Antihrvatska i autonomaška politika IDS-a, konačno dobila tretman koji je zaslužila, poniženje rijetko viđeno u političkom životu Hrvatske!
Miletić I Flego izjednačili se sa Istrom. umislili da su oni Istra
„Premijer degradira Istru” razvikali se Boris Miletić i Valter Flego.
Nije točno Miletiću i Flego! Degradira vas, a ne Istru!
Vi sebe izjednačavate sa Istrom??? Zar ste vas dvojica Istra???
Ne, niste! IDS nije Istra!
Istra je puno više od IDS-a!
Istra je narod istarski, stanovnici Istre, koji vole Istru, a vi ste ti koji ste narod Istre iznevjerili, iznevjerili njihovo povjerenje, radili na štetu istarskog čovjeka umjesto da ste branili njegove interese, za što vam je svojim glasovima dao mandat na izborima!
Danas 26. travnja 2019. godine premijer Andrej Plenković posjetio je Istru, ACY marinu u Rovinju i nastavak gradnje Istarskog Ipsilona. Nije pozvao istarskog župana Valtera Flegu, ni predsjednika IDS-a i gradonačelnika Pule Borisa Miletića, koji su se našli “duboko uvrijeđeni i povrijeđeni” Tom prigodom sazvali su konferenciju za medije i zamalo plačući i kukajući, puni jala udarili tračati po premijeru Plenkoviću.
„Odnos svih HDZ-ovih vlada prema Istri bio je diskriminirajući, ali niti jedna Vlada nije pokazala takvu aroganciju prema Istri kao ova Vlada.
Predsjednik Vlade RH u velikom stilu dolazi s ministrom gledati radove na Y, otvara danas super luksuznu ACI marinu, dok svega 30 kilometara dalje u sablasno praznom brodogradilištu, radnici Uljanika čekaju da im netko kaže što će biti s njima. Možemo ovdje govoriti o bontonu, o protokolarnoj praksi, o tome kako se jedan državnik treba ponašati, ali nažalost, ovdje se prije svega radi o odnosu HDZ-ove vlade prema Istri. Ovo je očigledno još jedan u nizu poteza kojim se Istru nastoji poniziti, pa čak i kazniti, kazao je Flego dodavši da je „jednostavno nevjerojatno doći u otmjenu ACI marinu u Rovinju, a kompletno izignorirati radnike Uljanika“ naglasio je istarski župan Valter Flego na današnjoj konferenciji za medije u Puli.
Eto kako je to patetično i sa puno jala izgovorio župan Flego, i pri tome je iskoristio radnike Uljanika, za koje nikada nije iskazao ni malo brige, ni suosjećanja.
Nije točno da je odnos HDZ-ovih Vlada bio diskriminirajući prema Istri! Čak su sve Vlade bile popustljive Prema IDS-u i davale mu previše slobode u obnašanju vlasti u Istri. IDS je stalno kalkulirao i balansirao na rubu priznavanja države Hrvatske svojim autonomaštvom i iredentizmom, surađujući otvoreno sa talijanskom iredentom, koja i danas ima teritorijalne pretenzije prema Istri.
Ako ćemo baš govoriti o odnosu HDZ-a prema Istri, onda najprije treba govoriti o odnosu IDS-a prema Zagrebu i državi Hrvatskoj. A po tom pitanju gospodin Župan pati od sinkope, ili je iznenada dobio amneziju i zaboravio IDS-ovu politiku neprestanog podrivanja suvereniteta i integriteta Republike Hrvatske:
Na svu sreću gospodine Župane ne patimo svi od amnezije ili sinkope kao vi. Ima nas još puno koji smo svjedoci vremena i pamtimo IDS- ovu politiku od stvaranja hrvatske države do danas.
A ” naš vrli “pulski gradonačelnik tom istom prigodom izjavljuje da je „situaciju s Uljanikom Vlada pretvorila u politički rat s Istrom, najrazvijenijom hrvatskom regijom u kojoj HDZ nema nikakav politički utjecaj i koju se na svaki način pokušava poniziti“.
