
Da se raspiše referendum o ulasku BiH u EU, “za” bi bilo sedam od 10 građana
Istraživanje Direkcije za europske integracije BiH
Najveći broj ispitanika, njih 34 posto, smatra kako će Bosna i Hercegovina ući u Europsku uniju za najviše 10 godina, a 51,5 posto građana smatra da europski put Bosne i Hercegovine nema alternativu
Direkcija za europske integracije BiH provela je u lipnju istraživanje javnog mišljenja o podršci pristupanju Bosne i Hercegovine u Europsku uniju, ali i o temama u vezi s europskim integracijama koje zanimaju građane. Istraživanje je provedeno CATI metodom, na uzorku od 1200 ispitanika koji je reprezentativan na razini cijele države. U slučaju raspisivanja referenduma, za ulazak Bosne i Hercegovine u Europsku uniju glasalo bi 69,9 posto građana BiH, odnosno sedam od 10 bh. građana. Ulazak u Europsku uniju podržalo bi 82,9 posto ispitanika u Federaciji BiH, u Republici Srpskoj 46,1 posto te u Distriktu Brčko 71,3 posto. U odnosu na prošlu godinu, postotak podrške ispitanika manji je za 1,3 posto.
Najvažniji razlozi i podrška
Glavni razlozi zašto građani podržavaju ulazak Bosne i Hercegovine u Europsku uniju su sloboda kretanja ljudi, robe i kapitala (31,4 posto), mir i politička stabilnost (29,1 posto), poštivanje zakona (28,9 posto) te poboljšanje infrastrukture (8,8 posto).
Najvažniji razlog među ispitanicima koji ne podržavaju ulazak Bosne i Hercegovine u Europsku uniju su veći troškovi života i porezi (36,6 posto), a potom slijede gubitak raznolikosti (20,2 posto), iseljavanje stanovništva (17 posto), prevelika centralizacija (9,1 posto) te povećanje birokracije (8,4 posto).
Prema mišljenju bh. građana, Europska unija zainteresirana je za pristupanje Bosne i Hercegovine u najvećoj mjeri zbog prirodnih resursa (38,1 posto), osiguranja mira i stabilnosti (20,1 posto) te širenja europskog tržišta (19,8). Svaki drugi ispitanik, odnosno njih 43,4 posto, smatra da je borba protiv korupcije najvažnija reforma za unaprjeđenje svakodnevnog života, a potom slijede reforma sudova i tužiteljstava (18,4 posto), smanjenje poreznih opterećenja na rad i uklanjanje prepreka zapošljavanju (14,9 posto) te reforma socijalnog sustava (14,2 posto). Građani BiH, njih 30,9 posto, kao najveću prepreku integraciji Bosne i Hercegovine u Europsku uniju vide politizaciju procesa integriranja, a zatim slijede nespremnost na promjene (25,6 posto) te objektivne prepreke (14,5 posto).
Mladi i korist
Najveći broj ispitanika, njih 34 posto, smatra kako će Bosna i Hercegovina ući u Europsku uniju za najviše 10 godina, a 51,5 posto građana smatra da europski put Bosne i Hercegovine nema alternativu. Ukupno 42,4 posto ispitanika smatra kako će najviše koristi od ulaska Bosne i Hercegovine u Europsku uniju imati mladi, 18,9 posto smatra da će političari, a 10,4 posto ispitanih da će to biti studenti.
Većina građana (58,4 posto) prepoznala je Europsku uniju kao najvećeg donatora sredstava Bosni i Hercegovini. Ispitanici u najvećem postotku (45,5 posto) smatraju da će Europska unija učvrstiti unutarnje odnose i nastaviti s proširenjem, priopćeno je iz Direkcije za europske integracije BiH.
večernji.ba / Hrvatsko nebo