Skandal: Ministar Hurtić ne želi potpisati putni nalog zastupnicama za raspravu pred ESLJP u slučaju Kovačević

Vrijeme:2 min, 30 sec

 

U iščekivanju rasprave pred Velikim vijećem Europskog suda za ljudska prava u slučaju Slaven Kovačević protiv Bosne i Hercegovine, došlo je do ozbiljnih komplikacija zbog odluke ministra za ljudska prava i izbjeglice Sevlida Hurtića da opstruira potpisivanje putnih naloga agentima Bosne i Hercegovine. Ova blokada sprječava pravne zastupnike BiH da djeluju na sudu u Strasbourgu, što je izazvalo žestoke reakcije među članovima Parlamenta BiH, ali i dodatno zakompliciralo već osjetljiv slučaj te pokazalo samovolju ovoga bošnjačkog ministra.

Slučaj Slavena Kovačevića protiv BiH izaziva pažnju javnosti zbog kompleksne pozadine i političkih tenzija unutar države. Kovačević, koji je formalno zatražio reviziju presude Europskog suda za ljudska prava, izjasnio se kao Bosanac, iako posjeduje i hrvatsko državljanstvo te se ranije deklarirao kao Hrvat. Ova promjena u njegovom nacionalnom identitetu, prema tvrdnjama dužnosnika, ima značajan utjecaj na proces i povlači niz političkih pitanja.

Na sjednici Doma naroda Parlamenta BiH, izaslanica HDZ-a BiH Marina Pendeš kritizirala je Hurtića zbog odluke da uskrati putne naloge, tvrdeći kako je time ozbiljno ugrožen legitimitet BiH u ovom važnom pravnom procesu. Istaknula je kako su putni nalozi ključni za zastupanje zemlje, što je zakonska obveza Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice prema propisima BiH. – Ovo je prvi put da agentima BiH nije omogućen nesmetan rad u sudskoj proceduri ove važnosti, naglasila je Pendeš. Osim što ovakav potez predstavlja kršenje zakonskih procedura, prema njezinim riječima, on podriva interese BiH pred međunarodnim sudom i narušava ugled zemlje. Istaknula je kako Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice ima jasnu zakonsku obavezu omogućiti agentima redovno zastupanje pred Europskim sudom za ljudska prava, te je zatražila pisani odgovor od ministra Hurtića zbog njegovog izostanka sa sjednice.

Iako je Pendeš poručila da ne zna ni kako ministar izgleda, aludirajući na njegovo česta odsustva, ostaje činjenica da je uskraćivanje naloga dodatno potaknulo sumnje u pozadinske motive odluke. Prateći ovaj slučaj, portal Bljesak.info otkrio je kako je tijekom procesa došlo do curenja povjerljivih dokumenata iz suda, što je dodatno uznemirilo javnost. Za 20. studenog 2024. godine zakazana je rasprava pred Velikim vijećem, tijekom koje bi se BiH trebala očitovati o presudi u slučaju Kovačevića. Postavlja se pitanje hoće li agenti uopće imati priliku prisustvovati raspravi i zastupati interese zemlje. Po mišljenju Pendeš, Hurtićeva odluka krši zakon i predstavlja nepoštivanje državnih interesa zarad, kako je rekla, “sebičnih nacionalističkih ciljeva”.

Cijeli slučaj, prema tvrdnjama iz hrvatskih krugova u BiH, pokazuje koliko su napeti odnosi između naroda u BiH, ali i koliko su složeni međunacionalni identiteti pojedinaca, poput Kovačevića, koji za potrebe apelacije koristi identitet Bosanca, a posjeduje hrvatsko državljanstvo, te se izjašnjavao kao Hrvat. Uključivanje Hrvatske u ovaj slučaj također dodaje dodatni sloj osjetljivosti, jer bi prema nekim informacijama država mogla imati određene pravne interese u postupku. Kako god situacija završila, potez ministra Hurtića, prema riječima Pendeš, stvara presedan u međunarodnom pravnom zastupanju BiH. Bez obzira na finalni ishod, ukoliko pravni predstavnici BiH budu onemogućeni u zastupanju svoje zemlje, šteta će biti trajna i mogla bi imati dugoročne posljedice po međunarodni ugled BiH.

 

vecernji.ba/Hrvatsko nebo