SVETAC DANA; Sveti Toma apostol
Jedan od dvanaestorice Isusovih apostola. Susret s uskrslim Isusom doveo ga je do vjere. Tada je ispovjedio uskrsnu vjeru riječima: “Gospodin moj i Bog moj!”
Danas je blagdan sv. Tome apostola, jedan od dvanaestorice Isusovih apostola. Galilejac i po zanimanju ribar. Bio je hrabar Kristov sljedbenik, ali i skeptik koji je vjerovao samo opipljivim dokazima (odatle izraz „nevjerni Toma“). Svemu je tražio razlog i uzrok, dokaze i obrazloženja. Često se govori Toma Blizanac, a to stoga što Toma u aramejskom jeziku znači upravo ‘blizanac’. Toma je u popisu apostola u evanđelista Mateja na sedmom mjestu, u Marka i Luke na osmom, a u Djelima apostolskim na šestom. Sv. Ivan Evanđelist spominje Tomu u četiri zgode, ali je zacijelo najljepša ona u susretu s Uskrslim. Prisjetimo se da je Toma bio onaj koji je učenicima u zgodi s Lazarom rekao: ‘Hajdemo i mi umrijeti s njim!’ Kad je Isus na oproštajnoj večeri učenicima govorio o nebeskim stanovima, Toma je bio onaj koji je rekao: ‘Gospodine, ne znamo kamo ideš! Kako bismo poznavali put?’
U zgodi Uskrsnuća, kad se Isus ukazao učenicima drugi put, kad je već i Toma bio s njima, rekao mu je Isus: ‘Pruži prst ovamo: evo mojih ruku! Pruži ruku svoju i stavi je u moj bok te ne budi više nevjernik, već vjernik!’. Toma odgovori: “Gospodin moj i Bog moj!” Tomu nalazimo i na jezeru kad se Isus poslije uskrsnuća ukazao učenicima i Petru dao prvenstvo. Toma je spomenut odmah na drugom mjestu.
Toma je također poznat kao Apostol koji je krstio Tri kralja (Mudrace s Istoka).
I crkveni pisci spominju Tomu. Euzebije Cezarejski spominje da je Toma kao polje rada dobio Perziju. Sv. Grgur Nazijanski i Nicefor spominju da je Toma podnio mučeništvo u Indiji. To mu je gnostik Herakleon nijekao, kako kaže Klement Aleksandrijski, ali se tome protive jače predaje. Apokrifna književnost pripisuje Tomi jedno Evanđelje, Djela apostolska i Apokalipsu. Legenda spominje da je u indijskoj pokrajini Malabaru Toma propovijedao evanđelje, pa se dio kršćana tamo naziva ‘Tomini kršćani’. Danas ih je više od 750.000. Podijeljeni su u četiri biskupije, a u bogoslužju upotrebljavaju siro-malabarski obred.
Nedaleko od Madrasa nalazi se križ iz sedmog stoljeća s natpisom na staroperzijskom jeziku, te prema općem mišljenju označuje mjesto mučeništva sv. Tome apostola. O Tominu misionarenju u Indiji govori i veliki svjetski putopisac, Korčulanin Marko Polo. Zazivaju ga kod sljepoće i u slučaju sumnje, a zaštitnik je teologa, arhitekata, graditelja i slijepaca.
Sretan imendan slavljenicima!
https://hkm.hr/Hrvatsko nebo