Belan: Uvlačenje Crne Gore u ’Srpski svet’ nastavlja se posredstvom osovine Spajić-Mandić-Ibrahimović

Vrijeme:14 min, 37 sec

 

Kakvo je trenutno stanje prosrbijanske i proruske vladajuće većine u Crnoj Gori? Hoće li biti prijevremenih izbora? Zašto su ponosna dvojica političara koje je Hrvatska proglasila nepoželjnima? Kako se na štetu glavnoga grada i Crne Gore upravlja Podgoricom? O svemu tomu doznaje se iz odgovora u ovom  intervjuu s čelnikom novostvorenog Europskog saveza Vatroslavom Balenom. „Spajića uloga parlamenta kao jednog od stupova vlasti u političkom sustavu ne zanima, posebno njegova kontrolna funkcija, jer je očito da mu taj pristup “može bit’”. Andrija Mandić efikasno mu asistira u tome, jer mu je važno da Spajića drži na mjestu premijera, kako bi posredstvom njega nastavio sprovoditi realizaciju projekta ’Srpskog sveta’ dok mu je zaštita digniteta i funkcije parlamenta nebitna stvar“, istaknuo je u intervjuu za Portal Analitika Belan. Uvod u intervju napisala je i pitanja postavljala Nevena Kovačević. Prenosimo tekst u cijelosti, u hrvatskoj jezičnoj redakturi.

 

Konstituente rekonstruirane Vlade povezuju klijentelizam, lukrativni pristup i partitokracija, bez ideoloških i programskih vrijednosti, ocijenio je u intervjuu za Portal Analitika jedan od lidera Evropskog saveza i predsjednik Liberalne partije, Vatroslav Belan. On ukazuje da se nastavlja uvlačenje Crne Gore u ’srpski svet’ i udaljavanje s EU-puta i ističe da se brojkama prikriva projekt etnofederalizacije i karakter, kako kaže, za Crnu Goru nesretne rekonstrukcije. Uvjeren je da će na predstojećim podgoričkim izborima biti potvrđena ispravnost programa i vizije Europskog saveza, te da će građanke i građani prepoznati faktor pozitivnih promjena na svim razinama.

Crnu Goru polako ali sigurno odvlače sa EU puta 

Analitika: Crna Gora dobila je najglomazniju vladu u povijesti višestranačja. Po Vašem mišljenju, koji su ključni motivi i ciljevi udruživanja stranaka čije se politike, makar sudeći po onomu što je zapisano u stranačkim statutima, programski poprilično razlikuju? 

BELAN: Ključni motiv jest u ogoljenom klijentelizmu, lukrativnom pristupu i čistoj partitokraciji, “oslobođenima” od ideoloških i programskih vrijednosti. Biti u vlasti, bez bilo kojih principa, zaposliti “svoje” po dubini i širini i na taj način osiguravati broj glasova na izborima koji će biti dovoljan za onaj broj zastupnika koji će imati ucjenjivački kapacitet za sudjelovanje u svakoj vladi, paralelno pratiti da konkurencija ne pretjera u zapošljavanju “njihovih” kako vas ne bi izbacila iz igre, to je sva mudrost.

Naravno, iako je sve ogoljeno i nema više građanke ni građanina koji tu shemu jasno ne vide, aktualni konstituenti vlade i parlamentarne većine sve prikrivaju mantrom kojom svjesno varaju i sebe i društvo da je sve to u svrhu borbe protiv kriminala i korupcije, ekonomskog napretka, ubrzavanja našeg puta i ispunjavanja obveza na EU-agendi, zaštite nacionalnih i strateških interesa Crne Gore, itd. Ta laž odavno je prokazana od opozicije, a izbori pred nama pokazat će da su ju prepoznale i građanke i građani.

Ipak, u cijeloj toj shemi koju danas možemo nazvati Spajićevom, okolnosti su utoliko gore, za Crnu Goru katastrofalne, što su jedini lideri ili konstituenti ove vlade koje vodi ideologija i koji ju dosljedno provode Andrija Mandić i Milan Knežević. Dakle, proces uvlačenja Crne Gore u projektirani ’Srpski svet’ uspješno je posredstvom osovine Spajić-Mandić-Ibrahimović nastavlja, isto kao i polako ali sigurno odvlačenje s EU-puta.

Etnofederalizacija je također u tijeku, samo što cjelokupan projekt sada prikriva većina od 53 zastupnika [od ukupno 80]. Dio njih iz čiste uvjerenosti (“ciljevi su isti, samo su putovi drukčiji”), a dio zbog izravne koristi, bilo političke ili materijalne.

