
Sveta misa za ubijene franjevce u Maclju
Povodom obilježavanja 80. obljetnice Maceljske tragedije i Križnog puta hrvatskog naroda u svibnju 1945., u subotu, 7. lipnja, u crkvi Muke Isusove u Maclju svetu misu slavili su franjevci iz Bosne i Hercegovine.
Na poseban način molili su za sve ubijene franjevce svećenike, bogoslove i sjemeništarce i druge svećenike koji su mučki ubijani po maceljskim šumama početkom lipnja 1945.
Svetu misu predvodio je fra Zdravko Dadić, provincijal Bosne Srebrene, zajedno s fra Jozom Grbešom, provincijalom Hercegovačke franjevačke provincije i s članovima uprava obje franjevačke provincije u BiH, drugim franjevcima svećenicima i bogoslovima iz BiH, Hrvatske i Austrije te nekoliko članova udruge Macelj 1945. Liturgijsko pjevanje animirali su bogoslovi provincije Bosne Srebrene.
Prije svete mise pročitana su imena 21 ubijenog svećenika i bogoslova čiji su posmrtni ostaci pronađeni u maceljskim šumama i pokopani u zajedničku grobnicu pored crkve Muke Isusove zajedno s još 1 226 žrtava te imena ostalih ubijenih franjevaca na Križnom putu čije mjesto stradanja i grob nisu poznati.
Na početku mise, provincijal fra Zdravko je podsjetio: “Okupili smo se danas u Maclju, na ovom tragičnom mjestu sjećanja čije tlo čuva tužnu istinu o stradaju tolikih nevinih ljudi. Ovdje odajemo počast žrtvama komunističkog režima, posebno franjevcima naših dviju provincija, Bosne Srebrene i Hercegovačke franjevačke provincije, kao i svim drugim svećenicima i vjernicima koji su pobijeni ovdje i na svim križnim putevima diljem bivše države.”
U svojoj homiliji fra Zdravko je naglasio: „Došli smo danas ovdje da bismo se pomolili za duše stradalih i za sebe izvukli poruke iz prošlosti. Krist nas uči da opraštamo, ali oprostiti ne znači zaboraviti čestit život i stradanje svojih predaka. Mi se sjećamo i pamtimo kako bismo gradili bolju budućnost utemeljenu na istini, pravdi i poštovanju ljudskog dostojanstva.”
Potaknuo je također prisutne: „Neka nas njihova žrtva podsjeća na vrijednost slobode savjesti i vjere. Neka nas njihova vjernost nadahne da i mi ostanemo postojani u svojim uvjerenjima i dosljedni u ljubavi prema Bogu i bližnjemu. Molimo danas za vječni pokoj svih žrtava totalitarnih režima, a posebno za duše svećenika i redovnika. Neka njihova žrtva donese plodove mira i pomirenja u našem društvu, a njihov primjer vjernosti neka nas vodi kroz izazove današnjice.” Potom je fra Zdravko zaključio: „U evanđelju Gospodin nas uči: Veće ljubavi nitko nema od ove: da tko život svoj položi za svoje prijatelje. Oni koji su ovdje stradali svjedočili su upravo tu najveću ljubav, ostajući uz svoj narod i svoju vjeru do kraja. Neka svjetlo njihove žrtve obasjava naš put i neka počivaju u miru Božjem.”
Na kraju Svete Mise fra Jozo Grbeš, provincijal Hercegovačke franjevačke provincije, poručio je da ne smijemo zaboraviti žrtvu koju su podnijeli mnogi ljudi u nedavnoj prošlosti, to nam je obveza da se sjećamo. A jednu stvar je fra Jozo posebno naglasio: „Svi mi činimo neke kompromise u životu. Ali, u mojoj ljestvici vrijednosti, jedan kompromis je zabranjen učiniti, a to je kompromis istine. Zbog ove naše ubijene braće mi smo danas ovdje, i moramo ovu istinu prenositi sljedećim generacijama.”
Poslije mise, ispred križa i zajedničke grobnice, prisutni franjevci i članovi udruge Macelj 1945. izmolili su molitvu opijela i zapalili svijeće za duše svih ubijenih a posebno za one čija tijela počivaju u zajedničkoj grobnici. Nažalost, od 1247 žrtava ukopanih u zajedničku grobnicu, samo su potvrđena i identificirana imena 21 svećenika i bogoslova zahvaljujući jednom preživjelom svjedoku. Ostalim žrtvama nije bilo moguće utvrdit identitet ni mjesto odakle dolaze jer su ubijani putpuno goli, bez nakita, dokumenata ili bilo kakvih drugih osobnih stvari, vezani samo žicom. Kod nekoliko žrtava pronađena je jedno krunica u rukama.
Nakon molitve kod zajedničke grobnice i zajedničkog fotografiranja, svi prisutni obišli su i obljižni lokalitet Lepa Bukva te izmolili opijelo i zapalili svijeće. Inače na tom lokalitetu pronađene četiri tri jame – masovne grobnice, a u jednoj od njih su pronađeni posmrtni ostaci spomenutih 21 svećenika i bogoslova. Upravo na tom lokalitetu prvu misu za žrtve Bleiburga i Križnog puta slavio je kardinal Franjo Kuharić na današnji dan, 7. lipnja 1991., još prije bilo koje ekshumacije.
Na kraju komemoracije ugledni član udruge Macelj 1945. predstavio je prisutnima ukratko rad udruge ali i probleme i izazove s kojima se udruga neprestano suočava. Zabrinjavajuća je apsolutna nezainteresiranost državnog vrha Republike Hrvatske, ali i tihi glas Crkve, da se ovo područje potpuno istraži i sve žrtve ekshumiraju te da ovo područje proglase spomen-područjem i izgrade dostojan komemorativni centar. Oko svega ovoga istinski se trudi udruga Macelj 1945, donosi bosna.srebrena.
nedjelja.ba/hr/Hrvatsko nebo