ZORICA VUKOVIĆ: JE LI KURIKULNA REFORMA NUŽNA?
Iako je nastavna školska godina završila, zapljuskuje nas uspjeh naših učenika na europskim i međunarodnim natjecanjima. Slijedi prikaz natjecanja i rezultati…
Šesteročlana ekipa mladih hrvatskih matematičara sudjelovala je od 13.-24. srpnja 2917. u Rio de Janeiru, Brazil, na 58. međunarodnoj matematičkoj olimpijadi, na kojoj je sudjelovalo 615 učenika iz 111 država. Kući su se vratili s dvije srebrne i tri brončane medalje, te pohvalu.
To su učenici : Adrian Beker (srebro) iz XV. gimnazije, Zagreb; Lugo Mihovilić (pohvala) iz Gimnazije Lucijana Vranjanina, Zagreb; Petar Nizić-Nikolac (bronca) iz XV. gimnazije, Zagreb; , Lukas Novak (srebro) iz Gimnazije Josipa Slavenskog, Čakovec; Borna Šimić (bronca) Gimnazije Sl Matija Mesić Slavonski Brod, te Marin Varivoda (bronca) iz Gimnazije Franje Petrića, Zadar. Učenici su se pripremali pod vodstvom Ivan-a Krijana i Mea Bombardellija.
Na 49. međunarodnoj kemijskoj olimpijadi koja se od 6.- 15. srpnja 2017. održala u Nakhon Pathom-u na Tajlandu sudjelovalo je 80 država. Naši su učenici osvojili dvije srebrene i jednu brončanu medalju i jednu pohvalnicu. Bili su to učenici: Ilija Srpak (srebro) iz Prve gimnazije Varaždin, Borna Šimić (srebro)iz Gimnazije Matija Mesić Slavonski Brod, Luca Udovičić (bronca) iz XV. gimnazije Zagreb i Silvestar Mravlinčić (pohvalnica) iz III. gimnazije Osijek. Mentori su im bili prof. dr. Branka Zorc, prof. dr. Tomislav Cvitaš i doc. dr. Tomislav Portada.
Tri srebrne i jednu brončanu medalju osvojili su mladi hrvatski informatičari na 24. srednjoeuropskoj informatičkoj olimpijadi, koja se od 10. – 15. Srpnja 2017. održavala u Ljubljani, gdje je nastupilo 58 natjecatelja iz 13 zemalja.
Srebrnu medalju osvojili su Josip Klepec, XV. gimnazija Zagreb, Vilim Lendvaj XV. gimnazija Zagreb i Josip Kelava Prva gimnazija Varaždin, a brončanu medalju Leonard Inkret XV. gimnazija Zagreb. S njima su bili i profesor Nikola Dmitrović kao odgovorni voditelj te Ivan Paljak i Domagoj Bradač kao stručni voditelji.
Od 30. lipnja do 5. srpnja 2017. godine u Nanjingu u Kini održan je Međunarodni turnir mladih prirodoslovaca (IYNT). Od 18 ekipa iz cijelog svijeta, naši učenici su osvojili brončanu medalju. Hrvatski tim sačinjavali su Andrea Balamarić, Luka Bulić Bračulj (kapetan tima), Elena Lukačević, Luka Mikšić, Mateja Ostojić, Mihael Pristav. Oni dolaze iz Gornjeg Kraljevca, Karlovca, Slatine, Splita, Požege i Zagreba. Voditelj tima bio je Danko Marušić s FER-a.
EUSO (European Union Science Olympiad), Prirodoslovna olimpijada Europske unije održala se od 7. – 14. svibnja 2017. Godine u Kopenhagenu u Danskoj. Hrvatsku su predstavljali ovi timovi:
⦁ tim (zlato): Luka Bulić Bračulj III.gimnazija, Split; Paula Vidas XV. gimnazija, Zagreb; Petar Škrobo, Gimnazija Matije Antuna Reljkovića, Vinkovci.
