MOSTARSKO-DUVANJSKI BISKUP Biskup Palić/Mostar jedini grad u BiH koji funkcionira međukulturno i međuvjerski
Biskup Palić je rekao kako je BiH na papiru slobodna i suverena država, ali je do danas zapravo protektorat
Na pitanje živi li u slobodi budući u BiH još uvijek postoje etničke napetosti, a za njega samoga pitanje rata ima sasvim drugo značenje nego u Njemačkoj, biskup Palić je rekao kako je BiH na papiru slobodna i suverena država, ali je do danas zapravo protektorat. Napomenuo je kako Visoki predstavnik međunarodne zajednice može odlučivati o zakonima, ima široke političke ovlasti i ne mora previše opravdavati svoje postupke. „Njegova je zadaća očuvati mir“, rekao je mostarsko-duvanjski biskup.
„Kad ljudi koji ondje žive ne bi sami sudjelovali u tome, imali bismo veći problem. Ne može se dakle reći da narod u Bosni i Hercegovini danas sto posto živi u slobodi za koju je sam odgovoran”, pojasnio je, prenosi IKA.
Na pitanje o tome kako danas izgledaju međuvjerski odnosi u Mostaru, mons. Palić je napomenuo kako je nedavno održan međuvjerski susret na kojemu su uz jednog diplomata sudjelovali on, zatim muslimanski muftija i pravoslavni episkop. Kad je diplomat upitao o međuvjerskom dijalogu, biskup Palić mu je prema vlastitim riječima odgovorio: „Mi u Mostaru jedini smo grad u zemlji koji može voditi pravi dijalog. S kim bi ste vodili dijalog u Sarajevu?“
„Da, postoji katolički nadbiskup i pravoslavni biskup“, nastavio je biskup Palić, „ali u Sarajevu danas živi više od 95 posto muslimana. S kim biste htjeli voditi dijalog u Banjoj Luci, kad je ondje više od 95 posto Srba? Mi u Mostaru jedini smo grad u Bosni i Hercegovini koji danas funkcionira međukulturno i međuvjerski. Ima nas otprilike 48 posto katolika Hrvata, 44 posto muslimana Bošnjaka i 3 do 4 posto pravoslavnih Srba.“
Podsjetivši ga da je od rata u BiH prošlo već 30 godina dok u Ukrajini rat bjesni u ovom trenutku, novinar ga je upitao s čim će se Ukrajina po njegovu mišljenju još suočiti i hoće li ondje biti moguća pomirba etničkih skupina.
Mons. Palić je na to odgovorio da etnički sukobi imaju važnu ulogu ondje gdje politička situacija nije jasna. „Kod nas je isto tako. Daytonski sporazum iz 1995. imao je i pozitivne, ali i negativne strane. Pozitivne strane su u tome da je rat završen. A negativna strana je ta da je zemlja podijeljena i rascijepljena utjecajem vanjske sile.“
„Ako skupini koja čini 35 posto građana date 49 posto površine, a 51 posto ostane drugima, to je onda nepravda“, naglasio je biskup Palić.
Biskup Palić u Njemačkoj je boravio kao sudionik međunarodnog kongresa zaklade Renovabis koja podupire dijalog među kršćanima na europskom istoku i zapadu. U tom kontekstu, novinar ga je pitao što za njega znači taj dijalog u Europi.
„Vrlo sam zahvalan za to što Renovabis i druge dobrotvorne organizacije čine za naše zemlje, ne samo za Bosnu i Hercegovinu“, rekao je mostarsko-duvanjski biskup i nastavio: „Ovdje su nazočni predstavnici, partneri iz mnogih zemalja. Ono što za nas čine Renovabis, Njemačka biskupska konferencija i njemački katolici, velika je potpora.“
„Pritom nije riječ samo o materijalnoj pomoći, iako je i ona za nas jako važna jer živimo u državi gdje se još uvijek moramo boriti za mjesto Crkve. Ali ako znamo da imamo takvu pomoć naših prijatelja, naših katolika, osjećamo da nismo zaboravljeni“, zaključio je biskup Palić.
Renovabis (lat. „Obnovit ćeš“ – citat iz psalma) je najmlađa od šest njemačkih katoličkih zaklada za pomoć Crkvi u svijetu. Osnovali su ga njemački biskupi u ožujku 1993. na poticaj Središnjeg odbora njemačkih katolika (Zentralkomitee der deutschen Katholiken – ZdK). Renovabis svake godine u cijeloj Njemačkoj organizira akciju pomoći, koja završava svaki put na Duhove skupljanjem milostinje u crkvama.
Renovabis također svake godine organizira kongres kojim potiče kršćanski dijalog u Europi. Ovogodišnji kongres, na kojemu je sudjelovao i biskup Palić, odvijao se pod geslom: „Slobodu razumijem kao… – Europa između zamaha, otrježnjenja i prijetnje“.
večernji.ba / Hrvatsko nebo
Više
Ivica Marijačić: I “jednim srpskim novinama u Hrvatskoj” i “prosrpskim medijima” jedino smeta Jonjić, bojkotirajmo ih!
Ivica Marijačić, glavni urednik Hrvatskog tjednika, komentirao je na svom FB-profilu medijsko-politički predizborni inženjering u Hrvatskoj na štetu isključivo...
Zoran Krešić: Kovačević protiv BiH Troje sudaca razotkrilo manipulacije “Bosanca, Hrvata” Kovačevića
Pravna zastupnica Bosne i Hercegovine Monika Mijić zauzela je središnje mjesto u raspravi. Njezin precizni pravni pristup, temeljen na...
Tisuće migranata kojima je odbijen azil u Njemačkoj dobivaju novac da odu iz zemlje
Tisuće ljudi, kao što su oni s odbijenim zahtjevima za azil ili s malim izgledima za uspješan postupak azila,...
Trump razmatra imenovanje Richarda Grenella za posrednika između Rusije i Ukrajine
Novoizabrani predsjednik SAD, Donald Trump, razmatra imenovanje Richarda Grenella, svog bivšeg šefa obavještajnih službi, za posebnog izaslanika za sukob...
BUNOZA I BRKIĆ: Unitaristi preko presude Kovačević ruše BiH
U emisiji Fokus RTV Herceg-Bosne urednik i voditelj Jurica Gudelj je s gostima, ministrom pravde BiH Davorom Bunozom i...
Kandidatkinja za v.d gradonačelnicu Sarajeva Anja Margetić odlučila: Napuštam Bosnu i Hercegovinu
Anja Margetić, kandidatkinja za v.d. gradonačelnicu Sarajeva, gostovala je na TVSA gdje je govorila o tome šta se krije...