Blagdan Velike Gospe ujedinjuje Hrvate katolike, dijaspora ovoga ljeta ojačala ekonomsku sliku cijele države
Sredina kolovoza, vrijeme godišnjih odmora, ali i toliko željenih susreta iseljeništva s domovinom – tradicionalno protječe i u ozračju velikog katoličkog blagdana Velike Gospe koja se obilježava u čak 150 župa u BiH, a zbog svega navedenoga u idućih nekoliko dana bit će posebno svečano na ulicama i trgovima brojnih lokalnih zajednica u BiH – od Posavine, preko središnje Bosne do Hercegovine.
Zvuci i mirisi rodnoga kraja, spojeni s ozračjem zajedništva koje uvijek karakterizira trenutke susreta iseljene i domovinske BiH, kao i očekivana užurbanost i živost, posebice u sredinama gdje žive Hrvati katolici, kao da na neizravan način govore kako ovdje života i budućnosti ima. Potrebno je imati vjere i biti uporan u onomu što u prvom redu ojačava lokalnu zajednicu, vodeći se krilaticom “Misli globalno, djeluj lokalno”.
Potpora
Za to vrijeme iseljenici, pomažući svojim obiteljima, jačaju i ekonomsku sliku domovine, a podaci za prošlu godinu pokazuju kako je došlo do znatnog skoka u iznosima izravnih novčanih doznaka. Informacije Centralne banke BiH pokazuju kako se, od ukupnog iznosa tekućih transfera, na novčane doznake iz inozemstva odnosi 3,58 milijardi konvertibilnih maraka, a što je izniman rast u odnosu na godinu ranije, kada je po toj osnovi dijaspora obiteljima i prijateljima poslala 3,04 milijarde maraka. Inače, ukupni tekući transferi u 2022. godini iznosili su 4,95 milijardi KM i za 598 milijuna KM veći su u odnosu na 2021. godinu. Od ukupnog iznosa tekućih transfera, na novčane doznake iz inozemstva odnosi se 3,58 milijardi KM, a na ostale tekuće transfere 1,37 milijardi KM. Od ukupnog iznosa ostalih tekućih transfera, najveći dio u iznosu od 1,24 milijarde KM odnosi se na mirovine iz inozemstva.
Odnos iseljeništva i u ovom pogledu zaslužuje sociološku analizu čiji bi rezultati svakako potvrdili neraskidivu vezu s domovinom, a koja se iznova i kontinuirano obnavlja upravo u vremenima godišnjih odmora, svjedočeći na prilično slikovit način o ekonomskom potencijalu dijaspore. Iseljenici se i ovoga ljeta u velikom broju vraćaju doma, a upravo je u tom kontekstu potrebno upućivati i na preporuke korištenja alternativnih graničnih prijelaza kako bi se izbjegle eventualne gužve i zastoji. Umjesto Doljana i Bijače, preporučuju se Zvirići, Crveni Grm i Orahovlje, a također je za nekoliko prijelaza osiguran i privremeni međunarodni promet: Gabela – Gabela Polje I, Kozarska Dubica – Hrvatska Dubica, Vaganj – Bili Brig, Drinovci – Sebišina, Čitluk – Jovića Most, Duži – Imotica, kao i Drinovačko Brdo – Slivno te Orahov Do – Slano.
Proslava blagdana