Vladimir Trkmić: Na maslinskoj moliš gori, tu te smrtna muka mori
Ah, ti mirno križ svoj nosiš, nit se tužiš, niti prosiš
Na maslinskoj moliš gori, tu te smrtna muka mori
„ Na maslinskoj moliš gori, tu te smrtna muka mori
i oblijeva krvav znoj, Isuse, o Bože moj.
Isukrste, svoju muku tisni u srca svome puku;
po toj muci ti nam daj poslije smrti vječni raj!
Ah, ti mirno križ svoj nosiš, nit se tužiš, niti prosiš,
dobar pastir duša svih, rado trpiš sve rad njih.
Isukrste, svoju muku tisni u srca svome puku;
po toj muci ti nam daj poslije smrti vječni raj!“
Ove dvije strofe korizmene pjesme „ O Isuse daj da pjevam“ na vrlo slikovit način nas uvode u otajstvo Isusove molitve i početak muke na Maslinskoj gori. Pjesma je vrlo lijepa tekstualno, i sa vrlo lijepim glazbenim izričajem. U korizmeno vrijeme je najčešće aktualna i vezana uz posljednje nedjelje korizmenog vremena. Pogotovo u tjednu prije Cvjetnice.
Maslinska gora je gora istočno od jeruzalemskog Starog grada, danas dio grada Jeruzalema, koja je dobila naziv po brojnim nasadima maslina. Maslinska gora se često spominje u Bibliji kao mjesto različitih događaja. U podnožju gore leži Getsemanski vrt, u kojem je prema Novom zavjetu uhićen Isus prije razapinjanja. Upravo na cesti koja vodi pored obronaka Maslinske gore, Isus je samo tjedan prije ujahao na magarici u Jeruzalem. Prema Djelima apostolskim Krist uzlazi na nebo s ovog mjesta 40. dan poslije uskrsnuća od mrtvih. Maslinska gora je bila židovsko groblje tri tisuće godina, i računa se da je na njemu oko 150 000 grobova. Veliki broj poznatih osoba je pokopan na tom groblju. Među njima su bili političari i rabini, a smatra se da jedan grob pripada sinu kralja Davida, Abšalomu. Poslije 1948. godine Maslinska gora je pripadala Jordanu, a Židovi nisu imali pristupa niti brdu, niti groblju. 38 000 grobova je uništeno tijekom izgradnje ceste i oslobađanjem mjesta. Poslije Šestodnevnog rata 1967. Maslinska gora ponovo pripada Izraelu.
Getsemanski vrt je mjesto u Jeruzalemu na obroncima Maslinske gore. Najpoznatiji je po tome što je prema evanđeljima (Evanđelje po Mateju (26, 36-56), Evanđelje po Marku (14, 32-52), Evanđelje po Luki (22, 39-46)), Isus tamo molio sa svojim učenicima prije nego što ga je izdao Juda Iškariotski, noć prije raspeća. U podnožju Maslinske gore nalazi se Getsemanski vrt. Još u biblijsko vrijeme zasađena su maslinova stabla. Getsemanski vrt je bio omiljeno sastajalište prvih kršćana. 1681. godine hrvatski vitezovi svetoga reda Jeruzalemskoga, Pavao, Antun i Jakov Branković iz Sarajeva otkupili su Getsemanski vrt od tadašnjih turskih vlasnika, muslimana, i darovali ga franjevačkoj zajednici. U čijem se vlasništvu nalazi sve do danas. O toj darovnici svjedoči trojezična ploča koja se nalazi s desne strane pored ulaza u Getsemanski vrt.