⦁ tim (srebro): Mislav Barić i Domagoj Perković III. gimnazija, Split; Klara Tomašković XV. gimnazija, Zagreb. Mentori učenicima bili su profesori su zagrebačkog PMF-a, Zagreb: Andreja Lucić (biologija), Filip Torić (fizika) i Tajana Preočanin (kemija).
EuPhO, Europska olimpijada iz fizike, je novijeg datuma, a održana je u Estoniji 20. 5.-24. 5. 2017.
U hrvatskom timu bili su: Filip Marijanović (bronca) i Petar Beršić, XV. gimnazija, Zagreb; Igor Kladarić, Gimnazija Matija Mesić, Slavonski Brod; Domagoj Perković, III. gimnazija, Split i Petar Suman, Gimnazija Lucijan Vranjanin, Zagreb.
Na ovogodišnjoj 48. međunarodnoj olimpijadi iz fizike, koja se u Yogyakarti u Indoneziji održava od 16.- 24. srpnja, sudjelovalo je 395 učenika iz 86 zemalja širom svijeta, naši učenici su osvojili srebrnu i tri brončane medalje.
Domagoj Perković (srebro), III. gimnazija, Split; a brončane medalje osvojili su učenici Igor Kladarić iz Gimnazije Matija Mesić, Slavonski Brod; Filip Marijanović iz XV. gimnazije u Zagrebu i Petar Suman iz Gimnazije Lucijana Vranjanina u Zagrebu. Peti sudionik Josip Jerolim Banović iz III. gimnazije u Splitu, dobio je pohvalu.
Hrvatsku ekipu vodili su Filip Torić i Krešo Zadro s PMF-a, Zagreb.
U devet debata zaredom, u ožujku 2017., Hrvatska debatna reprezentacija osvojila je International World Schools Debate Tournament Slovenia, najbolji svjetski turnir u debati. U konkurenciji od 120 učenika iz cijeloga svijeta Marija Jarnjak, Hrvoje Kožić i Maja Roglić, učenici zagrebačke II. i V. gimnazije završili su turnir bez izgubljenog boda. U finalu su pred panelom sudaca iz Novog Zelanda, Filipina i Slovačke jednoglasno pobijedili protivnike. Ostvareni su i zapaženi individualni nastupi. Među deset najboljih govornika plasirali su se Marija Jarnjak (2. mjesto) i Hrvoje Kožić (8. mjesto).
Na Međunarodnoj konferenciji mladih znanstvenika (International Conference of Young Scientists – ICYS), održanoj od 16. -22. travnja 2017., sudjelovali su timovi iz 28 zemalja, a četiri naše predstavnice – Gabrijela Glavaš, Lucija Marković, Eva Perčić i Magdalena Živković osvojile su medalje; dvije brončane i dvije zlatne. Mladi znanstvenici su se natjecali predstavljanjem informativnih postera i radova iz područja matematike, fizike, primijenjene biologije i ekologije. Voditeljica tima bila je Božena Mitić s Biološkog odsjeka PMF-a, Zagreb.
Umjetnička škola Poreč po osmi put bila je organizator Međunarodnog gitarističkog i violinističkog natjecanja „Poreč Fest“ na kojem se prijavilo 86 natjecatelja iz Hrvatske, Slovenije i Italije. Natjecanje se održavalo od 17.- 19. veljače 2017. u 5 kategorija za gitariste u disciplini solo gitare i u 2 kategorije za komorne sastave razni instrumenti, te u 5 kategorija za violiniste u disciplini solo violine. Svojim su uspješnim nastupom osvojili i vrijedne nagrade:
⦁ U I. kategoriji učenik drugog razreda gitare u klasi profesora Hrvoja Hleba, Marin Štefanac osvojio je 1. nagradu s 94 boda, 2. mjesto i posebnu nagradu Music Shopa Etida Zadreb, Pirastro žice.
⦁ U I. kategoriji učenica drugog razreda gitare u klasi profesora Hrvoja Hleba, Chiara Vukadinović osvojila je 2. nagradu sa 87,33 bodova, 6. mjesto.
