Tomislav Jonjić: Posve je jasno da i Milanović i Plenković krše Ustav i da je ovaj odabrao Primorca kako bi Milanović ostao na Pantovčaku
Nakon sinoćnjeg nastupa u Dnevniku RTL-a u 19 sati, Tomislav Jonjić bio je danas prije podne gost emisije Točka na tjedan televizije N1, gdje je u razgovoru s novinarkom i voditeljicom Natašom Božić odgovarao na pitanja o svojoj kampanji, o bitnim točkama svoga predizbornog programa te o tomu kako gleda na odnos Milanovića i Plenkovića, na Ustavni sud, na DORH, na pravosuđe, na jugoslavenstvo kao na današnju opasnost, na uvjetovanje Srbiji njezina ulaska u EU i drugomu.
“Potpuno je jasno da i Milanović i Plenković krše Ustav. To se događa svakodnevno i na svakom koraku. Obojica prisvajaju ustavna ovlaštenja koja zapravo nemaju. Pri čemu je razlika sljedeća: Plenković to radi u ’baršunastim rukavicama’, uglađeno europski, dok se Milanović služi počesto kočijaškim rječnikom, dakle brutalnim, nerijetko uvrjedljivim praktički slengom i to praktički svakodnevno. Pa sav odij pada na nj. A u stvarnosti obojica krše Ustav”, ocijenio je Jonjić dodavši kako je to ono “što obojici zapravo odgovara.”
On je zatim objasnio kako vidi razloge te sijamske povezanosti, kojoj se i voditeljica začudila, primijetivši kako je nevjerojatno da se međusobno podupiru oni koji se toliko javno svađaju i napadaju: “Milanoviću je to izlika da ne radi apsolutno ništa i da ne preuzima odgovornost ’apsolutno ni za što’, a Plenkoviću je to izgovor da ne mora konzultirati predsjednika Republike ni tamo gdje ga inače po Ustavu mora [konzultirati]. Oni zapravo žive jedno o drugome. I upravo time motivirana je Primorčeva kandidatura. Dakle, više izgleda za uspjeh na izborima od Primorca ima moja pokojna baba. On je poslan zato da bi izgubio, da bi Plenković ostao na Pantovčaku.“
Pitanje Ustavnog suda
Velik dio razgovora bio je posvećen Ustavnom sudu. Jonjić se prilično kritički osvrnuo na Ustavni sud i njegovu ulogu, a posebice na nekompetentnost i problematičnost niza njegovih članova. Naveo je dva primjera da bi slikovito prikazao problem, rekavši kako u Ustavnom sudu ”imamo ljude koji su utvrđeni plagijatori”, a i ” ljude koji su ulazili u različite banke i krivo se predstavljali”. “A ako nešto krijete, onda ne možete biti sudac Ustavnog suda.”
Zatim je iznio zašto smatra da bi bilje rješenje bili taj sud ukinuti: “S jedne strane ja sam pravnik i odvjetnik, živim više od tri desetljeća u pravosuđu i od pravosuđa. Zbog toga sam vrlo kritičan prema, već načelno, prema samoj instituciji Ustavnog suda, a pogotovo prema ljudima koji su prodefilirali kroz Ustavni sud. Kroz hrvatski Ustavni sud prodefilirali su ljudi koji nisu bili u stanju položiti pravosudni ispit. Dakle vi ne možete biti sudac općinskog suda u ne znam kojem gradiću u Hrvatskoj bez pravosudnog ispita, a možete biti sudac Ustavnog suda [bez pravosudnog ispita]. To je nešto što je u potpunosti neshvatljivo i nelogično.”
Pritom se pozvao na točku svoga programa te iznio vlastito viđenje na koji bi se način najbolje i najstručnije štitilo Ustav: “Zbog toga u svom programu predlažem da se dosadašnji, faktično, političko- korupcionaški model kojim se biraju suci Ustavnog suda dokine ili da se ustavno-sudska ovlaštenja povjere Ustavnosudskom odjelu Vrhovnog suda. Dakle, da se pri Vrhovnom sudu osnuje ustavnosudski odjel: skupina sudaca koji će se baviti rješavanjem ustavnopravnih pitanja. Koja je razlika? U Vrhovni sud ne možete doći bez položenog pravosudnog ispita i ako niste prošli čitavu hijerarhiju, od općinskog do Vrhovnog suda. Zatim imate činjenicu nesmjenjivosti: članovi Vrhovnog suda nesmjenjivi su i samim time manje podložni političkom utjecaju.”
Uz ostalo, u emisiji se razgovaralo o ovlastima predsjednika Republike, o njegovu odnosu s predsjednikom vlade, o uzajamnim blokadama, o stanju u pravosuđu, o DORH-u, Turudiću i EPPO-u, o uspostavi gornjeg doma Hrvatskoga državnog sabora, u kojemu bi bili i predstavnici manjina i hrvatskih iseljeničkih zajednica, te o današnjoj opasnosti od „duha jugoslavenstva“ odnosno od obnove bivše Jugoslavije, bez Slovenije, u bilo kojem obliku, te o medijskom praćenju zbivanja u Srbiji kao da i dalje živimo u istoj državi, o širenju teza da govorimo istim jezikom itd. Iznio je i čime bi sve uvjetovao suglasnost Hrvatske za ulazak Srbije u EU u njezinu pristupnom procesu.
Cijeli intervju s uvodnim prilogom o Jonjiću, u trajanju od 39 minuta, može se pogledati OVDJE.
Povezano:
PHB plakatom na cenzuru: „Od Tomislava 925. do Tomislava 2025.“
N1/Hrvatsko nebo