Ima li još nade za mir s Iranom?

Vrijeme:2 min, 3 sec

 

U Ženevi se europski ministri sastaju s Iranom radi smirivanja sukoba. No Teheran poručuje: nema pregovora dok traje izraelska agresija. Trump odluku o ratu najavljuje za dva tjedna.

Ministri vanjskih poslova tri europske zemlje se u Ženevi sastaju s iranskim kolegom kako bi pokušali pridonijeti deeskalaciji. Cilj Johanna Wadephula (Njemačka), Jean-Noëla Barrota (Francuska) i Davida Lammyja (Velika Britanija) jest potaknuti Iran da popusti u vezi sa svojim nuklearnim programom i odustane od razvoja nuklearnog oružja.

Na sastanku bi trebala sudjelovati i visoka predstavnica EU za vanjsku politiku Kaja Kallas. Europljani se nadaju da bi sastanak mogao dati diplomatski poticaj – u trenutku kada još nije odlučeno hoće li se SAD aktivno uključiti u rat.

Iranski ministar vanjskih poslova Abas Aragči raspršio je pretjerana očekivanja uoči razgovora s europskim kolegama: „Nema prostora za pregovore dok izraelska agresija ne prestane“, rekao je prema navodima državne televizije uoči odlaska u Švicarsku. Razgovore sa SAD-om ministar u cijelosti isključuje, uz obrazloženje da su Amerikanci saveznici Izraela.

Trump je preko svoje glasnogovornice Karoline Leavitt poručio kako će u iduća dva tjedna odlučiti hoće li se SAD, kao najvažniji izraelski saveznik, uključiti u rat protiv Irana. Rekao je da postoje „značajni izgledi“ za pregovore s Iranom u skoroj budućnosti.

Iransko nuklearno postrojenje u Araku na povijesnoj satelitskoj fotografiji iz 2005.Iransko nuklearno postrojenje u Araku na povijesnoj satelitskoj fotografiji iz 2005.

Iranci sve „sklonili na sigurno”?

U međuvremenu, Izrael i Iran nastavljaju međusobne napade. Prema vlastitim navodima, izraelsko ratno zrakoplovstvo tijekom noći je s 60 borbenih zrakoplova ponovno napalo desetke ciljeva – među njima i vojne pogone za proizvodnju raketa u okolici Teherana te sjedište jednog istraživačkog instituta uključenog u iranski „projekt nuklearnog oružja“. Te tvrdnje zasad nisu neovisno potvrđene.

Na pitanje izraelske televizije Kan bi li Izrael mogao uspješno napasti važnu podzemnu nuklearnu postrojenje Fordo i bez američke pomoći, Netanjahu je odgovorio da Izrael ima sposobnosti pogoditi sve iranske nuklearne objekte.

Mnogi stručnjaci pak smatraju da bi Izrael za razoran udar na kompleks Fordo ipak trebao pomoć SAD-a. Prema dostupnim informacijama, jedino SAD posjeduje dovoljno snažno oružje – tzv. bunker-buster bombe – koje bi mogle uništiti to duboko ukopano postrojenje za obogaćivanje urana.

Prema navodima bivšeg zapovjednika iranske Revolucionarne garde, moćne elitne vojne formacije, Teheran je već u ožujku računao s ratom. Očekujući napad izraelskog neprijatelja, visoko obogaćeni uran navodno je premješten na sigurno. „Premjestili smo sve materijale unaprijed“, rekao je general-major Mohsen Resai u intervjuu za televiziju.

 

dw.com/hr/Hrvatsko nebo