SVETAC DANA”Uzvišenje svetoga Križa”
subota, 14. rujna 2024.
Križ je mjesto Kristove pobjede. Svjedoči nam silnu ljubav koju Bog ima prema nama. Isusova je riječ: „Hoće li tko za mnom, neka se odrekne samoga sebe, neka uzme svoj križ i neka ide za mnom.“
Isusova je riječ: „Hoće li tko za mnom, neka se odrekne samoga sebe, neka uzme svoj križ i neka ide za mnom.“
Uz današnji blagdan vezane su brojne predaje, ali i neki zapisi u povijesnim kronikama. Prema jednoj legendi carica Jelena, majka rimskog cara Konstantina, odlučila je pronaći Isusov križ. Uputila se na Golgotu i tamo pronašla tri križa. Da bi saznala na kojem je od ta tri križa bio razapet Isus, pronašli su teško bolesnog čovjeka, koji se približio križevima i doticao ih. Dotaknuvši jednoga od njih ozdravio je, te su zaključili da je upravo to bio Isusov križ. Tada su komadiće sv. Križa poslali u crkve širom svijeta da se čuvaju i štuju.
Druga, pak, predaja povezuje današnji blagdan s osvajanjem relikvije sv. Križa iz ruku nevjernika. Relikvije su u jednom ratu pale u ruke Perzijancima. U 7. stoljeću car Heraklije uspio je čudesno poraziti perzijsku vojsku, pa je kao uvjet mira zatražio povrat svetoga Križa. Uvjet je odmah ispunjen i car je na svojim ramenima prenio Križ natrag u Jeruzalem. Međutim, naišao je na prepreku – nije mogao proći kroz vrata koja su vodila na Golgotu. Jeruzalemski biskup Zaharije savjetovao mu je da skine carsku odjeću i da Križ prenese u pokorničkom odijelu. Tako je i učinio.
Konstantin Porfirogenet u svom djelu ‘De administrando imperio’ piše da je car Heraklije dao pozvati Hrvate iz Velike ili Bijele Hrvatske, sa središtem oko Krakowa, u naše današnje krajeve da mu zaštite zapadne granice protiv Avara. Bilo je to upravo u vrijeme kad je car na Istoku vodio rat za oslobađanje Kristova Križa. Tako su Hrvati od početka, bez obzira što tada još nisu bili kršteni, bili uključeni u borbu za Kristov Križ, za ‘krst časni’, obranu najveće svetinje kršćanstva.
Brojni su hvalospjevi posvećeni relikviji sv. Križa. Sv. Andrija Kretski u jednom govoru Križ veliča ovim riječima: ‘Slavimo blagdan križa, po kojem su otjerane tmine, a bi vraćeno svjetlo. Blagdan križa slavimo, i s Raspetim bivamo uzdignuti u uzvišeno, da bismo – ostavivši dolje zemlju s grijehom – stekli ono višnje. Takvo je i toliko posjedovanje križa. Tko njega posjeduje, ima blago. S pravom nazvah blagom ono što je u stvari i po imenu najljepše od svih dobara. U njemu, i po njemu i u nj postavljeno je svekoliko naše spasenje i vraćeno u prvotno stanje.’
hkm.hr / Hrvatsko nebo