Orden na “junačkim” grudima Miloševićevih nasljednika 

Analitika: Vidjeli smo zapadne poruke, ali i hrvatski odgovor nakon usvajanja rezolucije o Jasenovcu, koji se takođe može tumačiti kao svojevrsno upozorenje crnogorskim zvaničnicima nakon rekonstrukcije Vlade. Ipak, reakcije premijera i zvaničnika koji su se našli na hrvatskoj crnoj listi govore nam da ni ovaj diplomatski šamar nije ozbiljno shvaćen. Da li je rekonstrukcijom Vlade označen finalni spoljnopolitički zaokret Crne Gore koji se naizgled tiho, a zapravo direktno sprovodi od postavljenja Mandića za predsjednika parlamenta? Možemo li očekivati nove diplomatske opomene i zaoštravanje regionalnih odnosa? 

BELAN: Predsjednik vlade i dužnosnici koje je Hrvatska proglasila personama non grata ne zabrinjavaju se za to. Briga njih za odnos Hrvatske prema njima i prema Crnoj Gori. Na kraju krajeva, u njihovim krugovima ovaj moment od njih je učinio junake. Vidjeli ste kako su se šegačili s odlukom Hrvatske na dan kada je objavljena.

Oni ne smiju sebi dopustiti da ih Aleksandar Vučić proglasi personama non grata, tu bi bila velika muka za njih i njihove stranke, a je li “Bog dao” da ih proglasi Hrvatska. Nisu Rezoluciju o Jasenovcu bez veze donosili. Nasljednicima mračne Miloševićeve ideologije koja je bivšu Jugoslaviju devedesetih zavila u crno ta odluka Hrvatske znači odličje na njihovim “junačkim” grudima.

Guslarski deseterci opjevat će ih. Još kad bi “upala” slična zabrana iz neke od ključnih zemalja “zločinačkog NATO-pakta”, a siguran sam da će raditi dalje da i do nje dođe, eto radosti za njih, njihove članove i simpatizere i eto ispunjenja dječačkih snova iz vremena dok su se divili viziji Slobodana Miloševića i Momira Bulatovića.

Kada govorimo o zaoštravanju odnosa s ’regionom’, možemo očekivati dalje zaoštravanje s onim dijelom koji je u EU i NATO i dalje zbližavanje i “rješavanje svih nesporazuma” s onim dijelom, tj. centrom koji je mastermind ’Srpskog sveta’.

Taktika je jasna – uraditi sve da se kreiraju takve okolnosti i loši odnosi s EU-om i pojedinim članicama EU-a koje nas u određenom trenutku mogu blokirati na EU-putu kako bi se građanima moglo kazati “eto, mi smo žarko željeli u EU, dali smo sve od sebe, ali nas EU ne voli i ne će!” A tko nas beskrajno voli i tko nas k’o brata čuva bez obzira na sve? Milorad Dodik, Aleksandar Vučić i iznad svih Vladimir Putin i majka Rusija!

Žao mi je što je Bošnjačka stranka pristala da bude dio tog projekta, no konstatiramo to kao realnost, samostalnu i svjesnu odluku te stranke, i u odnosu na to se pozicioniramo.

Ova družina može maltretirati Crnu Goru do kraja mandata 

Analitika: Može li ovakva vlada opstati do kraja mandata? 

BELAN: Najbliže kolege i suradnici u Europskom savezu i Liberalnoj partiji vjerojatno će mi zamjeriti odgovor, ali može! Hoće li, to ovisi o daljoj ljubavi koju će prema Andriji Mandiću razvijati Milojko Spajić i Ervin Ibrahimović.

Kako ipak najviše voli svoju premijersku fotelju, Spajić mora razvijati ljubav prema Andriji Mandiću kao ključnoj figuri ove vlade i parlamentarne većine i paziti da u isto vrijeme ne izabere neke teme ili odluke koje su paralelno važne i DF-u i BS-u, a čija će realizacija u istom trenutku naljutiti Mandića i Ibrahimovića, iako mi je poslije svega teško naći temu za koju mogu reći da će se ovaj drugi naljutiti i napustiti vladu.

Ibrahimović je do posljednjeg trenutka bio i dio Abazovićeve vlade, čak i kad ju je napustila potpredsjednica URA-e i ministrica europskih poslova. Dakle s minimumom političke inteligencije, Spajić ovaj galimatijas može izgurati do kraja mandata. Koliko će ta vlada štetiti Crnoj Gori, koliko će biti “teška” za državni budžet, njemu to nije problem, jer nije tu da bi Crnoj Gori bilo bolje.

