MEĐUNARODNI DUŽNOSNICI: Pitanje Izbornog zakona rješiti u skladu s presudom Ustavnog suda u “predmetu Ljubić”
Međunarodna zajednica pažljivo promatra situaciju u vezi s Izbornim zakonom i prilično je zabrinuta, posebno zbog opasnosti za implementaciju rezultata općih izbora koji trebaju biti održani u listopadu ove godine.
– Želimo da se izbjegne kriza i zbog toga ne samo da apeliramo na lidere za usvajanje neophodnih izbornih reformi, nego se uključujemo u razgovore s političkim strankama radi postizanja konsenzusa, odnosno rješenja sa širokom političkom podrškom – kazali su za Fenu u ekskluzivnom razgovoru o problemu Izbornog zakona međunarodni dužnosnici pod uvjetom da ostanu anonimni.
Oni ne vide da je išta “neizbježno” u pitanju Izbornog zakona. Smatraju da su političari odgovorni i sposobni pronaći rješenje. Potrebna je odgovornost i razumijevanje domaćih političara da bi se došlo do rješenja. Ima vremena za rješenje, ali političari trebaju raditi s osjećajem da je to hitno, da traže zajedničko tlo i postignu konsenzus.
– Svako rješenje koje se postigne mora imati široku podršku, a ima dosta vremena do svibnja kada će Središnje izborno povjerenstvo raspisati izbore – kažu međunarodni dužnosnici.
Zato žele vidjeti brzo djelovanje, a naglašavaju da je ključni element kompromis.
– Nijedna strana neće doći do savršenog rješenja, do rješenja “koje sanja”, ali to jeste priroda politike – rekao je jedan od dužnosnika dodajući da sve stranke trebaju raditi u tom duhu kako bi se došlo do rješenja koje će omogućiti implementaciju izbornih rezultata.
Predstavnici međunarodne zajednice su pratili kako je nekoliko stranaka podnijelo svoje prijedloge izmjena Izbornog zakona, ali kažu kako se niti u jednom slučaju nije tražilo zajedničko tlo. Zato navode da trebamo vidjeti političke stranke kako rade zajedno da bi se rezultati izbora mogli provesti.
Također upozoravaju da na umu moramo imati i građane BiH, jer zaslužuju da imaju izbore koji će biti održani, čiji će rezultati biti provedeni i da vjeruju u te rezultate.
Međunarodni predstavnici su u proteklom razdoblju imali više sastanaka s političkim strankama o reformi Izbornog zakona. Sugovornici Fene kažu da su kod stranaka uočili da shvaćaju hitnost problema i da imaju želju da se rješenje pronađe, ali da ne postoji povjerenje među strankama. Sve se stranke, također, boje da će biti napadane ako daju inicijativu za kompromos i to onda usporava proces i otežava pronalazak rješenja.
– Stranke i dalje traže pomoć i međunarodna zajednica smatra da im treba omogućiti razgovore, a ne nametati rješenja. Međunarodna zajednica smatra da treba dati podršku, ali da stranke same trebaju raditi na tome – poručuju Fenini sugovornici.
U proteklom razdoblju uočeno je i lobiranje stranačkih predstavnika u Briuxellesu, Washingtonu i drugdje u vezi s izmjenama Izbornog zakona. Međunarodni dužnosnici naglašavaju da se ovo pitanje neće riješiti u Bruxellesu, Washingtonu ili negdje drugde.
– Rješenje se mora pronaći ovdje – izričiti su.
Također naglašavaju da se prilikom svih tih susreta apeliralo na političare da se vrate u zemlju i traže rješenje, jer je to jedini način da se dođe do nečega održivog, što ima široku podršku i što je u interesu građana ove zemlje.
U ovom procesu svoju ulogu mogu imati civilno društvo i akademska zajednica. Stranke bi pozdravile korisne ideje jer nije lako pronaći zajedničko tlo. Cilj, međutim, nije da se nešto radi izvan parlamenta, nego da stranke dođu do konsenzusa koji bi zatim bio usvojen u parlamentarnoj proceduri.
– Vjerujemo da se kompromisno rješenje može pronaći ne samo da se održe izbori i provedu rezultati, nego i da zemlja dalje napreduje ka ispunjavanju europskih standarda – kažu međunarodni dužnosnici.
Jedan od prioriteta, naglašavaju, jeste da u novom zakonodavstvu ne bude novih oblika diskriminacije.
– Prije svega, nijedna od ovih stvari nije nova. Stranke imaju mnogo ideja za rješenje problema. Nama je jako važno da se poštuje odluka Ustavnog suda u “predmetu Ljubić”. Odluke Ustavnog suda se moraju ozbiljno shvatiti, ali se stranke moraju pozabaviti i time da se izbori održe u slobodnim i pravičnim uvjetima – rekli su.
Pritom kažu da postoji mnogo primjera na koje se možemo pozvati. Na primjer, gornji dom parlamenta ima 17 europskih država, ali problem nije pomanjkanje opcija, nego nedostatak političke volje.
Upitani što je sa presudama Europskog suda za ljudska prava u predmetima “Sejdić i Finci” i “Pilav”, predstavnici međunarodne zajednice kažu da je iz Strasbopurga prošli tjedan upućena jasna poruka da se riješe predmeti koji se dugo odgađaju.
– To su ozbiljna pitanja koja su trebala davno biti riješena. Međutim, postoji rizik da uđemo u izbore a da se rezultati ne mogu implementirati. To je hitan rizik. Očekujemo da se stranke fokusiraju na taj neposredan rizik. Voljeli bi vidjeti da se počne rješevati problem Mostara ili Kluba Srba u Parlamentu Federacije, ali najhitnije je pitanje Doma naroda Parlamenta Federacije – poručuju.
Ipak, upozoravaju da nas rješenje ne smije odvesti od europskih standarda, odnosno do novih oblika diskriminacije, niti po osnovu etničke pripadnosti, mjestu prebivališta…
Upitani vjeruju li da će posao biti završen do svibnja, kažu da je to pitanje političke volje i da još ima dovoljno vremena.
– Javno i privatno smo čuli mnogo izgovora: da nema vremena, da druge stranke nisu voljne… To su samo izgovori. Vremena ima. Stranke to mogu riješiti i dati u parlamentarnu proceduru. Bitno je da rješenje ima široku podršku i da bude u cjelosti razmotreno i prihvaćeno u parlamentu. Mislimo da je to apsolutno moguće i da vremena ima dovoljno. Stranke imaju obvezu prema građanima da pronađu rješenje – smatraju međunarodni dužnosnici.
Na kraju razgovora međunarodni dužnosnici naglašavaju značaj rješenja pitanja izbornog zakona radi ubrzanja puta zemlje ka EU i NATO-u.
– Ako je moguće da se pronađe rješenje u domaćim okvirima bio bi to odličan signal da je zemlja spremna da krene naprijed na putu ka Europskoj uniji i NATO-u. Ovo je prilika koju treba iskoristiti – poručili su međunarodni dužnosnici u razgovoru za Fenu.
hms.ba/ http://hms.ba/Hrvatsko nebo