Eto upravo je sam Miletić ne razmišljajući razotkrio , da HDZ nije imao nikakav politički utjecaj u Istri, što znači da HDZ i Vlada nisu mogli utjecati na procese koji su se odvijali u Uljaniku, već je samo IDS, koji je na vlasti u Istri od osamostaljenja Republike Hrvatske mogao utjecati na propast Uljanika! Nenamjerno htijući optužiti HDZ i Vladu potvrdio je ono što svi znademo, da je jedino IDS imao politički utjecaj na sve procese koji su doveli do propasti Uljanika.
Zar je premijer ponizio Istru svojim dolaskom? Naravno da nije! Ponizio je vas dvojicu ne pozvavši vas, nije ponizio Istru. Jeli to vi Boris Miletić i Valter Flego sebi umišljate da ste vas dvojica Istra?
Istarski župan Valter Flego i pulski gradonačelnik Boris Miletić “pretrgli ” su se od ” brige ” za radnike Uljanika. Za radnike Uljanika spremni su izdvojiti 300 kuna pomoći, a za kupnju prostora u Zagrebu, za Klub studenata 2-3 milijuna kuna.???
Boris Miletić stalno priča jedno te isto o Istri kao ” najrazvijenijoj hrvatskoj regiji”i da ” Istra više uplaćuje u Proračun RH, nego što dobiva sredstava iz Proračuna”To jednostavnom računicom nije točno. Koliko je iz Proračuna izdvojeno za jamstva Uljanika, to Miletić uopće ne računa, a tako je ” velika njegova briga za opstanak Uljanika i njegove radnike”? Vlade RH isplatile su po jamstvima Uljanika iz državnog proračuna 3 mlrd. kn više no što je Istra u njega uplatila. A tek koliko još ima za platiti po izdanim jamstvima, O čemu to onda priča Boris Miletić?
Očito je da se IDS izgubio sam u svojim floskulama i parolama, pa sami sebe opovrgavaju. To pokazuje svu nesposobnost IDS-ovih čelnika, da se suoče sa problemima i rješavaju ih. Onda zazivaju i prozivaju Državu, odnosno Vladu da razriješi ono što su oni zabrljali,a ovim postupkom premijer Plenković pokazao im je da više ne mogu računati na kontrolu i manipulaciju državnim institucijama , da im se sprema istraživanje imovine koju su ” stekli ” od kada su se politički aktivirali.
Svi se pitaju kako se IDS održava tako dugo na vlasti? Veoma jednostavno;
- -Dugo su na vlasti i uhljebili su svoje ljude u sav županijski, općinski i državni aparat. Kako su na vlasti raspolažu sa proračunskim novcem ,pa se on dijeli raznim udrugama, nacionalnim manjinama , braniteljskim udrugama i tako ih se obvezuje da budu njihova glasačka baza.
- -Malom izlaznosšću na izbore. Evo primjer; Na lokalnim izborima 2017. godine,za pulskog gradonačelnika od ukupnog dijela od 50 360 birača ,na izbore izašlo je njih 18 791 ili 37,31% . Za Borisa Miletića glasalo je 9 740 birača ,što je u postotku 51,83%, međutim u odnosu na ukupan broj birača taj postotak je daleko manji 19,34%. Znači da od 50 360 birača u Puli za Miletića je glasalo samo 9 740. birača.
- -Kada se analiziraju rezultati izbora, vidljivo je da je potpora IDS-u u Istri u stvari mala. Za ovakve izborne rezultate kriv je izborni zakon koji je sada u primjeni. Očito da ga treba mijenjati, jer ovakvi rezultati ne daju realno stanje sa terena. Samo 9 740 prema 50360 je potpora 1/5 građana grada Pule gradonačelniku Borisu Miletiću!
