Visoki predstavnik u BiH Schmidt poništio više zaključaka NSRS-a

Vrijeme:3 min, 30 sec

 

Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt stavio je van snage zaključke koji su usvojeni na 16. posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske 24. i 25. prosinca. Schmidtovom odlukom se navodi da zaključci na sjednici NSRS-a 24. i 25. prosinca 2024. godine krše obveze Republike Srpske i obveze iz Aneksa 4 i Aneksa 10 Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini.

“Zaključci koje je usvojila Narodna skupština Republike Srpske predstavljaju nepromišljen pokušaj Narodne skupštine Republike Srpske da stvori posebna pravila za konceptualno i pravno negiranje načela Daytonskog mirovnog sporazuma, koji je temelj za pravni okvir Bosne i Hercegovine. Svako nepoštivanje ovog sporazuma dovest će u pitanje stabilnost i pravni integritet zemlje i mogućnost uravnoteženja političkih pozicija na pošten i demokratski način. Sve dok se demokratska integracija u transatlantsku i europsku zajednicu u potpunosti ne ostvari, međunarodna zajednica ne može ostati nijema i mora doprinijeti očuvanju međunarodno dogovorenih načela Daytonskog mirovnog sporazuma (GFAP) kao temelja multietničke države bez diskriminacije”, naveli su iz OHR-a, prenosi Klix.ba.

Odlukom se zabranjuje primjena dolje navedenih konkretnih zaključaka iz člana 1. ove Naredbe:

“Narodna skupština RS-a ovim putem obvezuje Vladu RS-a da u roku od 30 dana dostavi u daljnju proceduru zakon kojim će se urediti postupak razmatranja pitanja o kojima odlučuje Parlamentarna skupština BiH na način da Narodna skupština RS zauzme stav prvo o tim pitanjima.”

Zaključak broj 02/1-021-1563/24:

“Narodna skupština RS zadužuje Zakonodavni odbor Narodne skupštine RS da pripremi izmjene i dopune Prijedloga zakona o zaštiti osobnih  podataka BiH i stava o Prijedlogu zakona o graničnoj kontroli BiH i dostavi ih predstavnicima Srba u Parlamentarnoj skupštini BiH.”

Zaključci broj 02/1-021-1564/24:

“4. Narodna skupština RS-a napominje da pravni sustav EU ne prihvaća mogućnost da neizabrani strani državljanin donosi zakone umjesto demokratski izabranih institucija; Narodna skupština RS zahtijeva od imenovanih i izabranih predstavnika srpskog konstitutivnog naroda RS u zajedničkim institucijama da obustave donošenje odluka u domenu europskih integracija dok se ne steknu uvjeti koji osiguravaju da se proces europskih integracija odvija u skladu s principima demokracije i vladavine prava su ispunjeni.”

“5. Narodna skupština RS-a traži da se ponište akti proizašli iz neustavnog djelovanja stranog pojedinca, koji po Ustavu nije ni ovlašteni predlagač zakona ni zakonodavac, te otklone odstupanja uzrokovana takvim neustavnim aktima kako bi se da neometano napredujemo ka Europskoj uniji.”

“8. Narodna skupština RS-a upozorava da europski pravni standardi zabranjuju vođenje nehumanih i ponižavajućih sudskih postupaka protiv osoba u zdravstvenom riziku, što Sud BiH trenutno čini, čime se Bosna i Hercegovina udaljava od europskog puta. Narodna skupština RS smatra da predsjednik RS i direktor Službenog glasnika RS trebaju prestati odazivati se na pozive Suda BiH, sve dok predsjednik RS ne bude zdravstveno sposoban za učešće u postupku.”

“9. Narodna skupština RS traži od imenovanih i izabranih predstavnika srpskog konstitutivnog naroda RS u zajedničkim institucijama BiH da obustave donošenje odluka na razini BiH, osim u slučajevima kada se odlučivanje odnosi na prenos nadležnosti sa Republike Srpske. zajedničkim institucijama ili kada se pozicija RS-a dovede u opasnost na drugačiji način, sve dok Europska unija ne osigura uvjete i standarde koji omogućavaju normalno i pravično suđenje u BiH, što trenutno nije slučaj zbog neustavan i nezakonit proces donošenja odluka neizabranog pojedinca, čiji se ostanak u BiH više ni na koji način ne može opravdati.”

“11. Narodna skupština RS-a napominje da se zlouporaba Tužiteljstva BiH i pokušaj miješanja u rad najvišeg zastupničkog tijela RS moraju pojedinačno identificirati i procesuirati. U suprotnom će Narodna skupština RS-a biti prinuđena, radi zaštite Općeg okvirnog sporazuma za mir u BiH i ustavnog poretka RS-a, poduzeti posebne mjere u cilju zaštite Daytonskog sporazuma.”

“Ovaj nalog je izdan u skladu s međunarodnim mandatom Visokog predstavnika i nije izdan kao zamjena za bilo koju domaću vlast. Ona ima prednost nad bilo kojim nedosljednim odredbama Ustava Republike Srpske, bilo kojim zakonom, propisom ili aktom, postojećim ili budućim. Ova Naredba je direktno primjenjiva i nije potrebna nikakva daljnja radnja da bi se osiguralo njeno pravno djelovanje”, navodi se u odluci Schmidta.

Istaknuto je kako nalog stupa na snagu odmah po objavljivanju na službenoj web stranici Ureda visokog predstavnika.

Vecernji.ba / Hrvatsko nebo

Odgovori