Martinović: Nema govora o smanjivanju ovlasti Doma naroda Parlamenta FBiH, time bi se revidirali Washingtonski i Daytonski sporazum
Njegova izjava došla nakon opetovanih poziva bošnjačkih političkih dužnosnika, u prvom redu predsjednika SDA Bakira Izetbegovića, o potrebi smanjenja ovlasti federalnog Doma naroda u zamjenu za legitimno političko predstavljanje konstitutivnih naroda. Pojednostavljeno, bošnjačka politika je spremna pristati da hrvatski narod nesmetano bira svoje političke predstavnike, ali samo u slučaju tako izabrani politički dužnosnici ni o čemu ne mogu odlučivati. Zato traži smanjenje ovlasti Doma naroda.
“Ukoliko bi se to dogodilo (reduciranje ovlasti Doma naroda ili njegovo ukidanje, op.ur.) onda bi se promijenila ustavna struktura Federacije BiH kao entiteta čiji je uspostava definirana međunarodnim Washingtonskim i Daytonskim sporazumima. Dakle u pitanju je pokušaj nedvojbenog revidiranja spomenutih međunarodnih ugovora što u suštini ima i svoje posljedične implikacije”, istaknuo je Martinović.
U zakonodavnoj strukturi, pojasnio je, federalna vlast je definirana kroz dva doma, jedan koji predstavlja građane odnosno Zastupnički dom i drugi koji predstavlja narode odnosno Dom naroda.
“Oba doma su ravnopravna u odlučivanju i imaju jasne nadležnosti, što je suština federalno ustrojenih zajednica. Ako jedan od konstitutivnih naroda, u ovom konkretnom slučaju Hrvati ne želi revidirane nadležnosti Doma naroda, onda ne preostaje ništa drugo do izvući zaključak da politički predstavnici bošnjačkog naroda koji uporno ponavljaju mantru o ‘ukidanju ili revidiranju Doma naroda’, žele od Federacije načiniti nekakvu drugačiju ustavno pravnu tvorevinu protivno političkoj volji jedne od strana koja je utemeljila Federaciju Bosne i Hercegovine”, rekao je predsjedatelj Doma naroda PFBiH.
To bi u suštini značilo, istaknuo je, marginaliziranje i izbacivanje iz procesa političkog odlučivanja Hrvata kao konstitutivnog i suverenog naroda u ovom entitetu i Bosni i Hercegovini.