A i ne zaboravimo da se Milan Knežević zaklinjao Bogom i svetim Vasilijem Ostroškim da ne će pristati na vladu s BS-om. I kako je glasovao prilikom izbora ministara iz redova BS? Postoji li mogućnost da je g. Knežević “tajnovidac”, koji je razgovarao sa svetim Vasilijem i da mu je svetac kazao da ne brine i da slobodno zaboravi na zakletvu, neka čitaoci ovog intervjua zaključe.

Sjetimo se prijetnji Demokrata o napuštanju vlade, kada su izlaz našli u “tuženju rješenja vlade”. Takva družina, bez principa, ideologije (osim Andrije Mandića, čija je ideologija jasna i provodi se), interesno vezana samo za fotelje, može maltretirati Crnu Goru do kraja mandata. Dobra je stvar da im građanke i građani nakon toga neće ukazati razinu povjerenja ni blizu onoj s prethodnih parlamentarnih izbora i da ne će biti ni blizu više prilike da utječu na ključne tijekove u Crnoj Gori.

Mandić asistira Spajiću da bi ga zadržao na mjestu premijera 

Analitika: Kako komentirate događanja u parlamentu? Imali smo ponovno otkazivanje premijerskog sata, što predstavlja novi primjer grubog nepoštovanja najvišeg zakonodavnog doma od premijera i predsjednika Skupštine. Jeste li suglasni sa stavovima opozicije da je parlamentarnoj većini važna isključivo trgovina funkcijama, te da je na sceni zajednička akcija Spajića i Mandića, kojom pokušavaju demonstrirati političku nadmoć, zloupotrebom institucija i bježanjem od odgovornosti? 

BELAN: Spajića uloga parlamenta kao jednog od stupova vlasti u političkom sustavu ne zanima, posebno njegova kontrolna funkcija, jer je očito da mu taj pristup “može bit’”. Andrija Mandić efikasno mu asistira u tome, jer mu je važno da Spajića drži na mjestu premijera, kako bi posredstvom njega nastavio sprovoditi realizaciju projekta ’Srpskog sveta’ dok mu je zaštita digniteta i funkcije parlamenta nebitna stvar.

A kako je sve to moguće? Spajić izvan političkih struktura ne trpi snažan pritisak s kojim su se morale suočavati vlade prije g. 2020. Primjećujemo li odnos prvaka znatnog dijela NVO-sektora iz prethodnog desetljeća, “nezavisnih” analitičara, “ekoloških aktivista”, “branilaca čempresa”, nezavisnih kolumnista i njihovih omiljenih medija, koji su za vlasti do 2020. godine pronalazili i najmanju anomaliju i znali danima twitati, biti na naslovnim stranama, danima gostovati u političkim talkshow-ima, do krajnjih granica izdržljivosti publike određenu temu držati u fokusu, dok ne pronađu novu, a sada gotovo da ih nigdje nema.

Sramežljivo, iz čiste muke tu i tamo netko od njih ponešto kritički kaže, ponekad koliko se mora da se ne vidi da im je “korektivna uloga u društvu” umrla. Spajić je oslobođen tog pritiska, vjerojatno iz razloga njihova paničnog straha, fobije da se građanske, istinski proeuropske i suverenističke stranke ne vrate na vlast, te su spremni svaku Spajićevu brljotinu, rušenje sustava, Ustava i zakona ili prešutjeti ili vrlo blago konstatirati i ukazati na nju kao pogrješnu.

Kako se mire stameni ljubitelj Mladića i protivnik genocida 

Analitika: Je li rascjep unutar BS-a te formiranje novog pokreta logična posljedica odluke da participiraju u rekonstruiranoj vladi, zajedno s poricateljima genocida i ljubiteljima ratnih zločinaca? Jesu li takvom odlukom pogaženi principi za koje se od osnivanja zalagala BS? 

BELAN: O principima BS računa mora voditi članstvo i simpatizeri te stranke. Kazao sam da mi je žao što su prešli na stranu koja je meni, Savezu i stranci kojoj pripadam ideološki suprotstavljena, ali to je njihova samostalna odluka.

Kao desetljetni partneri u brojnim velikim pobjedama građanske Crne Gore bili smo dužni ukazati da će taj njihov potez biti duboko pogrješan, ali BS je na svojim tijelima odlučio ići u koaliciju s onima koji Ratka Mladića i Radovana Karadžića slave kao junake. Prihvaćamo kao činjenicu!

