Featured Video Play Icon

GENERAL NAKIĆ: U BiH postoje mudžahedinski i ruski kampovi, jedino Hrvati nemaju svoje kampove

Vrijeme:3 min, 29 sec

 

„Danas su djeca angažirana na pogrešnim smjerovima, umjesto da su na nastavi, da uče, da se obrazuju posvećuju se očito nekim drugim aktivnostima koje nisu dobre za društvo u cjelini“, rekao je u emisiji Kompas RTV-a Herceg-Bosne izaslanik HDZ-a BiH u Domu naroda federalnog parlamenta general Ilija Nakić komentirajući teroristički napad u Bosanskoj Krupi gdje je maloljetnik ubio policajca srpske nacionalnosti. „Pa pogledajte što se događa u sarajevskim školama. Svaki dan neka nova dojava o postavljenim bombama.“

Komentirajući kako je jedan od osumnjičenih zaposlenik Policijske postaje Bosanska Krupa rekao je kako Obavještajno-sigurnosne agencije BiH trebaju imati informacije o svim aktivnostima bez obzira o kojem se prostoru u BiH radilo. „Svaki pripadnik policijskih snaga i struktura treba proći određene sigurnosne provjere. Ovo pokazuje da se ne može djelovati samo praćenjem, evidentiranjem stanja nego se mora preventivno djelovati. Treba poduzeti kvalitetne korake koji će doprinijeti da se ovakvi činovi i djela u budućnosti ne ponove.“

Rekao je kako na dijelu bošnjačkih područja postoji militarizacija djece te je komentirao fotografiju gradonačelnice Benjamine Karić s dječakom u uniformi. „To je javna zloupotreba djeteta. To nisu zrele osobe. Potpunu odgovornost trebaju snositi oni koji zloupotrebljavaju djecu, a pogotovo u militantne svrhe.“ Osudio je i postavljanje spomenika u obliku tenka pored jedne sarajevske gimnazije.

Kazao je kako članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović govori da postoje mudžahedinski kampovi, ministar obrane Zukan Helez govori da postoje ruski kampovi, a general Nakić je istaknuo da su „kampovi Hrvata“ u Oružanim snagama BiH – u legitimnim institucijama. „Sve ono što zakon prepoznaje Hrvati i hrvatska politika iza toga stoje i trebamo stajati. Optuživani smo da samo rušitelji Bosne i Hercegovine, da ju želimo dijeliti, podijeliti, odcijepiti, prestrojiti i ne znam koji sve izričaja nije bilo, no vidite da hrvatska politika u BiH i Republici Hrvatskoj čini i radi sve da BiH približi Europskoj uniji“, rekao je general Nakić.

Komentirao je izjavu predsjedatelja Skupštine HNŽ-a Džafera Alića o neugodnim podstanarima u BiH te kazao kako se stječe dojam da se problemi ovakve naravi unutar BiH žele skloniti u stranu. Upitan zašto ga Christian Schmidt nije smijenio zbog takve dehumanizirajuće izjave rekao je kako Schmidt očigledno ima više informacija. „Svjestan je možda opasnosti određenih postupaka“, rekao je Nakić i dodao kako takve izjave prolaze jer se vidjelo da nema posljedica ni sankcija. „Morat će se u jednom trenutku reći sada je dosta jer ovakva BiH, s ovakvim događanjima i ponašanjima teško može ići prema euroatlantskim integracijama.“

Istaknuo je kako najveći broj ljudi u BiH bili Srbi, Bošnjaci ili Hrvati žele živjeti mirno, žele prosperitetnu BiH, žele živjeti od rada, da imaju mir i da stvaraju svoje obitelji.

Komentirao je presudu Europskog suda za ljudska prava koji je prije godinu dana presudio u korist Slavena Kovačevića koji je tužio BiH zbog kršenja njegovih biračkih prava. Vijeće ministara BiH se žalilo i sada je odluka na Velikom vijeću suda u Strasbourgu koji će drugostupanjsku presudu donijeti prema nekim izvorima 20. studenoga te je general Nakić rekao kako je datum znakovit i da se razmišlja u dva smjera. „Prvo je da se potvrdi Daytonski i Washingtonski sporazum, da ga se ojača, da mu se da pečat u konačnici od strane EU i europskih sudova. Drugo je da se krene u tihe promjene Ustava BiH, nadležnosti, izbornog zakona, i svega onoga što nas tišti kao problem u BiH. To bi moglo dodatno zakomplicirati političku situaciju u BiH. Vidjet ćemo.“

General Nakić je istaknuo kako bi u slučaju da se potvrdi presuda Kovačević hrvatska politika u BiH morala sjesti i dobro razmisliti koji su sljedeći koraci. „Ovi drugi koji žele BiH destabilizirati, koji žele sve što je Daytonskim i Washingtonskim sporazumom potpisano promijeniti na način da ne pitaju druge imalo bi veoma neugodne posljedice za cijelu BiH. Želim vjerovati da se to neće dogoditi.“

Povukao je paralelu između statusa Mostara i Travnika i rekao kako Hrvati egzistiraju u političkom životu Općine Travnik, u Općinskom vijeću su, donose odluke, ali da u usporedbi s Bošnjacima u Mostaru nemaju utjecaja kada su u pitanju koraci za učinkovitiju lokalnu zajednicu. „Nećemo odustati od inicijative da Travnik ima jednak status kao Mostar“, poručio je general Nakić.

 

hms.ba/Hrvatsko nebo