Proizvod pod nazivom OneCoin nosi mnoge rizike
HNB upozorava na opasnost!
Prenosimo cijeli tekst sa stranice HNB-a.
S obzirom na to da su na području Republike Hrvatske uočene aktivnosti oglašavanja i prodaje OneCoina koji je prikazan kao virtualna odnosno kriptovaluta, Hrvatska narodna banka smatra potrebnim upozoriti javnost na neke činjenice i moguće rizike koji proizlaze iz tog proizvoda:
- OneCoin nije elektronički novac u skladu s definicijom iz Zakona o elektroničkom novcu niti je platna usluga prema Zakonu o platnom prometu.
- Poslovne subjekte koji izdaju tu vrstu proizvoda i njome trguju nije licencirala Hrvatska narodna banka niti je njihovo poslovanje pod nadzorom HNB-a.
- Novčana sredstva uložena u navedeni proizvod nisu zaštićena sustavom osiguranja depozita i osobe koje se odluče na takav oblik ulaganja u cijelosti snose rizik gubitka uloženog.
Na rizike koji mogu proizići iz OneCoina upozorava više nadležnih tijela zemalja Europske unije. Primjerice, nadležno tijelo iz Velike Britanije (The Financial Conduct Authority, FCA) upozorava na činjenicu da je OneCoin pod istragom policije (Beware trading virtual currencies with OneCoin), nadležno tijelo iz Belgije (The Financial Services and Markets Authority, FSMA) napominje da nije licenciralo osobe i institucije povezane s izdavanjem i reklamiranjem OneCoina (OneCoin not recognized by the FSMA), a madžarska središnja banka (Magyar Nemzeti Bank, MNB) ističe mogućnost da se u ovom slučaju radi o tzv. piramidalnoj shemi te skreće pozornost na moguće rizike koji proizlaze iz navedene činjenice (Fokozott kockázatot hordoznak a világhálón elérhető virtuális fizetőeszközök).
Građanima stoga savjetujemo da spomenute informacije uzmu u obzir i kod odlučivanja o proizvodu OneCoin postupaju vrlo oprezno.
PREDSJEDNICA Kolinda Grabar Kitarović preuzela je pokroviteljstvo nad Kongresom poduzetnica jugoistočne Europe, koji se jučer održao u Zagrebu, a čiji glavni sponzor je tvrtka OneCoin, za koju je više zemalja EU izdalo upozorenje da bi se moglo raditi o prevarantima. Piše Index.hr.
Oglasila se organizatorica navedenog kongresa Sanela Dropulić i voditeljica Virtualnog ženskog poduzetničkog centra.
“OneCoin kompanija sa sjedištem u Bugarskoj, u rujnu 2016. godine sklopila je s nama ugovor za generalno sponzorstvo i u cijelosti već tada podmirila sve svoje obaveze.
Oni su sami kontaktirali Organizacijski tim Kongresa poduzetnica jugoistočne Europe s ciljem da poduzetnicama pobliže objasne kriptovalute i njihovo poslovanje, što smo i jedino kao takvo komunicirali na našim platformama. U suradnju s njima ušli smo nakon kontakata s Veleposlanstvom Bugarske u Zagrebu, te Asocijacije poslovnih žena Bugarske iz Sofije.”
Cilj da se poduzetnice upoznaju sa cryptovalutama je legitiman i sasvim u redu, međutim od kud baš OneCoin? Tako što su se sami ponudili? Jeli Sanela Dropulić toliko naivna da ne zna ništa o OneCoin i njihovim dosadašnjim aktivnostima? Pa je kao slučajno predstavila baš njih pred 650 poduzetnica? Nije mogla naći nekoga tko bi to učinio na primjeru prve cryptovalute koja je još uvijek po volumenu transakcija i korištenju broj jedan?
Kao opravdanje za uzimanje OneCoin za sponzora navodi: “OneCoin u to vrijeme nije imao niti jednu pravomoćnu presudu za sve medijske natpise, kao niti sada, a niti većinu procesa koji mu se stavljaju na teret. S pravom su nas pitali zašto vjerujemo navodima koji nisu niti bili pred sudom niti su oni koje medij razapinju za krivnju ikada pravomoćno proglašeni krivima. Za one koji se žele držati prava i pravnih postulata, dovoljno.” te “Odmah nakon toga i s Gradom Zagrebom smo krenuli u zajedničke aktivnosti pripreme Kongresa poduzetnica jugoistočne Europe. I to u vrijeme dok je gradonačelnik Milan Bandić bio i još uvijek jeste u nekoliko sudskih parnica. Znači li to da nismo smjeli niti s Gradom Zagrebom surađivati?”
Hoće li netko od 650 nazočnih poduzetnica kupiti OneCoin? Neće, jer OneCoin ne prodaje cryptovalutu! Možeš kupiti samo tokene i edukacijske nivoe. Te tokene treba “rudarenjem” pretvoriti u OneCoin. Kompanija i osobe koje vrbuju nove članove tvrde kako oni ne prodaju cryptovalutu već edukaciju. Jedni razlog zbog kojeg još uvijek nisu zabranjeni je ta edukacija koja se kupuje u paketima prilikom učlanjivanja. Drugo je pitanje jesu li te edukacije nešto vrijedno ili samo izlika kojom se daje vrijednost proizvodu koji se prodaje odnosno ovu kompaniju spašava da je se ne proglasi piramidalnom shemom?
Sanela Dropulić je i glasnogovornica HSLS-a, gdje je predstavljaju kao višegodišnju novinarku i urednicu, te iskusnu stručnjakinju za tržišne komunikacije. Ta iskusna stručnjakinja očekuje od OneCoin da poduzetnicama pobliže objasne cryptovalute i njihovo poslovanje iako oni tvrde kako ne prodaju cryptovalutu već edukaciju. Na tipičnom sastanku za novačenje novih članova govori se samo o investiranju u cryptovalutu a edukacija jedva da se spomene.
One Academy kao i OneCoin te OneLife projekt čine One ekosustav. Kupnjom paketa dobije se, uz tokene za rudarenje, i određena edukacija. Edukacija se sastoji od 7 razina. Većina toga se može naći na internetu, a dobar dio čak besplatno. Uglavnom jedino što možete kupiti sa OneCoin, ako ga nekad “izrudarite” je edukacija o tom rudarenju. A možda se dogodi čudo pa u 2018. godini ga korisnici budu mogli mijenjati za pravu valutu.
Ono što je najgore i što pokazuje da OneCoin uopće nije cryptovaluta, jer se kod svake cryptovalute zna unaprijed broj coina, te na taj način ne podliježu inflaciji. Vlasnici OneCoinea su se dosjetili da bi mogli povećati broj coina sa 2.1 milijardi na 120 milijardi jer im treba veći broj zbog prodajnih mjesta. Tako da se prvi put susrećemo sa inflacijom u svijetu cryptovaluta.
Eto toliko o OneCoin, nadam se da sam ja u krivu a Sanela Dropulić u pravu pa da se svih 2,9 milijuna korisnika obogati.
Zdenko Vrljić/Hrvatsko nebo