Ervin Ibrahimović odluku je pravdao željom da pridonesu famoznom pomirenju. U redu, kako se mire stameni ljubitelj Ratka Mladića i protivnik genocida? Koja je točka spajanja? Što g. Ibrahimović savjetuje meni kao protivniku genocida da uradim, što do sada nisam, a što će se svidjeti nekomu tko nosi majicu Ratka Mladića u cilju pomirenja?

Ne mogu reći da mi nije drago da se dio BS s tim nije suglasio te je odlučio ostati na početnim principima na kojima smo zajednički gradili građansku i europsku Crnu Goru. To je samo još jedan dokaz da stranke s nacionalnim predznakom nemaju monopol nad zaštitom interesa i kreiranjem politika koje unaprjeđuju život manje brojnih naroda. Bošnjačka je stranka kao i Liberalna partija – stranka njihovih članova. Ni jedna ni druga nisu stranke svih Bošnjaka i svih liberala. To što ste stranku nazvali bošnjačkom, albanskom, srpskom, hrvatskom itd. apsolutno ne znači da ste time dobili ekskluzivno pravo na političko zastupništvo tog naroda.

Dobar dio javnosti zaboravio je da je BS postala parlamentarna stranka putem predizborne koalicije s u to vrijeme mnogo jačom Liberalnom partijom (LP), iako smo time prekršili dotadašnje pravilo da ne pravimo predizborne koalicije s nacionalnim partijama, ali naši prethodnici na čelu LP su razumjeli značaj trenutka i važnosti da i BS ima predstavnika u parlamentu.

Podgorički izbori pokazat će ispravnost vizije i programa Europskog saveza 

Analitika: Bliže se podgorički i kotorski izbori, prvi veliki izazovi za novoformirani Europski savez. Kakav rezultat očekujete? Mislite li da se s lokalne razine može pokrenuti kotač pozitivnih promjena za Crnu Goru, osobito ako imamo u vidu značaj podgoričkih izbora? 

BELAN: Europski savez dobit će i u Podgorici i u Kotoru visok postotak povjerenja građanki i građana koje se ne će moći ignorirati pri formiranju budućih lokalnih vlasti. Već prigodom najave formiranja Saveza evidentirana je odlična reakcija potencijalnih glasača i kako je vrijeme prolazilo i Savez dobivao svoje konture, potpora je rasla iz dana u dan.

Mugoša će predvoditi listu Europskog saveza na izborima…

Tome je pridonijela i velika potpora nezavisnih intelektualaca i izvanstranačkih društvenih aktivista. Naši postoci danas su više nego dobri i u Podgorici i u Kotoru. Imamo odličan temelj, koji je predstavljen 4. srpnja prigodom formalnog osnivanja Saveza i sada ćemo ga kroz kampanju u ta dva grada, s najboljim kandidatima za gradonačelnike, s najboljim kandidatima za odbornike i odbornice, inovativnom kampanjom, najboljim, utemeljenim, realnim i konkretnim programom, dodatno nadograditi i već na ovim izborima pokazati da smo promjena i sinergija koja se čekala, a koja će biti ključna iskra za sve pozitivne, prijeko potrebne promjene u Crnoj Gori u dolazećim godinama.

U Podgorici glasuje gotovo trećina biračkog tijela Crne Gore, radujemo se rezultatu koji ćemo ostvariti 29. rujna jer će to biti najrealniji pokazatelj i dokaz ispravnosti kreiranja Europskog saveza, vizije i programa koje ćemo ponuditi građankama i građanima Crne Gore. I s najmanjim rezultatom koji su nam do sada “dale” brojne ankete vrlo smo zadovoljni. A na samom smo početku.

Crna Gora ponovno će biti primjer na Zapadnom Balkanu 

Analitika: Mogu li se rezultati podgoričkih izbora ako kao u Budvi i Andrijevici pokažu tendenciju opozicijskog rasta i pad rejtinga stranaka koje tvore državnu vlast, preliti na državnu razinu, odnosno dodatno poljuljati legitimitet vlade i parlamentarne većine?

BELAN: Vjerujemo u takav ishod. To bi bio najbolji odgovor građanki i građana na činjenicu da imamo najglomazniju Vladu u Europi, da se moraju unositi fotelje i u zgrade vlade i Skupštine kako bi svi potpredsjednici sjeli, da nam kupovna moć opada iz mjeseca u mjesec dok nas parlamentarna većina i vlada uvjeravaju kako se nikad bolje nije živjelo, da pored naša dva aerodroma moramo letjeti preko Tirane i Dubrovnika kako bismo po pristupačnim cijenama i izravno doputovali u europske gradove.

