Američko ministarstvo vanjskih poslova predložit će Kongresu da odobri prodaju protuoklopnih raketa “Javelin” Kosovu

Vrijeme:2 min, 3 sec

 

Sjedinjene Države izaći će ususret molbi Kosova i prodati toj državi svoje protuoklopne rakete “Javelin” (“Atletsko koplje”), otkrio je na današnjem susretu sa srbijanskim predsjednikom Vučićem američki veleposlanik u Srbiji Christopher Hill.

Vučić je time bio vrlo razočaran, jsvjestan koliki su preokret u rusko-ukrajinskom ratu donijele pretprošle godine uprave rakete FGM-148 Javelin. To je američki protuoklopni navođeni raketni sustav zemlja-zemlja (postoji i sustav Javelin zemlja-zrak), koji je razvijan još od 1980-ih i koji je vrlo precizan. U žargonu te rakete nazivaju “Ispali i zaboravi“, zato što nakon identifikacije mete raketa sama traži i nepogrješivo pronalazi put do nje, pri čemu zavarava i obrambene sustave.

Američke rakete Javelin omogućile su ukrajinskim oružanim snagama da na daljinu unište na tisuće ruskih tenkova, oklopnih vozila, topovskih baterija, kamiona, radara, bunkera i drugih pokretnih i nepokretnih objekata. One su time pretprošle godine preokrenule tijek rusko-ukrajinskog rata, prorešetale ruski oklop, zaustavile napredovanje ruskih snaga i prisilile ih na velike taktičke uzmake odnosno na povlačenje s većih dijelova ukrajinskog ozemlja.

Tijekom razgovora s Vučićem Hill je objasnio da će američko ministarstvo vanjskih poslova molbu Prištine proslijediti uz svoju preporuku američkom Kongresu, čime će početi službena procedura s ciljem donošenja i provedbe konačne odluke.

Vučić je ocijenio da je ta odluka SAD-a veliko razočaranje za Srbiju, dodavši da će uprkos tomu Srbija zajedno s Amerikom raditi na očuvanju srpsko-američkih odnosa.

Promatrači tumači američku odluku kao potporu stvaranju kosovske vojske, “Kosovskih sigurnosnih snaga”, čemu se Srbija protivi i što nastoji spriječiti, te kao poruka Srbiji da će se Kosovo imati čime braniti u slučaju da srbijanska vojska pokuša izvršiti invaziji na sjeverni ili na druge dijelove Kosova.

Kao što je poznato, Srbija ustrajno smatra “Kosovo i Metohiju” svojim državnim područje, odbija ga priznati i tvrdi da ga “nikada” ne će priznati kao samostalnu državu, a s tamošnjim vlastima razgovara i pregovara na temelju toga što ih priznaje kao realno postojeću i privremenu vlast na privremeno odmetnutom dijelu srbijanskoga državnog teritorija. Tako je i svoju nedavnu odluku da prizna registarske tablice na automobilima koje izda Republika Kosovo ne smatra priznanjem Kosova srbijanska vlada protumačila kao priznavanjem samo privremenoga faktičnog stanja u svrhu olakšavanja života Srba i Albanaca koji putuju iz Kosova i onih iz Srbije koji putuju u Kosovo, a i svih srbijanskih državljana koji od 1. siječnja mogu prelaziti granicu bez toga da im kosovska policija prilijepi posebnu oznaku Kosova na njihovu registarsku tablicu izdanu od Srbije.

 

Hrvatsko nebo