Vladimir Trkmić: Izgubljen dan u životu je kada se ne smijemo

Vrijeme:5 min, 2 sec

 

Charly Chaplin

Sir Charles Spencer Chaplin (16. travnja 1889. London – 25. prosinca 1977. Corsier sur Vevey – Švicarska) bio je engleski komičar, glumac, redatelj i skladatelj koji se proslavio u eri nijemog filma. Postao je svjetska ikona kroz svoju filmsku osobnost, i smatra se jednom od najvažnijih osoba filmske industrije. Njegova karijera je trajala više od 75 godina, od djetinjstva u viktorijanskom dobu do godinu dana prije njegove smrti 1977. Obuhvaćala je dodvoravanje i kontroverze. Umro je u 88 godini života.

Djetinjstvo i  kratka biografija Charly Chaplina

Chaplinovo djetinjstvo u Londonu bilo je u znaku siromaštva i raznih životnih teškoća. Otac mu je bio odsutan, a majka se mučila s financijskim poteškoćama — dva puta su ga poslali u radni dom prije devete godine. Kad je imao 14 godina, njegova majka je bila smještena u mentalnu ustanovu. Chaplin je počeo nastupati u ranoj dobi, obilazeći glazbene dvorane, a kasnije radeći kao glumac i komičar. Sa 19 godina potpisao je ugovor s tvrtkom Fred Karno koja ga je odvela u Sjedinjene Države. Bio je tražen u filmskoj industriji i počeo se pojavljivati ​​1914. za Keystone Studios. Ubrzo je razvio lik Skitnice i privukao veliku bazu obožavatelja. Režirao je vlastite filmove i nastavio usavršavati svoje znanje kad je prešao u Essanay , Mutual, i First National Corporations. Do 1918. bio je jedna od najpoznatijih svjetskih ličnosti. Godine 1919. Chaplin je postao suosnivač distribucijske tvrtke United Artists , koja mu je dala potpunu kontrolu nad svojim filmovima. Njegov prvi dugometražni film bio je Klinac (1921.), a potom su uslijedili Parižanka (1923.), Zlatna groznica (1925.) i Cirkus (1928.). U početku je odbio prijeći na zvučne filmove 1930-ih, umjesto toga producirao je Svjetla grada (1931.) i Moderna vremena (1936.) bez dijaloga. Njegov prvi zvučni film bio je Veliki diktator (1940.), koji je satirizirao Adolfa Hitlera. 1940-e bile su za Chaplina obilježene kontroverzama, a njegova popularnost naglo je opadala. Bio je optužen za komunističke simpatije, a neki članovi tiska i javnosti bili su skandalizirani njegovom upletenošću u tužbu za utvrđivanje očinstva i brakove s mnogo mlađim ženama. Otvorena je istraga FBI-a , a Chaplin je bio prisiljen napustiti SAD i nastaniti se u Švicarskoj. Skitnicu je napustio u svojim kasnijim filmovima, među kojima su Monsieur Verdoux (1947.), Svjetlo reflektora (1952.), Kralj u New Yorku (1957.) i Grofica iz Hong Konga (1967.). Chaplin je napisao, režirao, producirao, montirao, glumio i skladao glazbu za većinu svojih filmova. Bio je perfekcionist, a njegova financijska neovisnost omogućila mu je da potroši godine na razvoj filma i produkciju slike. Mnogi filmovi sadrže društvene i političke teme, kao i autobiografske elemente. Dobio je počasnu nagradu Oscara za “neprocjenjiv učinak koji je imao u pretvaranju filmova u umjetničku formu 20 stoljeća”, 1972. godine, kao dio obnovljene zahvalnosti za njegov rad. I dalje je visoko cijenjen sa filmovima: Zlatnom groznicom , Svjetlima gradova , Modernim vremenima i Velikim diktatorom, često rangiranim na listama najvećih filmova .