Upravo zbog tih rezultata lokalnih izbora odgovorno tvrdim da IDS ne predstavlja sve građane Istre. Predstavlja ¼ građana Istre, U Istri je registrirano prema podacima DIP-a 187 474 osobe sa pravom glasa. Na izbore je izašlo 84 618 glasača ,što je izlaznost u postocima 45,14% . Od glasača koji su izašli na izbore za Skupštinu Istarske županije izjasnilo se u korist IDS-a 46 548 glasača što iznosi 56,78%. Međutim u odnosu na ukupan broj upisanih birača 187 474 broj 46 548 koji su glasali, taj postotak iznosi 24,83 %. A to je 1/4 od ukupnog biračkog tijela u Istri. . http://www.izbori.hr
Odnos IDS-a prema državi Hrvatskoj
Od osamostaljenja Republike Hrvatske IDS kao stranka živi i djeluje na stvaranju antagonizma prema Zagrebu i državi Hrvatskoj. Koketira sa talijanskom iredentom neprestano podrivajući integritet i suverenitet Republike Hrvatske svojim autonomaštvom.
Prikazujući se kao jedini zaštitnik interesa Istre od vlasti iz Zagreba, dugo im je uspjevalo i na toj platformi privući glasače i održavati se na vlasti.
IDS je u samom početku stvaran kao demokratska stranka, hrvatskog usmjerenja, međutim istarski autonomaši i protivnici osamostaljenja Hrvatske jednostavno su im je preoteli, pokupili dokumentaciju i otišli u Zagreb registrirati stranku. Od tada IDS je neprestano u sukobu sa Zagrebom zbog svog separatizma i regionalnog nacionalizma.
Prvi predsjednik IDS-a bio je Ivan Pauletta, koji je sa svojom frakcijom preoteo IDS osnivačima i registrirao ga u Zagrebu 1990. godine.“IDS su osnovali autohtoni Istrijani kako bi vratili duh svojih predaka koji nikada nisu bili svoji na svome!’rekao je tada Ivan Pauletta. Za logo stranke odabran je zeleni krug sa tri koze koje su predstavljale podjelu Istre na tri djela: hrvatski, talijanski i slovenski. Cilj IDS-a je, među ostalim, ta tri istarska djela ujediniti u euro-regiju Istru. Sa Paulettom IDS skreće u autonomaštvo i iredentizam. 1993 godine IDS je osvojio najviše glasova.
23.travnja 1994. godine u Rovinju IDS-ovci donose 4 deklaracije
-O demokratizaciji Republike Hrvatske
-O regionalnom ustrojstvu Republike Hrvatske
-O autonomiji Istarske županije i
-O Euroregiji Istri
Na osnovu Deklaracija donesen je i Statut Istarske županije, koji nije bio u skladu sa Ustavom Republike Hrvatske , pa je Ustavni sud ukinuo 18 članaka Statuta kao neustavne. To je bio prvi veliki sukob IDS-a sa državnom vlasti, jer je zbog autonomaštva ukinuto 18 članaka Statuta Istarske Županije.
Paulettu zamjenjuje Elio Martinčić, ali ubrzo na čelo stranke 1991.godine dolazi Ivan Jakovčić sve do 2014. godine, kada na mjesto predsjednika dolazi Boris Miletrić.
IDS se u obnašanju vlasti u Istri ponašao kao da je Istra njihova osobna prćija u kojoj se gradovi i općine smatraju plijenom, a ne odgovornošću. U kojoj oni izborima nisu dobili obvezu upravljanja kao dobrog gospodara, već kao vlasništvo istarskih gradova i sela. 1997. godine Ivan Pauletta izlazi u javnost sa projektom Zemlja Istra, odnosno federalizacijom Hrvatske, što je naravno bilo protuustavno. Nakon neuspjeha projekta Zemlja Istra Ivan Pauletta povukao se iz političkog i javnog života.
Najomiljeniji i najpopularniji političar, bivši član IDS-a i prvi istarski župan , bio je Luciano Delbianco. On je izašao iz IDS-a 1996.godine i osnovao novu stranku Istarski demokratski forum. Međutim razbolio se i umro 2014.godine.
IDS je sebe prikazivao kao jedinog zaštitnika istarskih interesa i Istrijana od strane HDZ-a pa su mnogi Istrijani u to vjerovali. Naglašavam Istrijani, ne Istrani! Istrijanstvo je okosnica IDS-ove politike, jer je na njemu gradio svoju priču o posebnosti Istre i tako opravdavao svoje priče o autonomiji.
