HVALJEN ISUS, GAZDARICE, ČESTITAM TI MATERICE!

Vrijeme:1 min, 46 sec

 

Stari narodni i crkveni običaj uz 3. nedjelju došašća su Materice. Sačuvan je među Hrvatima Hercegovine, Posavine i srednje Bosne, u Dalmatinskoj zagori te među bunjevačkim Hrvatima.

Na dan Materica mladići, muškarci i djeca čestitaju taj dan djevojkama, ženama, mamama, punicama, bakama, tetkama, susjedama, a one ih nagrađuju prigodnim sitnim darovima poput naranči, oraha, lješnjaka, jabuka, suhih smokava ili slatkiša, a ponekad i nešto vrjednijima, poput vunenih čarapa ili rakije, svim onim što su priskrbile za te svečarske dane.

Ponegdje se djeca ustaju vrlo rano u zoru, svakako prije no što se ustane majka, a onda ju iznenade i svežu, te traže “otkupninu”. Da bi povratila “slobodu”, majka im mora nešto darovati, a sve prolazi u radosti i smijehu.

Kod bunjevačkih Hrvata sačuvan je običaj da nakon čestitanja majke djecu i ostale čestitare daruju posebno ukrašenom jabukom u koju se zabadaju kovanice, orasi, rupčići i slične sitnice.

Također, toga bi dana muškarci obvezno odlazili svojim punicama u čestitare, te bi i od njih izmamili kakav dar.

Čestitari bi najčešće pozdravili domaćicu ovim ili sličnim pozdravom:

Hvaljen Isus, gazdarice, čestitam ti Materice!
Ja sam doša’, znaš, da mi nešto daš!
Ja sam stig’o priko mora da mi dadeš koji ora’!
Snašla me je vel’ka muka, ‘ajde daj mi i jabuka!
Ja sam doša’ priko strane, da mi dadeš malo ‘rane!
Vidio sam i ovaca, daj ti meni i novaca!
Na polju je zdravo zima, molim jednu čašu vina!
Ja sam doša’ priko polja, da mi bude bolja volja!

Materice su lijepi stari običaj koji pokazuje ljepotu nekadašnje povezanosti i prisnosti ne samo među članovima obitelji, nego i među rodbinom, susjedima i znancima, pa je dobro barem sačuvati spomen na ta bogata vremena. Sam običaj često se veže uz četvrtu Božju zapovijed Poštuj oca i majku da dugo živiš i dobro ti bude na zemlji.

Ljepota toga običaja se ogleda i u crkvenom običaju, vezanom za dan Materica, gdje se posebno molilo za sve majke, a time se iskazivala povezanost puka i crkve u slavljenju i promicanju Božje riječi, što taj stari običaj čini još svečanijim i vrjednijim.

 

A.B./Hrvatsko nebo

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)