⦁ U II. kategoriji učenica četvrtog razreda gitare u klasi profesora Hrvoja Hleba, Lucija Korlević osvojila je 1. nagradu sa 90,33 boda, 3. mjesto.
⦁ U I. kategoriji komornih sastava Kvartet flauti u klasi profesorice savjetnice Samante Stell u sastavu Eleonora Duka, Tiziana Brčić, Mia Janko i Anči Mirjanić osvojili su 2. nagradu sa 88,17 bodova i 2. mjesto.
Nakon provedene Državne mature, 21. 7. 2017., u Ministarstvu znanosti i obrazovanja dodijeljene su nagrade najboljim maturantima. Nagradu Soljačić u iznosu od 5.000 američkih dolara, osvojio je Petar Suman iz Gimnazije Lucijana Vranjanina u Zagrebu, ostvarivši najbolji rezultat na ispitima iz Matematike, Fizike i Hrvatskoga jezika na višoj (A) razini.
Novčanim iznosom od 5.000 kuna i posebnim priznanjem Ministarstvo je nagradilo učenika Karla Valentina Cihlara koji je ispite iz Matematike i Fizike također riješio 100 %, ali je pisao ispit iz Hrvatskoga jezika na osnovnoj (B) razini.
Za izniman rezultat iz ispita Hrvatskoga jezika, Matematike i obveznoga stranog jezika na višoj, A razini, MZO nagradilo je 20 maturanata i to novčanim iznosom od 2.500 kn te posebnim priznanjima za izniman uspjeh na državnoj maturi u šk. god. 2016./2017.
I učenici osnovne škole sudjeluju na međunarodnim skupovima i natjecanjima. Tako je Osnovna škola Varaždin od 7.-13. travnja 2017. uzvratila posjet u Poljsku u gradiću Wielunu na Međunarodnu olimpijadu iz matematike i fizike, na engleskom jeziku. U Poljskoj su bili ravnatelj Mario Stančić, učiteljica matematike Nina Prašnjak, učiteljica kemije i biologije Karmen Holenda, učiteljica glazbene kulture, maestra Ružica Kapitan te učenici Alisa Pevec, Nika Vrček i Teo Putarek.
Pored priznanja za uspjeh u učenju i natjecanju pojedine škole dobivaju i druga priznanja. U sjeni „antifa“ skandala oko dodjele Nagrade Grada Zagreba, ostala je nezapažena dodjela NGZ i Prirodoslovnoj školi Vladimira Preloga.
A Priznanje je dobila i Gimnazija „Matija Mesić“ iz Slavonskog Broda zbog iznimnog uspjeha njihovih bivših učenika na studiju na FERIT-u.
Navedeni su samo neki oblici rada u školama. A, kad se radi o natjecanjima, mora se uzeti u obzir da je tijekom školske godine u ta natjecanja uključeno na desetine tisuća učenika osnovnih i srednjih škola i stotine nastavnika i profesora kao mentora. Prvaci, u svojoj kategoriji, na kraju dobivaju Oskar znanja, a najbolji su eto otišli na međunarodna natjecanja.
Prilikom izvještavanja o uspjehu na kemijskoj olimpijadi, novinarka je upitala kako su mogli postići takav uspjeh, a nisu vidjeli epruvete?! Eto kako su informirani novinari… samo da oblate!
Tu su još i mnoge druge aktivnosti koje vannastave upražnjavaju učenici i njihovi mentori.
Javnost i ne zna koje sve oblike rada se koriste u našim školama jer tamo ne dolaze kamere HRT, tzv. javne televizije: od školskih laboratorija, radionica, informatičkih učionica i školskih vrtova, voćnjaka, oranica gdje se učenici obučavaju za buduće zanimanje.
Često su zanemarena strukovna zanimanja, a nedavno smo vidjeli koliko znače vatrogasci. U našem turizmu isto tako važnu ulogu imaju i razna ugostiteljska zvanja.
