Le Pen: Ekstremna ljevica nekažnjeno provodi nasilje; Macron je kaos; glavni je problem prevelik broj useljenika!

Vrijeme:3 min, 22 sec

 

„Rassemblement National (Nacionalno okupljanje) jest domoljubna stranka s ciljem da se ne da svrstati u neku pojedinu kategoriju, bila ona desna ili lijeva“, izjavila je za francuski list Le Figaro čelnica pobjedničke stranke u Francuskoj na nedavnim europskim izborima. Intervju je danas objavljen pod naslovom „Proživljavamo povijesni trenutak u kojem se ruše sve apsurdne brane”.

 

Pretrpjevši težak poraz, predsjednik Macron raspustio je Nacionalnu skupštinu i raspisao prijevremene izbore, koji će se održati u dva kruga: 30. lipnja i 7. srpnja.

Već sutradan nakon raspuštanja Nacionalne skupštine, pojavila su se kao glavne snage tri novooblikovana bloka: ujedinjena ljevica, oslabljeni liberalni centar oko Macrona i savez između Rassemblement National (RN), stranke Marine LePen, i Érica Ciottija, vođe desničarske stranke.

Le Pen je otklonila tezu da je preuzela preuzeli desnicu u političkom krajoliku Francuske. „Ostaje natjecanje između nacionalista, koji naciju sa svim njezinim povlasticama smatraju bitnom, i globalista. Ostali blokovi ljevice i macronista imaju viziju koju bih nazvala postnacionalnom: Oni smatraju da ne bi trebalo biti granica. S druge strane [socijalističke] jest pokret koji ima za cilj prepustiti nacionalni suverenitet nadnacionalnoj strukturi.“

„Ne mislim da će ponovno doći do podjele lijevo-desno“, nastavila je ta sve uvjerljivija predsjednica RN-a, stranke za koju već predviđaju da će odnijeti pobjedu na izvanrednim izborima, a za tri godine i da će ona osobno pobijediti Macrona na redovnim predsjedničkim izborima. „Sama činjenica da postoji savez s Ciottijevim Les Républicains (LR) ne čini RN strankom desnice. RN je domoljubna stranka s ciljem da se ne da svrstati u neku pojedinu kategoriju, bila ona desna ili lijeva.“

Na prijašnjim dvama izborima, 2017. i 2022., Macron je s nevelikom razlikom izgubila u drugom krugu protiv Emmanuela Macrona.

Kao za Francusku najgoru političku snagu Le Pen je označila treći blok, okupljen oko ljevičarski orijentiranog Jean-Luca Mélenchon?, nazvan skraćeno Nupes 2 („Nouvelle Union Populaire Ecologique et Sociale“. Riječ je o savezu četiriju lijevih i zelenih stanaka. Za taj blok Le Pen je rekla: „To je islamski lijevi radikalizam koji nam gotovo otvoreno želi oduzeti sve slobode. Prva od tih sloboda bila bi biti Francuz i stoga moći zahtijevati određene prednosti: slobodu posjedovanja nečega, slobodu prosvjedovanja i izražavanja vlastitog mišljenja. Razaranje koje je napravio Macron mnogo je suptilnije. Ostavlja nam razorenu zemlju u kojoj su svi upravni resursi potrošeni. I jedno i drugo je opasno, ali je jasno da je najvažnija borba protiv islamsko-lijevo-radikalnog bloka.“

„Ekstremna ljevica već godinama provodi nasilje – truje društvene demonstracije, političke skupove i pokret ’žutih prsluka’ – posve nekažnjeno“, nastavila je Le  Pen, rekavši i to da ne će u slučaju pobjede zatražiti ostavku predsjednika Macrona, jer poštuje red, nego da će tada biti kohabitacija. No dodala je: „Macron je jednom izjavio: ’Ili ja, ili kaos.“ On je kaos! Mi, s druge strane, utjelovljujemo mir i red. RN nikada nije organizirao prosvjed protiv izbornih rezultata, nikada nije spriječio protivnika da se okupi i nikada nije pretvorio Narodnu skupštinu u zonu koja se mora braniti.“

Rekla je da je njoj cilj naposljetku dovesti do vlade nacionalnog jedinstva, i koja ne bi bila nužno ograničena na političke stranke. „Iznenadio me je broj visokopoložajnih dužnosnika i diplomata koji su mi rekli da su voljni raditi s RN-om. Nećemo imati ni najmanjih poteškoća u formiranju vlade.“

Kao glavni problem označila je prevelik broj useljenika: „Još uvijek postoji slon u sobi kada je riječ o javnoj potrošnji. I on se zove imigracija. Svi se prave da ne primjećuju koliko to opterećuje javnu potrošnju. Ako svake godine legalno pustite 500.000 ljudi u zemlju, trebat će vam 4.000 dodatnih bolničkih kreveta. Ali umjesto da budu dostupni, oni se eliminiraju, a bolnice propadaju pod teretom. Treba učiti i njihovu djecu. Morate ih negdje smjestiti. Svi kažu: Treba nam više policajaca jer je država sve nesigurnija. Ali ta je neizvjesnost također povezana s masovnom i nereguliranom imigracijom. Nije riječ samo o financijskom opterećenju, nego i o tome da stvarno nemamo prostora primiti toliko ljudi.“

Povezano:

Prijetnja radikalne desnice na europskim izborima ovaj put je realna

Le Figaro/Hrvatsko nebo

Odgovori