U ozračju stalnih kriza Hrvati spašavaju europski put zemlje i traže hitne pregovore
U ozračju zastoja i kriza, koje se periodično javljaju u bosanskohercegovačkom političkom prostoru, čije uzroke moramo tražiti s jedne strane u dokazivanju te međusobnom nadmudrivanju srpskih i bošnjačkih političkih predstavnika, s druge čestim uvjetovanjima pri usvajanju određenih zakonskih rješenja i drugih odluka, ali i nestabilnostima koje se javljaju na nekim nižim razinama vlasti, bit će pravo umijeće zadržati postavljeni smjer koji se odnosi na mogućnost otvaranja pregovora s Europskom unijom krajem ove godine, piše Večernji list BiH.
Stabilnost
Kada se tomu dodaju i procjene prema kojima unutar EU-a ne postoji stopostotno čvrsto formirano jedinstvo o potrebni hitnog otvaranja pregovora s BiH, dolazimo u situaciju u kojoj se kao jedino rješenje nameće aktivno lobiranje u regionalnim i europskim centrima moći, ali i aktivni pokušaji umjeravanja svih sudionika vlasti na državnoj razini na ono bitno – ispunjavanje preostalih uvjeta iz paketa Europske komisije koji uključuje 14 prioriteta. Hrvatski politički predstavnici u tom procesu, kao i više puta do sada, pokazuju se kao ključna karika koja spaja često podijeljene i polarizirane odnose na relaciji Sarajevo – Banja Luka, ali s druge strane nastupaju i na vanjskopolitičkom planu, nastojeći pridobiti potporu što većeg broja članica Europske unije u stavu kako je otvaranje pregovora do kraja ove godine od suštinske važnosti ne samo za unutarnju stabilnost i ekonomski napredak BiH već i oblikovanje sigurnosne arhitekture cjelokupne Europe, koja mora zaokružiti integrativni proces na jugoistoku kontinenta. Posljednja dva dana predsjedateljica Vijeća ministara BiH Borjana Krišto imala je u nastupnim posjetima veleposlanike dviju moćnih europskih država tijekom kojih je fokus bio na ojačavanju europskog zamaha. U srijedu je tako razgovarala s novoimenovanim veleposlanikom Republike Francuske u BiH Françoisom Delmasom, naglasivši kako se Bosna i Hercegovina nalazi u snažnom europskom i reformskom zamahu, ali da je najvažnija pretpostavka daljnje demokratizacije i napretka BiH uspješno okončanje izborne reforme. Jučer je pak primila u nastupni posjet novoimenovanog veleposlanika Kraljevine Nizozemske u BiH Hendrika van den Doola te tom prilikom istaknula kako je proširenje Europske unije na zemlje regije ključno za održavanje dugoročnog mira, stabilnosti i prosperiteta u regiji i u Europi.
Iskazala je uvjerenje da će se nastaviti trend izgradnje povjerenja u BiH i poštovati ustavno načelo jednakopravnosti kako bi se provela ograničena ustavna reforma, kao i ukupna reforma izbornog zakonodavstva, što je nužan preduvjet za osiguranje mira, stabilnosti i daljnji napredak BiH. Usporedno s tim aktivnostima pitanje očuvanja europskog fokusa na BiH ističe se i tijekom čestih razgovora koje hrvatski politički predstavnici imaju s nositeljima vlasti u Republici Hrvatskoj, zemlji koja je zaslužna za dobivanje statusa kandidata u prosincu prošle godine, a koja igra i ključnu ulogu kada je riječ o lobiranju za što skorije otvaranje procesa pregovora BiH – EU. Tako je nedavno predsjednik HDZ-a BiH i HNS-a Dragan Čović razgovarao s predstavnicima Vlade RH, a tema je, uz ostalo, bila i potreba da BiH otvori pristupne pregovore s Europskom unijom do konca godine, u čijim naporima, rečeno je, Vlada Republike Hrvatske pruža veliku podršku. Čović je zahvalio na snažnoj i dosljednoj potpori Vladi RH, HDZ-u i predsjedniku Plenkoviću te suradnicima, istaknuvši kako je upravo ta potpora dragocjena za Hrvate u BiH i europsku BiH.