U periodu od 06. do 08. travnja 2017. održalo se državno natjecanje učenika i učenica u sektoru graditeljstvo i geodezija. Domaćin natjecanja bila je … I tako bi mogli dalje nastaviti. A sportske susrete nisam ni spomenula, a ima ih na stotine: od timskih do individualnih sportova, maratona i sl. …I strani jezici!
Nakon ovog „slabašnog“ pregleda obrazovanja u Hrvatskoj, postavljam pitanje kakva nam to kurikulna reforma treba? Ili treba dodati samo make up, doraditi ono što je dobro, a ukinuti ono što ne valja. Npr. dobro preispitati neprofitabilna zanimanja kao što su sociolozi, politolozi, upravni pravnici, novinari, filozofi…, a zaposliti one koji mogu pomoći. Obrazujemo kemičare i ekologe, a smetlišta su nam nesanirana, neka hrana sumnjive kvalitete, a vode i zrak ponekad zagađeni.
Uglavnom sam pisala o onome što je dobro. No, postoji jedna stvar koja predstavlja velik problem u školstvu, a to je da nema ponavljanja razreda, naročito u osnovnoj školi. Često puta se vrši pritisak (roditelji, razrednici, ravnatelji, psiholozi) na nastavnike da „se da prolazna ocjena“. Iza te ocjene onda ne stoji ništa. Iz razreda u razred se nosi neznanje, čak neki učenici u srednjoj školi ne znaju ni tablicu množenja. Je li to zato što im se natura „da se ne treba napamet učiti“?
Sličan problem iznosi naš misionar u Brazilu o. Milan Knezović, za Glas koncila: „Mora se ponoviti razred samo ako izostaneš više od dvije trećine školskog gradiva. To je jedino mjerilo, ako netko ne dođe na nastavu. Dok dolaziš znao-ne znao, prolaziš iz jednog razreda u drugi. Događa se da učenik dođe u osmi razred, a da ne zna čitati i pisati. Škole su javne, a prosvjetni radnici nemotivirani……Ako tko želi manipulirati ljudima, imati političku poziciju koja ide na štetu većine u korist manjine, a ta manjina je elita, najbolji način za ostvarivanje toga je nekritičko mnoštvo.“
Nedavno je neka „istraživačka“ novinarka Dora Kršul, „raskrinkala“ Dijanu Vican, glede Strategije obrazovanja. A njen frend je Maro Alavanja, savjetnik B. Divjak. Ovu povezanost otkrio portal Narod.hr. Ništa nije slučajno.
Komentar s facebook-a: „Od navedenog trebala bi boljeti glava premijera. Tko mu u Vladi servisira i prodaje podatke, vodi politiku i određuje pravce. Divjak je još zabavljena onim zadatkom iz mature, pa čim ga riješi, javiti će se ona Urbi et Orbi!“
Zadatak s mature koji velik broj učenika nije znao riješiti: Potrošnja automobila je 7 litara na 100 kilometara, a kombi s jednom litrom goriva može prijeći 11 kilometara. Ako su oba vozila 450 kilometara, koliko je više goriva potrošio kombi od automobila?
Ponuđeni odgovori: A. 9,41 litra; B. 14,79 litara; C. 16,25 litara; D. 18 litara
Na pitanje zna li riješiti zadatak, Divjak je odgovorila: „Sigurno ga znam riješiti jer se radi o matematici. Druga stvar je što je važno da mi ne samo da prepoznajemo najbolje učenike koji imaju potencijala za međunarodne uspjehe, nego da i drugima pomognemo koji imaju posebne obrazovne potrebe. Također treba pomoći i tzv. sredini koju zapostavljamo – jer sredina ne postoji. Postoje samo neiskorišteni potencijali koje učenici imaju i koje u sustavu možemo prepoznati.”
Hrpa ispraznih fraza! Stvarno; je li riješila zadatak koji uopće nije težak?!
Zorica Vuković /Hrvatsko nebo