Isusova molitva u Getsemanskom vrtu (Mk 14, 32-52; Mt 26, 36–46; Lk 22, 39–46)
„ I dođu u predio imenom Getsemani. I kaže Isus svojim učenicima: »Sjednite ovdje dok se ne pomolim.« I povede sa sobom Petra, Jakova i Ivana. Spopade ga užas i tjeskoba pa im reče: »Duša mi je nasmrt žalosna! Ostanite ovdje i bdijte!« Ode malo dalje i rušeći se na zemlju molio je da ga, ako je moguće, mimoiđe ovaj čas. Govoraše: »Abba! Oče! Tebi je sve moguće! Otkloni čašu ovu od mene! Ali ne što ja hoću, nego što hoćeš ti!« I dođe, nađe ih pozaspale pa reče Petru: »Šimune, spavaš? Jedan sat nisi mogao probdjeti? Bdijte i molite da ne padnete u napast. Duh je, istina, voljan, no tijelo je slabo.« Opet ode i pomoli se istim riječima. Ponovno dođe i nađe ih pozaspale. Oči im se sklapale i nisu znali što da mu odgovore. Dođe i treći put i reče im: »Samo spavajte i počivajte! Gotovo je! Dođe čas! Evo, predaje se Sin Čovječji u ruke grešničke! Ustanite, hajdemo! Evo, izdajica se moj približio!« Uto, dok je on još govorio, stiže Juda, jedan od dvanaestorice, i s njime svjetina s mačevima i toljagama, poslana od glavara svećeničkih, pismoznanaca i starješina. A izdajica im njegov dade znak: »Koga poljubim, taj je! Uhvatite ga i oprezno odvedite!« I kako dođe, odmah pristupi k njemu i reče: »Učitelju!« I poljubi ga. Oni podignu na nj ruke i uhvate ga. A jedan od nazočnih trgnu mač, udari slugu velikoga svećenika i odsiječe mu uho. Isus im prozbori: »Kao na razbojnika iziđoste s mačevima i toljagama da me uhvatite. Danomice bijah vam u Hramu, naučavah i ne uhvatiste me. No neka se ispune Pisma!« I svi ga ostave i pobjegnu. A jedan je mladić išao za njim, ogrnut samo plahtom. I njega htjedoše uhvatiti, no on ostavi plahtu i gol pobježe.“
Mk. 14,32-52
Tko je bio Juda Iškariotski
Juda Iškariotski je bio jedan od dvanaestorice apostola koji su tri godine živjeli s Isusom i slijedili ga. Svjedočio je Isusovoj službi, Njegovom učenju i mnogim Gospodinovim čudima. Juda je bio blagajnik i koristio je taj položaj da krade iz prikupljenih sredstava. Najviše se pamti po jednom: po svojoj izdaji Isusa. Juda je bilo uobičajeno ime u to doba, a u Novom zavjetu spominje se još nekoliko Juda. Još jedan od Isusovih učenika zvao se Juda (Ivan 14, 22), a Juda je bio i jedan od Isusove vlastite polubraće (Marko 6, 3). Neki znanstvenici imaju nekoliko ideja o Judinom prezimenu. Jedna je da se Iškariot odnosi na Kerioth, grad u Judeji. Druga je ideja da “Iškariot” znači “atentator” ili “razbojnik”.
O Isuse daj da pjevam
O Isuse, daj da pjevam muku tvoju, suze lijevam,
gledajuć te nevina, za nas grešne mučena.
Isukrste, svoju muku tisni u srca svome puku;
po toj muci ti nam daj poslije smrti vječni raj!
Na maslinskoj moliš gori, tu te smrtna muka mori
i oblijeva krvav znoj, Isuse, o Bože moj.
Isukrste, svoju muku tisni u srca svome puku;
po toj muci ti nam daj poslije smrti vječni raj!
Ah, ti mirno križ svoj nosiš, nit se tužiš, niti prosiš,
dobar pastir duša svih, rado trpiš sve rad njih.
Isukrste, svoju muku tisni u srca svome puku;
po toj muci ti nam daj poslije smrti vječni raj!
I najposlije među dvama raspeše te zločincima;
a ti praštaš dušom svom svima svojim zlotvorom.
Isukrste, svoju muku tisni u srca svome puku;
po toj muci ti nam daj poslije smrti vječni raj!
Skrušenomu sad i meni prosti Kriste božanstveni.
Kad mi dođe smrtni čas, daj mi tada vječni spas.
Isukrste, svoju muku tisni u srca svome puku;
po toj muci ti nam daj poslije smrti vječni raj!
