Ustavni sud čuvar je ustavnog poretka države i ustavni suci nisu prekršili Ustav Republike Hrvatske produžujući si mandat
Ni jedna demokratska država na svijetu ne smije dozvoliti ugroženost ustavnog poretka niti jednu sekundu pa tako ni Ustavni sud Republike Hrvatske. To što pripadnici saborske manjine, pogotovo ustavnopravni stručnjaci poput propale odvjetnice Dalije Oreškovi, propalog odvjetnika i gubitnika Peđe Grbina ili pravnice od formata Anke Mrak Taritaš potpomognuti s nekim novinarima i medijima lijeve provenijencije na čelu s Luksemburškom televizijom laprdaju, nema veze ni s pravom niti s Ustavom.
Toj hajci proizašloj iz ureda predsjednika države nije ništa drugo nego pokušaj obračuna Zorana Milanovića, osobe koja je kršila Ustav Republike Hrvatske. Ovaj Titov gardista, kada se odazvao na vojni poziv za razliku od poziva da se stavi državi na raspolaganjelm te se po osnovu javnog poziva na mobilizaciju smatra dezerterom, a vjerojatno bi se odazvao pozivu da je trebalo braniti neku drugu, nestalu državu.
U izbor i odabir Ustavnih sudaca od samog početka bio je upoznat i direktno involviran stvarni šef oporbe s Pantovčaka, a tome svjedoče događanja dok je Ustavni sud zapisnik u kojem stoji napomena s sljedećim Tekstom:
“Tijekom sjednice Suda nekoliko sudaca telefonom je obaviješteno od strane Ureda predsjednika Republike Hrvatske da Predsjednik Republike poziva suce na svečanu prisegu u subotu 7. prosinca 2024. u 14 sati, iako u tom trenutku Hrvatski sabor nije odlučio o izboru sudaca Ustavnog suda. Na završetku sjednice stigli su i pisani pozivi ostalim sucima za polaganje svečane prisege s obzirom da se “sutra, 7. prosinca 2024. u Hrvatskom saboru očekuje glasovanje o Prijedlogu odluke o izboru sudaca Ustavnog suda Republike Hrvatske”.
Evo što o odluci govori Doc.dr. sc. Mato Palić, ustavnopravni stručnjak koji po naredbi Zorana Milanovića, iako slovi kao jedan od najboljih ustavnopravnih stručnjaka u državi, nije smio biti izabran za ustavnog suca.
“Izvješće u vezi s neizborom sudaca Ustavnog suda Republike Hrvatske je sasvim očekivano izazvalo prilično žustre reakcije u javnom prostoru. Zbog mnogobrojnih upita odlučio sam izraziti svoj stav o tome.
To Izvješće je ustavnopravno utemeljeno. Načelno – bilo kakva interpretacija odredbe Ustava Republike Hrvatske kojom se regulira duljina trajanja mandata sudaca Ustavnog suda ( 8 godina plus 6 mjeseci ), ali i bilo koje druge odredbe, koja bi za posljedicu imala prestanak rada Ustavnog suda kao tijela koje jamči poštovanje i primjenu Ustava, odnosno njegovu supremaciju je protuustavna sama po sebi.
To je contradictio in adiecto. Ako Hrvatski sabor iz političkih razloga pravodobno ne ispunjava svoju ustavnu obvezu onemogućavajući rad Ustavnog suda on nedvojbeno zadire u odredbe iz članka 1. i 3. Ustava RH. Članak 3. Ustava RH je temelj za tumačenje Ustava. To znači ustava kao cjelovitog akta, ali i svake pojedine ustavne norme – to znači i norme o duljini trajanja mandata koja je nepotpuna jer ne sadrži izričito rješenje za situaciju koja se dogodila koncem prošlog tjedna. Ustav se uvijek treba tumačiti i primjenjivati kao cjelina i nije prihvatljivo uzimati u obzir samo jednu odredbu i konstruirati stav samo na njoj. Pravnu prazninu u ustavnom tekstu se može i mora popuniti pravilnom interpretacijom ustavnih načela i vrednota i to pogotovo kada je u pitanju funkcioniranje tako važnog ustavnog tijela”
hrvatski-glasnik.com / Hrvatsko nebo