TADIĆ VIŠE NEGO JASAN: Presuda Ljubić nije izvršena

Vrijeme:2 min, 12 sec

Ustavni sud BiH smatra da je promjena izbornog zakona isključivo političko pitanje koje trebaju riješiti odgovarajuća tijela vlasti i ne miješa se ni na koji način u pregovore koji se o tome vode, izjavio je danas u Sarajevu na konferenciji za novinare predsjednik Ustavnog suda Bosne i Hercegovine Mato Tadić, javlja Hrvatski Mediski Servis.

Prema njegovim riječima još je 2016. donesena presuda po prizivu Bože Ljubića u odnosu na ustavnost nekih odredbi izbornog zakona BiH i time je za ovaj sud njegov posao završen.

“Odluku smo donijeli 2016. i završili s tim, a 2017. donijeli rješenje da presuda nije izvršena. Sve drugo nije naše nego je stvar politike – bio je eksplicitan predsjednik Tadić.

Neustavnim je proglašena odredba kojom je bilo utvrđeno da se iz svake županije u Dom naroda bira barem po jedan pripadnik svakog konstitutivnog naroda ukoliko je takav izravno izabran u županijsku skupštinu. Pravorijek Ustavnog suda temeljio se na procjeni da federalni Dom naroda nije tijelo koje predstavlja interese županija nego konstitutivnih naroda i pripadnika nacionalnih manjina. Presudom je također utvrđena obveza Parlamenta BiH da uskladi izborni zakon s pravorijekom odnosno da ga izmijeni na odgovarajući način no to se zbog političkih prijepora nikada nije dogodilo.

Podsjetimo, na izborima 2018. interveniralo je Središnje izborno povjerenstvo (SIP) donošenjem posebne odluke kojom je utvrđen način popune Doma naroda, a svi politički predstavnici Hrvata slažu se kako odluka Ustavnog duda u predmetu Ljubić nije provedena i da se ne smije ponoviti da tehničko tijelo koje je zaduženo samo za provedbu izbora donosi političke odluke i da se takvo nešto ponovi na idućim općim izborima koji se trebaju održati u listopadu ove godine.

Zakonom je predviđeno da se izbori trebaju raspisati najkasnije 150 dana prije njihove provedbe odnosno do 4. svibnja, tako da je ostalo praktično još nešto više od mjesec dana kako bi se dogovorile promjene izbornog zakona, a na čemu insistiraju sve hrvatske stranke ali i međunarodna zajednica dok bošnjačke stranke čine sve i činile su kako bi se minirao dogovor.

Posljednji takav slučaj bio je proteklih dana kada je održan nastavak pregovora u Sarajevu uz posredovanje međunarodnih predstavnika, nakon što su propali oni u Neumu. Ono što unosi zabunu i stvara napetosti jeste da pojedini predstavnici međunarodne zajednice i strana veleposlanstva u BiH, prije svih američko, te misija OESS unatoč činjenici kako je Izborni zakon neustavan i temeljem čega bi se trebala primijeniti analogija na Mostar kada je Statut Mostara proglašen u dijelovima neustavan, a što je za posljedicu imalo ne održavanje izbora u dva ciklusa, odnosno 8 godina, sada javno govore kako se izbori u BiH mogu održati u listopadu.

 

HMS/https://hms.ba/Hrvatsko nebo

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)