Kakva budućnost čeka Siriju nakon pada Asada: Tko će vladati podijeljenom zemljom?

Vrijeme:3 min, 45 sec

 

Osvojivši velike gradove poput Alepa, Hame i Homsa u samo nekoliko dana, pobunjenici su u nedjelju ušli u Damask, proglasili pad Asadova režima i oslobođenje glavnoga grada.

Sirijci su se u nedjelju suočili s novom političkom realnošću nakon što su pobunjenici zauzeli Damask, okončavši dugogodišnji režim predsjednika Bašara al-Asada, koji je pobjegao iz zemlje. Stanovnici su izišli na ulice Damaska pjevajući i plešući. Očevici su rekli da se moglo čuti pucnjavu iz radosti što je završila vladavina obitelji Asad koja je trajala više od 50 godina.

Međutim, mnogi unutar i izvan Sirije zabrinuti su zbog onoga što dolazi. Nije jasno tko će vladati podijeljenom zemljom u budućnosti i hoće li Sirija u konačnici pronaći put do demokracije.

Oporbene snage koje sada nadziru Damask proglasile su policijski sat u gradu od 16 sati do 5 sati ujutro. Irak je zatvorio granični prijelaz al-Kaim sa Sirijom i evakuirao svoje veleposlanstvo. Iran ima značajan politički utjecaj u Iraku i mnogobrojne milicije povezane s Iranom djeluju u Iraku.

Pobunjenici su u nedjelju upali u iransko veleposlanstvo u Damasku. Televizijska postaja Al Arabija objavila je video snimke ljudi kako trgaju veliki plakat s ograde zgrade. Na njemu su bili prikazani moćni iranski general Kasim Sulejmani, koji je ubijen 2000. u Iraku u napadu američkog drona, te Hasan Nasrala, vođa proiranskog libanonskog Hezbolaha, koji je ubijen u rujnu u izraelskom zračnom napadu u blizini Bejruta.

Zajedno s Rusijom, Iran i proiranski libanonski Hezbolah bili su glavni saveznici Asadove vlade. Uz njihovu pomoć, snage sirijske vlade povratile su kontrolu nad važnim dijelovima zemlje tijekom građanskog rata, omogućivši Asadu da ostane na vlasti.

Osvojivši velike gradove poput Alepa, Hame i Homsa u samo nekoliko dana, pobunjenici su u nedjelju ušli u Damask, proglasili pad Asadova režima i oslobođenje glavnoga grada.

Obrativši se milijunima izbjeglica raseljenima zbog rata koji je trajao 13 godina, Zapovjedništvo vojnih operacija, savez pobunjeničkih snaga, objavilo je: “Raseljenima širom svijeta, slobodna Sirija vas čeka.”

Sirijska vojska također je objavila da je Asadova vladavina završila. Zapovjedništvo vojske obavijestilo je vladine vojnike da više nisu u službi, doznala je njemačka novinska agencija dpa od sirijskih vojnih izvora. Sirijski pobunjenici ušli su rano u nedjelju u predsjedničku palaču u Damasku izvikujući “Bog je najveći”, rekli su očevici za dpa.

Asad je pobjegao iz Damaska nešto prije dolaska pobunjenika, objavila je ruska vlada.

Sirijski građanski rat rasplamsao se potkraj studenoga kada je pobunjenički savez predvođen islamističkom organizacijom Hajat Tahrir al-Šam (HTS) iznenada pokrenuo ofenzivu na sjeverozapadu Sirije i brzo zauzeo teritorij od prorežimskih snaga napredujući prema jugu i Damasku.

Pobunjenici su potvrdili da su zauzeli zloglasni zatvor Sednaju, zvan “Ljudska klaonica”. U tom zatvoru u blizini Damaska bili su zatočeni mnogi politički zatvorenici koji su se protivili Asadovoj vladavini.

Građanski rat u Siriji traje od 2011. kada su snage sigurnosti nasilno odgovorile na protuvladine prosvjede. Raseljeno je gotovo 14 milijuna ljudi, a 300.000 civila do sada je poginulo, po procjenama UN-a.

Europska unija i SAD brzo su proglasili HTS terorističkom organizacijom zbog čega nije jasno koliko Zapad ima manevarskog prostora za diplomaciju.

Po vođi HTS-a Abuu Muhamedu al-Džolaniju, pobunjenički savez namjerava preuzeti vlast mirno. Javne institucije u Damasku “ostat će pod nadzorom bivšeg premijera do službene predaje vlasti”, rekao je.

Prije nekoliko godina, SAD je raspisao nagradu od deset milijuna američkih dolara za Džolanijem. No 42-godišnji militant tvrdi da je sada umjeren i da želi obnoviti Siriju.

Pobunjenici napreduju na sjeveroistoku

Pobunjenički savez napredovao je u nedjelju i na sjeveroistoku zemlje. Pobunjenici su u obraćanju putem sirijske državne televizije rekli da su pod svoju kontrolu stavili područja zapadno od ključnog grada Deira al-Zura. To područje donedavno su kontrolirale snage sirijske vlade i savezničkih milicija.

Deir al-Zur nalazi se na Eufratu i važnim prometnim pravcima između istočnih i središnjih dijelova Sirije. U tom se području u blizini granice s Irakom nalazi i većina sirijskih naftnih polja te američka vojna baza. Dijelove grada sada uglavnom kontroliraju Sirijske demokratske snage (SDF), koje vode kurdske milicije.

Izrael izveo niz napada na Siriju

Izrael je u nedjelju izveo niz zračnih napada na Siriju, uključujući Damask, objavio je Sirijski opservatorij za ljudska prava.

Izraelski ratni zrakoplovi napali su vojna skladišta u blizini znanstvenog centra kod Damaska i vojni položaj u okolici grada, po opservatoriju.

Izraelsko ratno zrakoplovstvo ranije je napalo tvornicu kemijskog oružja u Siriji, po medijskim izvješćima. The Jerusalem Post je objavio da je napad bio motiviran zabrinutošću da bi oružje razvijeno tijekom Asadove vladavine moglo pasti u ruke pobunjenika.

večernji.ba / Hrvatsko nebo

Odgovori