Korizmeni hod s Isusom
Duhovna dubina čovjekove duhovnosti se može očitovati tijekom čitave korizme. Korizma je povlašteno liturgijsko vrijeme u kojem preispitujemo sebe, svoju savjest, vjeru i osobni stil života. Za to nam služe različite molitvene mogućnosti koje nam nudi Crkva. Jedna od tih molitvenih mogućnosti je molitva križnog puta. Dakako da se ona prakticira moliti petkom ili nekim drugim danom u župnoj zajednici. Običaj je da se križni put moli uz predivnu pjesmu „ Stala plačuć tužna Mati..“ Križni put je molitva Katoličke crkve koja se moli sa zajednicom. U novije vrijeme diljem Hrvatske se prakticira moliti križni put u hodu kroz župu, ili u hodu kroz prirodu. Takve križne puteve organiziraju biskupije, župe, dekanati ili neke molitvene udruge. Uvijek je impresivno sudjelovati na križnom putu, osluškivati sebe, moliti i pjevati. Posvetiti jedan dan u tjednu razmatranju Isusove muke je pravo duhovno blago. Takav molitveno korizmeni hod za Isusom često biva izvorom na kojem crpimo duhovnu snagu za naše muke i patnje. Ali osim toga križni put postaje naša zajednička molitva za mnoge patnike, bolesnike, prognanike, pokojnike i za duše u čistilištu.
Molitva Isusu u smrtnoj tjeskobi na Maslinskoj gori
O Isuse, koji u preobilju svoje ljubavi da svladaš tvrdoću našega srca, obasipaš rijekom milosti one koji razmatraju Tvoju najsvetiju muku u Getsemanskom vrtu i promiču ovu pobožnost, molim Te, pomozi mojoj duši i mojem srcu da se često, ali barem jednom na dan, spomenem Tvoje najgorče smrtne tjeskobe u Maslinskom vrtu, žaleći te i, koliko je to moguće, sjedinjujući se s Tobom!
O blagoslovljeni Isuse, koji si u onoj noći uzeo na sebe golem teret naših grijeha i za njih dao potpunu zadovoljštinu, pruži mi preveliki dar da se iz ljubavi savršeno pokajem za svoje mnogobrojne grijehe, za koje si se Ti sam krvlju znojio! O blagoslovljeni Isuse, za tvoju najžešću borbu u Getsemanskom vrtu pruži mi konačnu pobjedu nad napastima, osobito nad onima kojima sam najviše podložan!
O Isuse patniče, za volju Tvojih nedokučivih i neizrecivih smrtnih borbi u onoj noći izdaje i najgorčih duševnih tjeskoba, rasvijetli me da spoznam i ispunim Tvoju volju i daj da uvijek ponovno mislim na Tvoju potresnu borbu i da promatram kako si je pobjedonosno izdržao, ne da izvršiš svoju volju, nego volju svoga Oca! Budi blagoslovljen, o Isuse, za krvavo znojenje i strašnu smrtnu borbu koju si u najledenijoj zapuštenosti i neshvatljivoj samoći ljubazno podnio! Budi blagoslovljen, o najslađi, ali neizmjernom gorčinom ispunjeni Isuse, za Tvoju molitvu koja je tako duboko ljudska kao i božanska izvirala iz Tvojega, od smrtne tjeskobe uzdrhtalog Srca!
Vječni Oče, prikazujem Ti sve prošle, sadašnje i buduće Mise sjedinjene s krvavim smrtnim Kristovim strahovanjima u patničkome Getsemanskom vrtu. Presveto Trojstvo, daj da se upozna, a time i proširi, ljubav k smrtnoj tjeskobi Isusa u Maslinskoj gori po cijelom svijetu! Daj, o Isuse, da se svi oni koji Te s ljubavlju promatraju na Križu također sjećaju Tvojih neizmjernih patnji na Maslinskoj gori, te da se, slijedeći Tvoj primjer, nauče ispravno moliti i pobjednički se boriti, da Te tako mogu jednom u nebu vječno slaviti!
Sveti papa Ivan Pavao II.
Hrvatsko nebo