KAOS U KATRU VIDEO Šire se snimke eksplozija u Dohi, Izrael preuzeo odgovornost, otkriveno i tko je bio meta
utorak, 9. rujna 2025
IDF tvrdi da je ciljao vodstvo Hamasa u Katru
Nekoliko eksplozija odjeknulo je Dohom, a Izrael je priznao da oni stoje iza napada. IDF tvrdi da je ciljao vodstvo Hamasa u Katru. IDF i Izraelska sigurnosne agencija i službeno su se oglasili. “IDF i ISA proveli su precizan napad usmjeren na visoko vodstvo terorističke organizacije Hamas. Godinama su ovi članovi vodstva Hamasa vodili terorističke operacije, izravno su odgovorni za brutalan masakr 7. listopada, orkestrirali su i upravljali ratom protiv države Izrael. Prije napada poduzete su mjere kako bi se ublažila šteta po civile, uključujući korištenje precizne municije i dodatne obavještajne informacije. IDF i ISA nastavit će odlučno djelovati kako bi porazili terorističku organizaciju Hamas odgovornu za masakr od 7. listopada”. Izraelski mediji pišu da je američki predsjednik Donald Trump odobrio napad.
Napad u Dohi
Izraelska vojska je u utorak naredila evakuaciju cijelog grada Gaze prije planiranog izraelskog napada. Izraelska vojska “odlučna je poraziti Hamas i djelovat će u području Gaze s velikom silom, baš kao što je to činila u cijelom pojasu”, napisao je na X-u Avichay Adraee, glasnogovornik izraelske vojske za arapski jezik. U objavi su stanovnici Gaze pozvani da se obalnom cestom upute prema al-Mawasiju na jugu Pojasa Gaze, koji je Izrael označio kao “humanitarnu“ zonu”. Ovo je prva naredba vojske za evakuaciju cijelog grada.
Dva Hamasova izvora rekla su da su članovi delegacije preživjeli izraelski napad. Stupovi dima uzdizali su se iz benzinske crpke Legtifyje u gradu. Odmah pored nje nalazi se mala stambena četvrt koju je čuvala garda katarskog emira 24 sata na dan od početka rata u Gazi.
Izraelski mediji, pozivajući se na visokog izraelskog dužnosnika, objavili su da su meta napada bili najviši Hamasovi čelnici, uključujući Halila al-Haju, jednog od glavnih vođa Hamasa i glavnog pregovarača.
Katar, koji posreduje u pregovorima između Hamasa i Izraela, osudio je “kukavički” izraelski napad na Hamasove dužnosnike i ocijenio da je riječ o flagrantnom kršenju međunarodnog prava. Osude su došle i iz Saudijske Arabije i Ujedinjenih Arapskih Emirata. Glavni tajnik UN-a Antonio Guterres također je osudio napade kao “flagrantno kršenje suvereniteta i teritorijalnog integriteta Katra”. Naglasio je da ta zemlja igra vrlo pozitivnu ulogu u pokušaju da postigne prekid vatre u Gazi i puštanje svih talaca koje drži Hamas.
Izrael je upozorio Sjedinjene Države da priprema zračne napade na dužnosnike Hamasa u Katru, rekla je u utorak visoka dužnosnica Bijele kuće. “Bili smo obaviješteni”, rekla je dužnosnica koja je željela ostati neimenovana.
Kako navode agencije, u zajedničkom priopćenju izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i ministra obrane Israela Katza navodi se da je izraelski premijer nakon napada u Jeruzalemu naredio svojim sigurnosnim agencijama da pripreme napad na vodstvo Hamasa. Navodi se da se prilika pružila ovog poslijepodneva i da su, uz punu potporu izraelskih obrambenih čelnika, zajedno odlučili dati zeleno svjetlo za napad.
Dodaje se da su IDF i Shin Bet bili obaviješteni o planovima za napad prošle noći. U priopćenju se ističe da Netanyahu i Katz vjeruju da je napad opravdan jer je Hamasovo vodstvo stajalo iza napada na Izrael 7. listopada 2023. i pucnjave u Jeruzalemu u ponedjeljak.
Hamas je u utorak preuzeo odgovornost za taj oružani napad na autobusnu postaju u Jeruzalemu u kojem je poginulo šestero Izraelaca, a nekoliko je ozlijeđeno. Ni Izrael niti Hamas nisu službeno potvrdili jesu li Hamasovi čelnici preživjeli napad u Katru ili su poginuli.
Autori: Danijel Prerad, Ana Trgovac, Hina, Lina Šantak
večernji.ba / Hrvatsko nebo
