Deutsche Welle: Što znamo o osumnjičeniku za napad u Magdeburgu

Vrijeme:6 min, 8 sec

 

Mnogo toga i dalje nije poznato ni razvidno o motivu užasnog terorističkog napada u njemačkom gradu Magdeburgu, gdje je u petak 50-godišnjak identificiran kao „Talib A.”, useljenik iz Saudijske Arabije, u jurećem vozilu gazio posjetitelje Božićnog sajma, dojurivši protupožarnim putem, s ishodom od pet poginulih i više od 200 ozlijeđenih. Njemački portal Deutsche Welle pokušao je prikupiti sve dostupne podatke o tom liječniku-psihijatru, koji u Njemačkoj radi u svojoj struci, a od g. 2016. ima trajni boravak. Riječ je, koliko je dokumentirano, o jako čudnoj i godinama javno eksponiranoj i borbenoj, prijetećoj osobi, čije izručenje bijaše zatražila S. Arabija. No sada otkrivene informacije o njegovim očitovanjima po mrežama i medijima te o djelovanju međusobno su protuslovne te je teško razumjeti što ga je nagnalo da počini ovaj užasni zločin, odnosno što je istina, a što lažno predstavljanje. Očito je i to da su olako bile odbačene prijave i upozorenja na njega kao na mogućeg ugrozitelja sigurnosti drugih, o čemu dokumentirano izvješćuju neki drugi njemački mediji. Službena istraga traje, a njemačka javnost uzima s velikim oprezom ili nevjericom sve informacije iz službenih i medijskih izvora, koje su uvelike dozirane, filtrirane i nepotpune. Silno je ojačalo protuuseljeničko odnosno protumuslimansko raspoloženje, i to dva mjeseca prije prijevremenih parlamentarnih izbora. Evo u nastavku prikaza informacija do kojih su došli odnosno koje su objavili istraživački novinari DW-a.

 

Nakon smrtonosnog napada 20. prosinca na božićni sajam u Magdeburgu, osumnjičenik je gotovo odmah uhićen. Na večer napada, državni premijer Saske-Anhalt , Reiner Haseloff, rekao je da je osumnjičeni 50-godišnjak iz Saudijske Arabije koji živi u Njemačkoj 18 godina i da je vjerojatno djelovao sam dok se vozio kroz gužvu .

Nekoliko njemačkih medija brzo je identificiralo muškarca kao Taliba A.* i izvijestilo da je on specijalist psihijatrije i psihoterapije. Talib A. je obavljao praksu u Bernburgu, oko 40 kilometara južno od Magdeburga, gdje se dogodio napad.

Saudijac je odgojen kao musliman, ali je napustio svoju vjeru i postao aktivni kritičar islama i njegova odnosa prema ženama, posebno u svojoj domovini.

Trag mržnje na društvenim mrežama 

Opisujući sebe kao bivšeg muslimana i saudijskog disidenta, bio je entuzijastični korisnik platforme društvenih medija X (bivši Twitter). Tamo je imao oko 47.000 pratitelja. Ondje je svakodnevno objavljivao ili ponovno objavljivao [osvrte] uglavnom o antiislamskim temama. Često je kritizirao vjeru i čestitao muslimanima koji su ju napustili.

Po intervjuu koji je dao za BBC 2022., Talib A. je postavio mrežnu stranicu pod nazivom “Mi smo Saudijci” (wearesaudis.net) za koju kaže da se njome koristio kako bi pomogao saudijskim aktivistima i bivšim muslimanima da pobjegnu iz Saudijske Arabije i drugih zemalja Zaljeva. Rekao je za BBC da su mu često prilazile mlađe Saudijke koje su pokušavale pobjeći od svojih obitelji.

Međutim, britanski Daily Telegraph izvještava da su ga neki drugi disidenti smatrali previše ’intenzivnim’ i izbjegavali ga.

Njegovi su pogledi skrenuli u islamofobiju i često je objavljivao sadržaj koji odjekuje krajnje desničarskom retorikom. Često je kritizirao njemačku migracijsku politiku jer je tvrdio da je pustila previše muslimana u zemlju i krivio Angelu Merkel, bivšu njemačku kancelarku, što je navodno dopustila da se to dogodi.

U prosincu je podijelio video o afganistanskim ženama kojima su talibani zabranili pristup medicinskim sveučilištima i komentirao da bi, “da je Merkel postigla svoj plan, ovo sada bila Njemačka”.

Istog dana također je objavio da “Merkel mora ostatak života provesti u zatvoru kao kaznu za svoj zločinački tajni projekt islamizacije Europe. Ali ako se ponovno uvede smrtna kazna, ona zaslužuje biti pogubljena.”

Ta potpora krajnjoj desnici i njegova zabrinutost zbog islama u Europi datiraju barem od 2016.