Građankama i građanima Podgorice ne treba mnogo ukazivati i otvarati oči da vide kako je grad funkcionirao, točnije nije funkcionirao pod upravom koju je predvodila vlast koju smo upravo srušili. Sami su to gledali i trpjeli posljedice njihova upravljanja svakog dana.

Ono što smo najavljivali odmah nakon što je gradska vlast predvođena PES-om i DF-om formirana, dokazalo se u najkraćem mogućem roku – da su zajedno sa svojim partnerima nedorasli da upravljaju sustavom Glavnog grada. Mnogo bi  ovdjeredaka trebalo da nabrojim što su sve uspjeli pokvariti tijekom svoje na sreću kratke vladavine, a zaključno s terenom Gradskog stadiona, zbog čega FK Budućnost ne može tamo igrati svoje europske utakmice, što je potencijalni problem i za našu nogometnu reprezentaciju.

Znate koje su im namjere bile i za ŽRK Budućnost. A o javnim poduzećima koje su od stabilnih i jakih karika gradskog sustava napravili gubitaše naši odbornici u gradskoj Skupštini konstantno su govorili.

Kao što se to jasno pokazalo za vladu, pokazalo se i za odlazeću gradsku upravu. Cilj im je do te mjere ekonomski urušiti i Crnu Goru i Podgoricu da bi se pokazalo da mogu funkcionirati samo kao nečija periferija ili provincija. Zna se i čija, ali im taj plan ne će proći ni ovaj put, kao što nije ni prije 30 godina. Crna Gora ponovno će biti primjer na Zapadnom Balkanu, a Podgorica njezin glavni grad koji pruža sve suvremene servise za ugodan i ispunjen život.

Karakter nesretne rekonstrukcije pokušava se zamaskirati brojkama 

Analitika: Sudeći po objavljenim istraživanjima, evidentan je pad povjerenja građana u institucije sustava, što nam govori i o krizi legitimiteta vlasti. Mislite li da su skori parlamentarni izbori neminovnost i jedini put ka stabilnoj vlasti?

BELAN: Bez obzira što je upravo došlo do rekonstrukcije vlade, koja sada ima potporu od 53 zastupnice i zastupnika, da bi se politička i društvena zbilja vratile u pozitivan tok, da bi što prije došlo do stabilizacije ekonomskih prilika, da bi ukupan politički sustav efikasno funkcionirao, jedino su rješenje skori parlamentarni izbori.

Karakter ove za Crnu Goru nesretne rekonstrukcije pokušava se brojkama zakrabuljiti, pa se ističe koliki broj zastupnika podupire vladu, koliko je konstituenata, koliko je pripadnika različitih nacionalnih i vjerskih nazora, itd. Ključna je stvar sljedeća – u izvršnoj vlasti s dominantnim političkim utjecajem imamo antieuropske, anti-Nato, proputinovske snage, funkcionare sa zadaćom da Crnu Goru zaustave na EU-putu i priključe ju ’Srpskom svetu’, i kriptokockare, ekonomske populiste, egzibicioniste koji urušavaju naš ekonomski sustav, imaju planove da nas udave zaduženjima, bez ikakve ideje za stvaranje dodane ekonomske vrijednosti.

Jedina “dodana vrijednost” za kojom posežu kako bi krpili rupe koje prave jest porez na dodanu vrijednost.

Prije nekoliko dana potpredsjednik vlade, Nik Đeljošaj, kazao je kako mu se čini da Crna Gora ne ide u dobrom smjeru, pratimo svi iz dana u dan i stavove predsjednika države, pratite stavove bivšeg ministra pravosuđa – to su sve ljudi “iznutra”. Ljudi koji su nas uvjeravali da su njihovi programi spasonosni za Crnu Goru dok smo mi u opoziciji pravodobno, uporno i glasno upozoravali da je riječ o lošim i opasnim idejama.

Zato vjerujem da će građanke i građani sve to imati na umu prilikom glasovanja i da će u Europskom savezu, i u Podgorici i u Kotoru prepoznati ključni faktor pozitivnih promjena na svim razinama.

Povezano:

Neobjavljeni intervju s kolumnistom Hrvatskog neba za crnogorski portal „Analitika“

 

Portal Analitika/Hrvatsko nebo