Fragmenti hrvatske zbilje D. Dijanović: Profesor Dejan Jović kandidira se za Europski parlament kako bi Srbiju pogurao u EU?

Vrijeme:2 min, 55 sec

Politika „regiona“ na izborima za Europski parlament

Samostalna demokratska srpska stranka (SDSS) prošlu je nedjelju predstavila listu Jovićkandidata za Europski parlament. Nositelj liste je Milorad Pupovac, a drugi na listi kao nestranački kandidat je Dejan Jović. Kao što je poznato, Dejan Jović je profesor na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu, ali i na Hrvatskome vojnom učilištu. Bivši je savjetnik predsjednika Ive Josipovića koji ga je smijenio zbog izjave da je referendum o samostalnosti Hrvatske bio neliberalan. Prema Joviću Domovinski rat je bio građanski rat, a Jugoslavija je bila dobro rješenje za male narode. Jović ne skriva da je bio Sorosev stipendist, a njegove teze o Domovinskom ratu i samostalnoj Hrvatskoj su – eufemistički govoreći – krajnje problematične. O njima je, analizirajući Jovićevu knjigu „Rat i mit: Politika identiteta u suvremenoj Hrvatskoj“, pisao dr. sc. Davor Marijan u listopadskome broju „Časopisa za suvremenu povijest.

Povodom kandidature za Europski parlament Jović je dao intervju za beogradski Dnevnik. Odluku da sudjeluje na izborima Jović objašnjava odgovornošću „da nešto treba učiniti da se ne bi dogodilo da pobjede oni koji se protive europskom projektu s raznih nacionalističkih pozicija.“

Velikosrpski okupatori bi trebali postati osloboditelji?

Jović je u razgovoru istaknuo da ni u jednoj drugoj zemlji kao u Hrvatskoj broj pripadnika manjina nije toliko smanjen Velika Srbijaod 1991. do danas. „I dalje se u javnom prostoru o Srbima govori kao o okupatorima i agresorima, a ratu iz devedesetih se ne dopušta da se završi, nego se o njemu govori svakoga dana.“ Prema Joviću očito bi se o onima koji su okupirali trećinu hrvatskog teritorija devedesetih trebalo govoriti kao o osloboditeljima ili bi, alternativno, okupaciju i zločine trebalo zaboraviti?

Na pitanje novinara „Koliko su ovi izbori važni i za Srbe izvan Hrvatske koji imaju državljanstvo Republike Hrvatske?“ Jović je odgovorio: „Izborisu šansa da se i njihov glas čuje. Oni dosad nisu aktivnije sudjelovali u izborima u Hrvatskoj, iako su emotivno a, nažalost, i problemima vezani za to šta se u Hrvatskoj događa. Imaju sada šansu da pokažu da im nije svejedno kakva je Europa i kakva je Hrvatska. Samo neka se pitaju: što bi najviše pogodilo šoviniste, tko da dobije mandat na ovim izborima? Istovremeno, mogu pomoći i da se glas u korist bržeg uključivanja Srbije u EU snažnije čuje u Bruxellesu.“

Svoj mandat u Europskom parlamentu vidi kao priliku da Srbiju pogura prema EU

Jović je u nastavku razgovora dodao da se već više od deset godina zalaže za ubrzani prijem svih zemalja „regije“ Srbija EUzajedno u Europsku uniju. „Vidjeli smo kako je Slovenija ucjenjivala Hrvatsku samo zato što je prije nje ušla u EU. Hrvatska danas pokušava to isto u odnosu na Bosnu i Hercegovinu i Srbiju, pa i Crnu Goru, ali za to nema dovoljno snage. Dakle, moje je mišljenje da nikakve ucjene nisu dobrodošle i da regija – ma koliko bila nesavršena – treba što prije ući u EU i to cijela.“

Eventualni izbor u Europski parlament profesor Jović (nedvojbeno jedan od najinteligentnijih promicatelja politike „regiona“ u Hrvatskoj), vidi, dakle, prvenstveno ne kao priliku za afirmaciju hrvatskih interesa, nego kao kao dobru priliku da pomogne „u korist bržeg uključivanja Srbije u EU“. No, poznavajući metode rada protagonista politike „regiona“ nije teško predvidjeti da bi se nakon eventualnog izbora Jovića u Europski parlament difamacija Hrvatske u Europi dodatno intenzivirala. Komentirajući mogući Jovićev ulazak u Europski parlament jedan je prijatelj sarkastično primijetio: „Thompsonov koncert=rezolucija Europskog parlamenta o Hrvatskoj.“

Tako je to u Hrvatskoj koja je skrojena kao prirepak „regiona“, u Hrvatskoj bez hrvatskog sadržaja…

Davor Dijanović/HKV/https://www.hkv.hr/Hrvatsko nebo