
Njemačka: koalicijski pregovori brže od očekivanog?
Samo nekoliko dana nakon izbora Unija CDU/CSU i Socijaldemokratska stranka Njemačke (SPD) počele su s preliminarnim dogovorima o mogućoj koaliciji. No, popis spornih pitanja je dug.
Ovoga petka (28.2.), pet dana nakon saveznih parlamentarnih izbora, demokršćanska Unija CDU/CSU i SPD započeli su s pripremnim razgovorima o formiranju demokršćansko-socijaldemokratske vlade.
Pripremni sastanak se prvenstveno fokusira na utvrđivanje osnovnih smjernica i vremenskog okvira za koalicijske pregovore, koji bi trebali početi sredinom idućeg tjedna.
Predsjednik Kršćansko-demokratske unije (CDU) i demokršćanski kandidat za kancelara Friedrich Merz nekoliko je puta jasno dao do znanja da, s obzirom na velike izazove, ne želi gubiti vrijeme i da namjerava formirati vladu do Uskrsa (20. travnja).
Bivši potpredsjednik SPD-a Ralph Stegner također želi što brže pregovore i funkcionirajuću vladu: “S obzirom na globalnu situaciju, ne možemo si priuštiti da se tjednima premišljamo.” No, Stegner je također naglasio da će pregovori biti teški jer su stavovi stranaka o mnogim temama vrlo različiti.
Sporne točke: migracija i novo zaduženje
Jedno od najtežih pitanja u preliminarnim razgovorima jest Merzov zahtjev za odbijanje tražitelja azila na njemačkim granicama. SPD to smatra nespojivim s njemačkim Ustavom i pravom EU-a.
Osim toga, CDU/CSU želi zamijeniti tzv. građanski dohodak (“Bürgergeld”), kako se naziva novi sustav pomoći za dugotrajno nezaposlene koji je uvela posljednja vlada Olafa Scholza, te potpuno ukinuti naknade osobama koje u potpunosti odbijaju surađivati pri traženju posla. SPD, s druge strane, želi zadržati građanski dohodak, ali također pojačati kontrole kako bi se osiguralo da primatelji doista prihvaćaju ponuđene poslove.
Socijaldemokrati također inzistiraju na povećanju minimalne satnice na 15 eura. SPD želi i trajno osigurati da razina mirovina ne padne ispod 48 posto prosječne plaće zaposlenih.
Stranke također imaju različite poglede na poreznu politiku: Unija želi ukinuti dodatni porez solidarnosti za obnovu istočnonjemačkih saveznih pokrajina i znatno povisiti prag za najvišu poreznu stopu. SPD, s druge strane, želi smanjiti poreze za 95 posto poreznih obveznika, dok bi najbogatiji trebali plaćati veće doprinose.
Pitanje moguće prilagodbe ograničenja zaduživanja, tzv. kočnice zaduživanja, također će biti predmet rasprave. SPD se zalaže za reformu, između ostalog, kako bi se omogućilo povećanje izdvajanja za obranu.
CDU: Ograničenje zaduživanja ostaje
Unija CDU/CSU ne pokazuje spremnost na kompromis po tom pitanju. “Ograničenje zaduživanja ostaje”, jasno je rekao parlamentarni tajnik Unijinog zastupničkog kluba Thorsten Frei u razgovoru za javni servis ZDF. Prema njegovim riječima, ukidanje ograničenja značilo bi rješavanje trenutnih problema na račun budućih generacija.
No vrijeme istječe. Jer dvotrećinska većina potrebna za izmjenu Ustava bila bi moguća samo u aktualnom odlazećem Bundestagu, koji ostaje operativan do 25. ožujka. Alternativno, razmatra se i osnivanje posebnog fonda za povećanje vojnih izdataka, što bi također zahtijevalo dvotrećinsku većinu. U novom sazivu koalicija Unije i SPD-a čak i uz pomoć Zelenih, ne bi imala potrebnu većinu.
Po devet pregovarača s obje strane
Obje strane su, prema izvješćima, na prve razgovore poslale po devet pregovarača. Za SPD za stolom sjede predsjednici stranke Lars Klingbeil i Saskia Esken, zatim ministar obrane Boris Pistorius i ministar rada Hubertus Heil. Također u pregovaračkom timu su glavni tajnik Matthias Miersch, predsjednica Bundestaga Bärbel Bas, premijerke saveznih pokrajina Mecklenburg-Prednje Primorje Manuela Schwesig i Sarske Anke Rehlinger te šef SPD-a u najmnogoljudnijoj saveznoj pokrajini Sjevernoj Rajni-Vestfaliji Achim Post.
Za Uniju pregovore vode predsjednik CDU-a Friedrich Merz, predsjednik CSU-a Markus Söder te glavni tajnici Carsten Linnemann (CDU) i Martin Huber (CSU). Uz njih, u timu su i Thorsten Frei, šef bavarske CSU skupine u Bundestagu Alexander Dobrindt, premijer Saske Michael Kretschmer, potpredsjednica CDU-a Karin Prien i CSU-ova političarka Dorothee Bär.
U početku su unutar Unije i SPD-a postojale ideje da se pregovori započnu tek sredinom sljedećeg tjedna. Kao razlozi su se navodili poštivanje kampanje za izbore u Hamburgu u nedjelju te karnevalske proslave početkom sljedećeg tjedna. Međutim, Klingbeil i Merz su dogovorili brzi početak pregovora.
Klingbeil: Crveno-crna koalicija “nije sigurna”
Iako je crveno-crna koalicija nakon izbora najizglednija opcija za formiranje vlade, SPD-ov političar Klingbeil više je puta naglasio da ne postoji automatizam za sudjelovanje u vladi: “Hoće li doći do formiranja vlade, hoće li SPD ući u vladu, to nije sigurno”, rekao je. O mogućem sudjelovanju u vladi trebalo bi odlučiti članstvo stranke.
Tijekom predizborne kampanje mnogo je povjerenja između stranaka narušeno. SPD je optužio Merza za kršenje obećanja i rušenje tabua zbog zajedničkog glasanja s desničarskom Alternativom za Njemačku u Bundestagu. Osim toga, predsjednik CDU-a nedavno je oštro kritizirao “lijeve ekstremiste”, zbog čega mu je SPD prebacio da nastupa poput “mini-Trumpa”.
dw.com/hr/Hrvatsko nebo