Država u kojoj svi ratni zločini nisu jednaki, ubojstvo viteške djece godinama se pokušavao negirati i zataškavati
U Bosni i Hercegovini svi ratni zločini i osuđenici za ratne zločine nisu jednaki, ovisno o tome iz kojega naroda dolaze. Sasvim je jasno kako još uvijek u bh. društvu žive tri istine pa tako postoje oni koje se smatra manje ili više zločincima, kao i oni koje se smatra manjim ili većim žrtvama.
Svjedoci smo posljednjih dana žestokih osuda video zapisa iz prošle godine, u kojem Dario Kordić koji je pred Haaškim sudom osuđen za ratne zločine nad Bošnjacima, govori kako bi sve vezano za rat ponovio isto. Kada je prije mjesec dana bošnjački član Predsjedništva u zgradi državnog vrha u Sarajevu, primio osuđenika za ratne zločine bivšeg pripadnika Armije BiH Osmana Osmanovića, nitko nije reagirao, piše portal RTV Herceg Bosne.
„Nakon Rasima Delića prije nekih 20-ak godina kada ga je ugostio Haris Silajdžić, nedavno je i Denis Bećirević ugostio čovjeka koji je formalno presuđen za ratne zločine na tri i pol godine zatvora. Ono što je razočaravajuće je odsutnost bilo kakvih reakcija domaće političke javnosti što zapravo govori da ovdje još uvijek žive tri istine, da postoje oni koje se smatra manje ili više zločincima, kao i oni koje se smatra manjim ili većim žrtvama“, kazao je novinar Večernjeg lista Zoran Krešić.
Krešić ističe kako je cilj plasiranja video zapisa starog godinu dana, zasjeniti sve ono što se događa pred sudom Bosne i Hercegovine.
„Paraslužba zvana AID to vješto prikriva jer će vrlo skoro biti izrečena presuda za zločine u Križančevu selu. Taj sam slučaj pomno pratio, dakako da je sud taj koji će donijeti konačnu odluku, ali ono što je predočeno pred Sudom BiH više nego jasno ukazuje da je 12 zarobljenih Hrvata strijeljano i da su to počinili pripadnici Armije BiH“, istaknuo je Krešić.
Ono što se također očekuje je podizanje optužnice za jedan od najmonstruoznijih zločina u proteklom ratu, ubojstvo osmero djece na igralištu u Vitezu.
„Taj se slučaj godinama pokušavao negirati i zataškavati. Ono što je zapravo problematično jeste da većinu ovih slučajeva tek nakon 30 godina od rata procesuira državno Tužiteljstvo, a godinama je sve te procese zataškavalo županijsko Tužiteljstvo u Središnjoj Bosni“, poručio je Krešić.
Zaključuje kako će spomenuti procesi posve promijeniti paradigmu o ratu u Središnjoj Bosni i otkriti pravu istinu koju je neprocesuiranjem zločina nad Hrvatima zataškao i Haaški sud.
hms.ba/Hrvatsko nebo