Luda divovska konstrukcija za zaustavljanje Putinove vojske: Izgradila ju nova vojna velesila, košta milijarde
Premijer Poljske Donald Tusk posjetio je granicu s ruskom regijom Kalinjingrad kako bi pregledao novoizgrađene vojne utvrde. Tuskov posjet dolazi mjesec dana prije nego što Poljska preuzme rotirajuće predsjedništvo 27-člane Europske unije. Poljski dužnosnici navode kako im je prioritet potaknuti Europljane na jačanje obrane u vrijeme ruske agresije te s promjenama koje uskoro dolaze u Washingtonu.
Poljska vlada i vojska započele su izgradnju sustava “Istočni štit” ove godine. Sustav će na kraju obuhvaćati približno 800 kilometara duž poljskih granica s Rusijom i Bjelorusijom, u trenutku kada zapadni dužnosnici optužuju Rusiju za provođenje hibridnih napada na Zapad, uključujući sabotažu, korištenje migracija kao oružja, dezinformacije i druge neprijateljske mjere.
“Što je poljska granica bolje čuvana, to je teže dostupna onima sa zlim namjerama”, rekao je Tusk na konferenciji za novinare u blizini sela Dąbrówka, stojeći ispred betonskih protutenkovskih barijera.
Kasnije je Tusk na platformi X objavio: “Prvi dio Istočnog štita na granici s Rusijom je spreman! Tijekom sastanka s vojnicima 200 metara od granice osjećao sam se zaista sigurno.”
Poljska je tijekom stoljeća često bila na meti agresivnih susjeda te je postala jedan od vodećih europskih glasova za sigurnost u trenutku kada su Francuska i Njemačka oslabljene unutarnjim političkim problemima. Poljska planira iduće godine potrošiti 4,7% svog bruto domaćeg proizvoda na obranu, čime će postati jedna od vodećih članica NATO-a u obrambenim izdacima.
Tuskova vlada procjenjuje da će strateški vojni projekt koštati najmanje 2,35 milijardi eura. Poljske granice s Rusijom, Bjelorusijom, kao i Ukrajinom ujedno su i najistočnije vanjske granice Europske unije i NATO-a. Tusk je kazao kako očekuje da će se Istočni štit s vremenom proširiti kako bi zaštitio i male baltičke države Estoniju, Latviju i Litvu.
“Sve što radimo ovdje – a to ćemo činiti i na granici s Bjelorusijom i Ukrajinom – ima za cilj odvratiti i obeshrabriti potencijalnog agresora, zbog čega je ovo uistinu ulaganje u mir”, rekao je Tusk. “Potrošit ćemo milijarde zlota na ovo, ali trenutno cijela Europa s velikim zadovoljstvom promatra ova ulaganja i naše poteze te će ih, ako bude potrebno, podržati”.
Dodao je kako želi da se Poljaci “osjećaju sigurnije duž cijele istočne granice.” Tusk je također izjavio da će utvrde uključivati granicu Poljske s Ukrajinom, bliskim saveznikom, no nije ulazio u detalje.
Duž granice protutenkovske barijere poznate kao “ježevi” bit će integrirane s prirodnim preprekama poput rovova. Tusk je napomenuo da dijelovi projekta nisu vidljivi golim okom, ali da je unatoč tome riječ o najvećem projektu te vrste u Europi od kraja Drugog svjetskog rata.
Planovi uključuju i izgradnju sustava za izviđanje i otkrivanje prijetnji, prednje baze, logističke centre, skladišta te raspoređivanje sustava za zaštitu od dronova, izvijestila je državna novinska agencija PAP.
vecernji.ba/Hrvatsko nebo