
NATO špijunski avioni stigli do ruskih vrata, imali opasan zadatak: ‘Ovo još nismo vidjeli od Hladnog rata’
Radi se o zrakoplovima koje je proizveo Boeing, a namijenjeni su prikupljanju signaloobavještajnih podataka (SIGINT).
Britanski i američki izviđački zrakoplovi istog su dana poletjeli iz Ujedinjenog Kraljevstva prema Rusiji, približavajući se njezinom teritoriju s dviju različitih strana, pokazuju podaci o letovima koje je analizirao Newsweek. U ponedjeljak je britanski izviđački avion RC-135W zračnih snaga RAF-a poletio s baze Waddington u Engleskoj i kružio uz obalu Murmanska, ruskog arktičkog grada i važne pomorske luke, prije nego što se vratio natrag. Istovremeno, američki RC-135V Rivet Joint, označen pozivnim znakom “JAKE17”, uzletio je iz baze Mildenhall u Suffolku i nadlijetao područje oko ruske enklave Kalinjingrad, smještene između Litve i Poljske – članica NATO-a. Oba leta izvedena su bez narušavanja ruskog zračnog prostora.
Radi se o zrakoplovima koje je proizveo Boeing, a namijenjeni su prikupljanju signaloobavještajnih podataka (SIGINT). U njima se nalazi više od 30 članova posade, uključujući elektroničke ratne stručnjake i obavještajce. Ovi letovi dolaze u vrijeme rastućih tenzija između NATO-a i Rusije, pogotovo nakon nedavnih incidenata u kojima su ruski zrakoplovi “presijecali” NATO-ov zračni prostor, kao i nakon novih najava SAD-a i saveznika o pojačanoj vojnoj pomoći Ukrajini. Kako navodi Newsweek, let RC-135W zabilježen je na platformi Flightradar24, a ruta je vodila iz Engleske preko Norveške, Švedske i Finske prema Barentsovom moru i blizini Murmanska. Povratak je išao uz obalu Skandinavije, sletjevši natrag u bazu oko 18:38 po lokalnom vremenu.
Američki avion “JAKE17” na svom je sedmosatnom letu prešao preko Nizozemske, Njemačke, Poljske i Litve, prije nego što je započeo kruženje oko Kalinjingrada – geostrateški važnog teritorija koji bi mogao postati središnja točka u mogućem sukobu NATO-a i Rusije. Sigurnosni analitičar s platforme X (bivši Twitter) pod korisničkim imenom @MeNMyRC1 rekao je za Newsweek da su ovakvi letovi bili uobičajeni tijekom Hladnog rata, kada je Sovjetski Savez raspolagao znatno snažnijom mornaricom i zrakoplovstvom. Danas su ti letovi puno rjeđi i obično se poklapaju s vojnim vježbama ruske mornarice, čija je sadašnja snaga “tek sjena nekadašnje”.
Prije nekoliko dana američki izviđački zrakoplov također je letio oko Kalinjingrada, nakon što je prešao čitavu Europu i Baltičke države. Rivet Joint letjelice inače redovito patroliraju oko istočnog krila NATO-a te u blizini Crnog mora i Krima – poluotoka kojeg je Rusija anektirala od Ukrajine 2014. godine. Kako je ranije rekao Olli Suorsa, izvanredni profesor sigurnosnih studija na akademiji Rabdan u Abu Dhabiju, flota američkih izviđačkih zrakoplova pod velikim je pritiskom zbog brojnih globalnih zadaća, od američko-meksičke granice do Bliskog istoka i istočne Europe.
Kraljevsko zrakoplovstvo Ujedinjenog Kraljevstva također često šalje svoje izviđačke zrakoplove oko Kalinjingrada i istočnih granica NATO-a. Krajem prošlog mjeseca, jedan takav avion je kružio oko Crnog mora nakon misije u blizini Kalinjingrada. “Cijelo područje Barentsovog mora u vrijeme Hladnog rata bilo redovno pokriveno ovakvim letovima, kad je Sovjetski Savez imao jaku mornaricu i zračne snage,” komentirao je korisnik @MeNMyRC1 uz kartu leta britanskog RC-135W koju je objavio na X-u.
vecernji.hr/Hrvatsko nebo