Veleposlanstvo SAD-a upozorava da RS uvodi zabrane: Novi zakon preslikan je od Rusa s ciljem suzbijanja neslaganja
“Zakon o posebnom registru i transparentnosti rada neprofitnih organizacija koji je NSRS usvojila u prvom čitanju 29. rujna, napravljen je po uzoru na represivno rusko zakonodavstvo koje je Kremlj koristio za suzbijanje neslaganja, istrebljenje civilnog društva, i iskorijeniti slobodne medije”, tvrde iz veleposlanstva.
Američko veleposlanstvo je u priopćenju obrazložilo koja je razlika u njihovom tamošnjem zakonu i zakona koji je nedavno usvojila NSRS.
“Zakon na koji se Dodik poziva, poznat kao Zakon o registraciji stranih agenata SAD-a (FARA) iz 1938. godine, donosi transparentnost u rad lobista – pojedinaca ili organizacija koje rade u ime stranog principala kako bi utjecale na donošenje odluka u vladi”, pojašnjavaju iz Američkog veleposlanstva, prenosi Klix.ba.
Naime, FARA zahtijeva od takvih pojedinaca i organizacija da se registriraju kod Ministarstva pravde i prijave svoj odnos, aktivnosti i financijsku kompenzaciju.
Ove registracije se, pojašnjavaju nadalje oni, objavljuju, omogućavajući javnosti da bude informirana o aktivnostima lobista stranih agenata u SAD-u.
Potom, napravili su paralelu sa zakonom o stranim agentima koje je usvojila NSRS.
“Za razliku od toga, Zakon o posebnom registru i transparentnosti rada neprofitnih organizacija koji je NSRS usvojila u prvom čitanju 29. rujna, napravljen je po uzoru na represivno rusko zakonodavstvo koje je Kremlj koristio za suzbijanje neslaganja, istrebljenje civilnog društva, i iskorijeniti slobodne medije. Nejasne definicije i dvosmislene formulacije zakona NSRS-a dat će vlastima RS-a slobodu da sve neprofitne organizacije koje primaju sredstva iz izvora izvan BiH označe kao ‘strane agente’ i zabrane im određene aktivnosti”, tvrde iz veleposlanstva.
Oni, također, smatraju kako ovaj “antidemokratski” zakon jasno ima za cilj da ograniči prostor za funkcioniranje civilnog društva i suzbije kritike na račun Dodikove vladajuće koalicije, narušavajući prava stanovnika RS i približavajući RS još jedan korak autoritarizmu.
Inače, u ovom zakonu čije su usvajanje osudili iz Europske unije i Transparency Internationala, najveći problem jeste to što vlast u RS-u ovakvim zakonom planira oformiti poseban registar svih organizacija koje financijski ili na drugi način pomažu strane organizacije te će ih označiti kao “agente stranog utjecaja”.
večernji.ba / Hrvatsko nebo
Više
EPPO: Protiv koga je EPPO pokrenuo istragu, zbog čega sve vrlo konkretno i po čemu je to u nadležnosti europskoga javnog tužitelja
Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) u Zagrebu objavio je danas na svojim središnjim službenim stranicama,kao posebna institucija EU-a, informaciju...
D. Dijanović: Trump se kao u filmskom holivudskom scenariju vraća u Bijelu kuću
Trumpov povratak u Bijelu kuću Donald Trump novi je američki predsjednik. Dobio je ne samo najveću potporu elektora, nego...
I. Lovrić: Mir na prvom mjestu
Komu ili čemu služi NATO? Nove napetosti unutar hrvatskoga državnoga vrha o zajedničkoj obrambenoj politici unutar NATO-a nastavak su...
Lokalne vlasti su jako važne za uspjeh europskih integracija
Na razini općina i gradova naši građani najizravnije osjete koristi europskih politika, bilo kroz bolje ceste, razvijenu infrastrukturu ili...
Grmoja: EPPO vrlo vjerojatno ima mnogo više dokaza i tereti mnogo više ljudi; DORH se želi dokopati svih tih dokaza, cijelog predmeta, i spriječiti širenje istrage!
Mnogi se danas u Hrvatskoj pitaju što se događa, koga se za što sumnjiči i istražuje, i tko je...
Produbljuje se sukob između DORH-a i EPPO-a
Istražitelji Pnuskoka (Policijskog Uskoka) po nalogu Uskoka - koji je sastavni dio Državnog odvjetništva - u petak su ujutro...