Deutsche Welle/NATO najavio najveće vojne vježbe od kraja Hladnog rata

Vrijeme:3 min, 22 sec

 

Najveća vojna vježba NATO-a

NATO će mobilizirati oko 90.000 vojnika za vojne vježbe koje počinju u veljači i trajat će oko četiri mjeseca. Vojna vježba pod nazivom „Steadfast Defender” bit će najveća vojna vježba NATO-a u posljednjih nekoliko desetljeća, izjavio je američki general Christopher Cavoli, poslije sastanka Vojnog odbora NATO-a 17. i 18. siječnja u Bruxellesu.

Po riječima glavnog zapovjednika NATO-a u Europi, pripreme bi trebale početi već ovog tjedna. Konkretno, od veljače do svibnja će se vježbati uzbunjivanje i premještanje nacionalnih i multinacionalnih kopnenih snaga, kako je Cavoli dalje objasnio: „Premještanjem američkih trupa NATO će pokazati svoju sposobnost da ojača euroatlantski prostor.” Vježba će biti jasna demonstracija kohezije, snage i odlučnosti NATO saveza za uzajamnu zaštitu, rekao je Cavoli.

Vježba se sukob s Rusijom i teroristima

Ova najava dolazi samo nešto više od četiri tjedna prije druge godišnjice ruske invazije na Ukrajinu 24. veljače.

„Spremamo se za sukob s Rusijom i terorističkim skupinama”, rekao je predsjedatelj vojnog odbora NATO-a, nizozemski admiral Rob Bauer, poslije dvodnevnog razmatranja u sjedištu NATO-a u Bruxellesu. „Ako nas napadnu, moramo biti spremni.”

Prema informacijama agencije dpa, scenarij vojnih vježbi je ruski napad na teritorij NATO-a, odnosno neke od članica – što dovodi do aktiviranja Članka 5 ugovora NATO-a – kojim se regulira obveza pružanja pomoći napadnutoj članici, a koji kaže da se oružani napad na jednu ili više država članica promatra kao napad na sve.

Njemačka sudjeluje s 12.000 vojnika

U vojnoj vježbi sudjeluje svih 31 članica NATO-a i država kandidat Švedska. Bundeswehr će, po vlastitim bundeswehrinformacijama, u „Steadfast Defenderu” između ostalog sudjelovati i četverostupanjskom vježbom pod nazivom „Quadriga 2024”.

Očekuje se da će do kraja svibnja u akciji biti više od 12.000 njemačkih vojnika koji će osobito vježbati brzo raspoređivanje snaga na istočnom krilu NATO-a.

Na primjer, Deseta oklopna divizija će od sredine svibnja koristiti različite rute za prebacivanje vojnika s borbenim vozilima u Litvu i tamo vojnim vježbama pokazati borbenu sposobnost. Ova država na Baltiku je jedna od zemalja koje se zbog svog položaja osjećaju posebno ugroženim od Rusije.

Vojne vježbe od Norveške do Rumunjske

Područje na kojem će se odvijati vojne vježbe „Steadfast Defender” proteže se od Norveške pa do zemalja kao što je Rumunjska.

Prema Bundeswehru, postojat će i komponenta pomorske vježbe s premještanjem snaga iz Sjeverne Amerike u Europu.

Očekuje se da će u vježbi, pored oko 90.000 vojnika, sudjelovati više od 1000 borbenih vozila i desetci borbenih zrakoplova i mornaričkih jedinica. Njemačka vojska, između ostalog, konkretno navodi tenkove, nosače zrakoplova i zrakoplove F-35.

Pored Njemačke će i Velika Britanija dati velik broj vojnika za vojne vježbe. Ministarstvo obrane u Londonu je nedavno priopćilo da će sudjelovati oko 20.000 britanskih vojnika iz pomorskih, zračnih i kopnenih snaga.

Prošle godine – najveća vježba zrakoplovnih snaga

U lipnju 2023. NATO je već održao veliku vježbu zračnih snaga „Air Defender” iznad njemačkog zračnog prostora. Bila migje to najveća vježba premještanja zrakoplovnih snaga od osnivanja NATO-a. Sudjelovalo je 250 zrakoplova i oko 10.000 vojnika iz 25 zemalja. Njemačka vlada i Bundeswehr su tada izvukli pozitivnu bilancu.

Najveća vježba NATO-a od kraja Hladnog rata do sada organizirana je 2018. s fokusom na Norvešku. Sudjelovalo je oko 51.000 vojnika.

Posljednje vojne vježbe NATO-a koje su bile veće od sada planiranih održane su prije raspada Sovjetskog Saveza 1991. Tada je, između ostalog, obavljena i serija vježbi „Return of Forces to Germany” (Povratak snaga u Njemačku). Samo 1988. na primjer bilo je uključeno oko 125.000 vojnika.

75 godina NATO-a

North Atlantic Treaty Organization ili NATO, na francuskom Organisation du traité de l’Atlantique nord ili OTAN – vojni je savez osnovan 4. travnja 1949. u Washingtonu. Prilikom osnivanja imao je 12 članica. Njemačka je postala članica 6. svibnja 1955.

Posljednje proširenje NATO-a bilo je prošlog 4. travnja, kada je kao 31. članica u NATO ušla Finska. Ovog 4. travnja NATO radno obilježava 75 godina postojanja – najvećim vojnim vježbama od kraja Hladnog rata, odnosno raspada SSSR-a.

Deutsche Welle

hkv.hr / Hrvatsko nebo

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)