Postajao je sve ogorčeniji na Njemačku. “Moram priznati da su me zapadni ljevičari prevarili,” napisao je u drugoj objavi na X. “Mislio sam da prihvaćaju izbjeglice jer im je stalo do ljudskih prava. Ali moje iskustvo u Njemačkoj pokazalo mi je da oni prihvaćaju izbjeglice jer žele islamizirati Europu.”

Taleb A. je također podupirao njemačku krajnje desnu stranku Alternativa za Njemačku (AfD). “AfD i ja borimo se protiv istog neprijatelja”, napisao je na društvenim mrežama.

Također je hvalio krajnje desničare poput Nizozemca Geerta Wildersa i britanskog ekstremista Tommyja Robinsona, a i vlasnika X-a, milijardera Elona Muska.

Obraćanje medijima u Njemačkoj 

Talib A. je aktivno tražio medijsko izlaganje za svoj cilj. Godine 2019. on i mrežno mjesto predstavljeni su u medijskim izvješćima diljem Njemačke, Ujedinjenog Kraljevstva i drugih zemalja, pa tako i u novinama Frankfurter Allgemeine. Talib A. također je bio u kontaktu s Deutsche Welleom. DW je objavio ovu izjavu o tom kontaktu:

“Talib A., navodni počinitelj napada na Božićni sajam u Magdeburgu, bio je u kontaktu s DW-om.  

U ožujku 2021. 50-godišnji liječnik iz Saudijske Arabije obratio se putem Twittera. Optužio je Saudijsku Arabiju i Saudijce u Njemačkoj da ga špijuniraju. Optužio je i njemačke vlasti da ga ne shvaćaju ozbiljno i ne poduzimaju ništa.  

U poruci DW-u u listopadu 2023. napisao je: “Odbili su čak i otvoriti istragu! Na temelju toga što nema javnog interesa. […] Ostavljaju saudijskog izbjeglicu izloženog zastrašivanju, nadzoru i progonu, a da nisu ni proveli jednosatnu istragu da se stekne bar prvi dojam.”  

No, mnoge njegove tvrdnje DW nije mogao neovisno provjeriti.  

U studenom i prosincu 2024. ponudio se gostovati na DW-u i javno iznositi dokaze. Nakon što nije dobio odgovor, prekinuo je kontakt.” 

Samo nekoliko dana prije napada na Magdeburg , dao je intervju Zakladi RAIR, web stranici poznatoj po sadržajima skeptičnima naprama cjepivu i po antimuslimanskom sadržaju. Iako je Zaklada RAIR poslije intervju od 12. prosinca zamijenila posve drukčijim tekstom, arhivirane verzije stranice pokazuju da je dao još jedan sličan intervju.  “Njemačka – i veći dio Zapada – ne samo da olakšavaju islamizaciju svojih društava, već aktivno progone legitimne izbjeglice koje bježe od šerijatskog ugnjetavanja”, ustvrdio je u intervjuu. Također je naveo da Njemačka “vodi rat protiv bivših muslimana”.

Na svom osobnom računu X tvrdio je da ima dokaze da su njemačke vlasti počinile “niz namjernih zločina protiv saudijskih izbjeglica”. “Uvjeravam vas da ako Njemačka želi rat, mi ćemo ga voditi”, napisao je u jednoj objavi “Ako nas Njemačka želi ubiti, mi ćemo ih poklati, umrijeti ili otići u zatvor s ponosom.”

Vozila kao oružje

Unatoč raznim dužnostima Taliba A. i njegovim sve ekstremnijim političkim stajalištima, njemačke vlasti još nisu objavile informacije o tome koji misle da je bio njegov motiv da se doveze na božićni sajam u Magdeburgu.  “Možemo samo sa sigurnošću reći da je počinitelj očito bio islamofobičan”, rekla je novinarima u subotu njemačka ministrica unutarnjih poslova Nancy Faeser .

Posljednjih godina u Njemačkoj se dogodio niz sličnih incidenata s vozilima. Najpoznatiji je vjerojatno teroristički napad na berlinski božićni sajam  19. prosinca 2016., koji je izvršio islamistički ekstremist Anis Amri . Pritom su desetci ljudi ozlijeđeni, a 13 ih je umrlo. Amrija su očito motivirali pozivi ekstremističke skupine “Islamska država” da izvede jeftine napade na Zapad.

No drugi napadi bili su povezani s mentalnom bolešću i krajnje desnim ekstremizmom.

Godine 2022. mentalno bolesni muškarac uletio je u prometnu trgovačku ulicu u Berlinu i ubio jednu osobu. Godine 2020. još jedan muškarac uletio je u gomilu koja je slavila u malom gradu Volkmarsenu u pokrajini Hesse. Njegova motivacija nikad nije razjašnjena jer je odbio razgovarati s istražiteljima.

*Napomena urednika: DW slijedi njemački novinarski kodeks koji naglašava važnost zaštite privatnosti osumnjičenih kriminalaca ili žrtava i potiče nas da se suzdržimo od otkrivanja punih imena navodnih kriminalaca. 

Ova je priča ažurirana 21. prosinca.

 

DW/Hrvatsko nebo