Citiram iz Programske deklaracije IDSa o Istrijanstvu:
“Istrijanstvo je svijest o pripadnosti slavenskog i latinskog stanovništva Istre zajedničkoj višekulturnoj realnosti Istre”
Braniteljske udruge iz Istre nisu se nikada izjasnile po niti jednom pitanju važnom za Republiku Hrvatsku, a pogotovo ne protiv IDS-ove politike na štetu hrvatskih interesa u Istri.
Kao primjer navodim demilitarizaciju, koja je u Programskoj Deklaraciji IDS-a;
“Stranka se zalaže za demilitarizaciju Regije jer je najbolja politika-mir.Novi oblici suradnje među svjetskim velesilama omogućuju drukčiji pristup vojsci i naoružanju malih država i regija.
Stranka traži ubrzanu demilitarizaciju regije, ali na način da se svim zaposlenim u vojnim službama, ako žele nastaviti rad i život u regiji to i omogući.
Postojeće vojne komplekse i potencijale treba prenamijeniti za ubrzani privredni razvoj Regije.
Sigurnost u državi i regiji osiguravat će policijska služba u suradnji sa Regionalnim organima.
Omladini, umjesto služenja vojnog roka treba omogućiti tijekom školovanja vježbe i civilne zaštite radi obučavanja i spremnosti za slučaj elementarnih i drugih nepogoda”
Nikada se udruge hrvatskih branitelja u Istri nisu očitovale o ovom u najmanju ruku bizarnom djelu Programske Deklaracije IDS-a, a oni su ti koji su se borili za slobodnu i neovisnu Republiku Hrvatsku. Kako bez vojske obraniti Državu od ugroze i neprijatelja, a svakodnevno svjedočimo kako Srbija ne odustaje od svoje mitomanske Velike Srbije.
Na najavu da bi se trebao aktivirati Pulski dio bivše vojne Zračne luke za novokupljene avione iz Izraela, žestoko je reagirao Boris Miletić “Militarizacija Pule i Istre nije opcija i mi ćemo se boriti protiv toga na sve moguće načine, vojni avioni neće nadlijetati nebo nad Istrom”
Obratila sam se Ministarstvu obrane sa upitom jesu li Istra i nebo nad Istrom sastavni dio hrvatskog teritorija, na što sam dobila odgovor
“Poštovana, možemo vas izvijestiti da će Hrvatska vojska, kao što je to činila i do sada, štititi integritet cijele Republike Hrvatske, a zaštita zračnog prostora obuhvaća cijeli teritorij Republike Hrvatske.”
Što naravno odgovara i članku 2 Ustava RH
Suverenitet Republike Hrvatske neotuđiv je, nedjeljiv i neprenosiv.
Suverenitet Republike Hrvatske prostire se nad njezinim kopnenim područjem, rijekama, jezerima, prokopima, unutrašnjim morskim vodama, teritorijalnim morem te zračnim prostorom iznad tih područja.
Ni na ovu Miletićevu očitu provokaciju i nepoštivanje suvereniteta Republike Hrvatske nad istarskim nebom, nitko iz braniteljskih udruga Istre nije reagirao!
Ni nitko iz ostalih stranaka nije reagirao! Nevjerojatno!
Zbog neprekidnog autonomaštva, IDS-ovi čelnici bili su u latentnom sukobu sa prvim hrvatskim predsjednikom dr. Franjom Tuđmanom.
Dr.Franjo Tuđman, znanstvenik, državnik, imao je povijesno pamćenje u svezi s Istrom. On je, uz to, godinama dolazio na ljetovanje i u posjet rodbini i prijateljima u Istru. Promatrao je i uočavao stvarno društveno stanje u Istri.
Već tijekom 1989.godine, Tuđman se javnim nastupima u Zagrebu i po Hrvatskoj iskazuje kao vođa oporbe u Hrvatskoj.. Zbog stanja i duha Istre, koji sam ranije opisala, to je za vlast i vladajuće u Istri bilo potpuno neprihvatljivo, neprijateljsko rješenje.