Četiri važne životne poruke  Charly Chaplina

  1. Ništa nije vječno na ovome svijetu, pa ni vaši problemi.
  2. Volim hodati po kiši, jer tada nitko ne vidi moje suze.
  3. Izgubljen dan u životu je kada se ne smijemo.
  4. Šest najboljih doktora na svijetu su: Sunce, Odmor, Vježbanje, Dijeta, Samopoštovanje i Prijatelji.

Držite ih se u svim fazama života i uživajte u zdravom životu. Život je samo putovanje. Zato živi danas, sutra možda neće biti.

Što reći danas o njegovim savjetima

Savjeti Charly Chaplina su i danas aktualni, iako su zapisani vjerojatno negdje sredinom prošlog stoljeća. To su savjeti za čovjekov zdravi psihofizički život, za dušu i tijelo. Nažalost svi mi premalo razmišljamo o mentalnom zdravlju, zdravlju duše i tijela. Ne mora nam životni cilj biti dugovječnost, da bismo doživjeli 88 godina kao Charly Chaplin. Ali je vrlo važan naš odnos i stavovi prema životnim problemima, prema radosti, prema svome tijelu, rekreaciji, samopoštovanju i prijateljima. Nekad nam se panično čini da nas muče problemi koje nećemo moći riješiti. Ali nije tako! Svaki se problem da riješiti. Valjalo bi se stoga u osobnom životu radovati svakom jutru, svakom danu, suncu, svojim talentima, prijateljskim gestama. Nažalost naša ljudska koncentracija je tijekom dana negdje drugdje: u žurbi, raznim poslovima i obavezama koje treba obaviti, u trci za kupovanjem svega i svačega, u nekom natjecateljskom duhu trke za stjecanjem i posjedovanjem. Premalo je duhovnog mira i opuštenosti u našim životima. Možemo se složiti, ili ne složiti sa savjetima svjetski poznatog komičara i glumca. Jedno je sigurno, a to je da je Charly realno gledao na život, da je postavio pravu ravnotežu kako sačuvati zdrav duh u zdravom tijelu i opušteno živjeti. Znao je koristiti „ lijekove i najbolje doktore“: sunce, odmor, vježbanje, dijetu, samopoštovanje i prijatelje. U ta četiri savjeta Charly Chaplin je satkao svoju životnu mudrost, svoj odnos prema životu, svoju osobnu filozofiju života. Koja je naša životna filozofija? Poklapamo li se barem u nečem sa filozofijom života komičara, redatelja i skladatelja? Postoji jedna uzrečica koja kaže: „ Pametan čovjek uči iz iskustva drugih, a budala iz svog vlastitog iskustva.“ U koju skupinu ljudi se mi ubrajamo? Kako živimo? Čini mi se da bi te Chaplinove savjete trebalo staviti na vidno mjestu u svojoj spavaćoj sobi, ili u dnevnom boravku, i često ih čitati, ponavljati i polako usvajati.

Molitva sv. Tome Akvinskog za mudar život

Daj mi, Gospodine Bože moj,

da u sreći i protivštinama ne zakažem,

da se u njoj ne uznesem,

a u njima ne postanem malodušan.

Nek se ničemu ne radujem ili ni zbog čega ne žalim,

osim onomu što vodi k tebi,

ili zbog onoga što odvodi od tebe.

Nek se nikome ne želim svidjeti

ili nek se nikome ne bojim zamjeriti,

osim tebi.

Nek mi omrznu, Gospodine, sve prolazne stvari,

a nek mi drago bude sve što je tvoje.

Nek mi bude mrska radost koja je bez tebe,

i nek ne želim ništa što je izvan tebe.

Nek mi se sviđa, Gospodine, rad za tebe,

a nek mi je dosadan svaki počinak

koji je bez tebe.

Daj mi, Gospodine, da često k tebi podignem srce svoje,

a u svom se pomanjkanju stalno kajem,

s odlukom da se popravim.

Amen

 

Hrvatsko nebo