JURČEVIĆ/Stepinac je smetao Paveliću i Titu, a istina o Bleiburgu bi uništila mit o Jugoslaviji
„Istina o Bleiburgu bi uništila mit o Jugoslaviji jer je to najorganiziraniji sustavni zločin koji se događao masovno, bio je pripremljen do imeničnih popisa koga likvidirati“, rekao je u emisiji Kompas RTV-a Herceg-Bosne, nakon obilježavanja Bleiburške tragedije u Stocu, povjesničar prof. dr. sc. Josip Jurčević.
Objasnio je kako je cilj bio neutralizirati buduće neprijatelje sukladno komunističkoj teoriji koja je predviđala da se komunizam može uspostaviti isključivo najgrubljim nasiljem, „Nije riječ o nikakvom spontanitetu kako se pokušava govoriti. To se zove metoda banalizacije i relativizacije da bi se umanjio zločin i prikrile posljedice.“
Komentirajući 1941. godinu i okolnosti u kojima Pavelić dolazi na vlast kazao je kako su Maček i HSS donijeli najgoru moguću odluku – pasivizirali su se, a tada su ilegalne i malobrojne organizacije dobile priliku. „Imali su tisuću ustaša koji ne mogu vladati i 3.500 starojugoslavenskih oficira koji su prešli u oružane snage NDH te se HSS počeo raslojavati. Da je Maček ostao i donio bilo kakvu odluku ne bi došlo do rascjepa koji se osjeća i dan danas“, kazao je prof. Jurčević. Dodao je da je Maček imao sve instrumente vlasti. „Da je ostao HSS gotovo nikakve konkurencije nije imao, ali kada je Hrvatima bilo najteže dižu ruke i puštaju da sve voda odnese.“
Opisao je dramatične trenutke iz svibnja 1945. i povlačenje iz Zagreba. „Pod pritiskom njemačkih snaga iz Grčke koje su se povlačile od Dubrovnika prema Zagrebu s njima je išao i puk vidjevši komunističke zločine. U Zagrebu je zbog toga bilo tri puta više stanovnika. Ljudi su spavali u kolima i na ulici. Nekoliko dana prije bijega Pavelić u medijima govori kako postoji moćna Njemačka, oružje koje će sve riješiti…“, kazao je prof. Jurčević i dodao kako se povlačenje dogodilo krajnje nepripremljeno. „Pavelić je šest mjeseci prije zbrinuo svoju obitelj u Salzburg. Stotine Hrvata se povlačilo u nepoznato. To je bio kaos bez ičega.“
Naveo je kako je Stepinac smetao i Paveliću i Titu. „Da Stepinac nije bio toliko utjecajan, ne samo među vjernicima nego i u javnosti zbog svog svetačkog ponašanja prema dramatičnim okolnostima vjerojatno bi bio ubijen“, kazao je Jurčević te dodao kako je kasnije bio pokušaj njegovog ubojstva, ali su odlučili da ga neutraliziraju.
Za Tita i Churchilla kaže kako se otvorila izravna komunikacija između njih nakon što su Churchillu Amerikanci rekli da će se umiješati u rat ako Rusi ili Jugoslaveni napadnu. „To je bila vrlo dramatična situacija. Izručenje Hrvata iz Austrije cijena je da se partizani povuku s austrijskog dijela Koruške.“
O ostalim detaljima iz Drugog svjetskog rata te o ekspertizi naslova Bosna i Hercegovina 1990–1995. godine koju je dr. Jurčević napisao za potrebe obrane šestorice bosanskohercegovačkih Hrvata u Haaškom sudu više u videu emisije Kompas.
hms.ba / Hrvatsko nebo