U sklopu priprema za prve slobodne izbore (22. i 23. travnja 1990 godine) dr .Tuđman i njegova stranka najavili su središnji skup (11. travnja) na otvorenom, iza Spomen-doma u Pazinu.
Na širokom se prostoru okupio lijep broj ljudi. Nakon nekoliko uvodničara i izraza potpore pred mikrofon je stao dr. Tuđman. Uz iskaze zadovoljstva i zahvale na toploj dobrodošlici, razvio je prikaz svojih državničkih stavova oko narodnih i državnih odnosa u tadašnjoj ,,Miloševićevoj Jugoslaviji” i ,,šutljivoj Hrvatskoj” i istaknuo potrebu jedinstva hrvatskog naroda na putu samostalnosti i osvajanja vlasti u Hrvatskoj. Već su se tijekom tih riječi čuli izrazi negodovanja od nekih pojedinaca i skupina, a osobito od jedne, poveće, ,uz sam veliki stakleni ulaz u zgradu Doma. Tada je, opravdano izazvan tim upadicama i zviždanjem , poručio tim istima : ,,Vi tamo, koji zviždite, znajte da ćete (sutra) uskoro morati poslušati volju hrvatskog naroda. Ako pak to ne ćete ili ne želite, onda vam je bolje da si potražite drugu domovinu…” To je izazvalo glasnu potporu i pljesak mnogih, ali i daljnje njihovo zviždanje i negodovanje.
Jesu li te riječi bile državnički neuljudne ili uperene protiv Istrana (koji nisu ni spomenuti), ili kojih Istrana prosudite sami?
Ali već navečer u kasnim vijestima, i potom u svim medijima idućih dana, proširena je vijest o HDZ-ovu ,,izgredu” u Pazinu i kako je ,,Tuđman izviždan”. Pripremljene ,,domaće istarske”, obavještajne, snage išle su još i dalje: ,,Tuđman (HDZ) tjera Istrijane iz Istre!” Posve izmišljena – sadržajna laž i gnusna optužba. Oni ,,pravi”, koji su zviždali i organizirali zviždanje, razumjeli su poruku i kasnije su doista i otišli iz Istre, boriti se u dobrovoljačkim odredima JNA protiv Hrvatske i Istre.
Napominjem da je na sličan način , na istom mjestu izviždana i predsjednica Kolinda Grabar Kitarović i to nakon 27 godina od dr. Franje Tuđmana.
Autonomaška i separatistička politika IDS-a se nastavila dalje, Nakon što im je Ustavni Sud izbrisao 18. članaka iz Statuta Istarske Županije, ,nastavlja se neprestano podrivanje i osporavanje suvereniteta i integriteta Republike Hrvatske!
IDS-ovcima je i sam spomen imena HRVATSKOGA neprihvatljiv! Da bi njihova priča o autonomiji prošla kroz ušicu zakonitosti u prvu točku Deklaracije stavili su “Županija Istarska je ustrojena kao autonomna regija i sastavni dio nedjeljive Republike Hrvatske”
Nakon što su svojom promašenom politikom autonomaštva, promašenom gospodarskom politikom, majorizacije manjina, marginalizacije hrvatske komponente u Istri doveli čitavu jednu gospodarsku granu u kolaps, politički i nacionalno izazvali velike podjele i netrpeljivost ,među stanovništvom, IDS-ovci zovu hrvatskog Premijera da im pomogne i izvlači ih iz nezavidne situacije u koju su se sami doveli i koju su sami izazvali.
Ne smeta me što se IDS-ovci deklariraju kao lijevo-liberalna stranka. U demokratskom društvu ima stranaka svih svjetonazora i usmjerenja, ali sve stranke moraju poštivati Ustav zemlje u kojoj djeluju i biti lojalni državi u kojoj su registrirani kao stranka. A IDS sve to nije od svog osnutka do danas i to je ono što nikako ne mogu podržati i na to pristati kao Hrvatica i hrvatska državljanka.
Lili Bencik/ Hrvatsko Nebo