prilika za dogradnju Daytona, na prvom mjestu ne bi trebao biti izborni zakon i mizerni ustupci, nego reforma ili raspuštanje hrvatsko-bošnjačke Federacije. Što bi rekao Karamatić – „Tako bi se riješilo 90 posto tenzija koje ovdje postoje“.

Najlogičniji model podjele teritorija između dva federalna nasljednika bio bi poštivanje ratnih, odnosno „preddejtonskih“ granica, koliko god one bile složene i nepraktične. Većina nepristranih promatrača složila bi se oko toga da, u slučaju raspada, svi dijelovi Federacije koje su u listopadu 1995. nadzirale hrvatske snage (HV i HVO) pripadaju Hrvatima. Jasno, sve što je nadzirala muslimanska Armija RBiH pripalo bi Muslimanima-Bošnjacima. Ostaje još da se riješi raspodjela prostora koje su Srbi prepustili Federaciji daytonskim sporazumom, a to su dijelovi Sarajeva, koridor do Goražda i općina Odžak. Ta područja pripala su Federaciji, i tek ih treba pošteno razdijeliti među nasljednicima. A što će Hrvatima koridor do Goražda? – mogao bi netko zapitati. Pa, kao prvo, upravo su Hrvati u Daytonu napravili velike teritorijalne ustupke Srbima (HE Bočac, Mrkonjić Grad, Šipovo), i već po toj osnovi imaju pravo na odgovarajuću kompenzaciju, recimo, nekakav koridor do središnje Bosne!? Iako je riječ o sasvim razumljivom i opravdanom zahtjevu, možemo samo zamisliti kako bi u Sarajevu reagirali na takvu ponudu. No, ako Bošnjaci neće trgovati, ima tko hoće!

Postoji još jedan prijedlog podjele teritorija koji bi mogao zadovoljiti obje strane bez suvišnog dizanja „tenzija“, a već je predstavljen u prethodnim člancima („Kako spasiti BiH“, „Kompromisni model preustroja BiH“ itd.) Po toj zamisli Federacija bi se podijelila na dva nacionalna entiteta – hrvatski i bošnjački, a u središnjoj Bosni uspostavio bi se zajednički distrikt. Autor smatra da je riječ o daleko najboljem modelu preustroja Federacije koji bi se pozitivnoodrazio na čitavu BiH. Ako netko misli drukčije, neka slobodno iznese svoj prijedlog!

Dinko Pejčinović

Hrvatsko nebo

Odgovori