U subotu,27.svibnja, Udruga branitelja Domovinskog rata Hrvatskog Vijeća Obrane,Podružnica Livno,održala je, drugu po redu izbornu skupštinu.

U nazočnosti velikog broja članova,za Predsjednika Udruge ponovno je izabran Ivica Padro te članovi Vijeća i Nadzornog odbora Udruge.

Osim izbora Predsjednika,članova Vijeća i Nadzornog odbora Udruge,branitelji su usvojili i Programsku deklaraciju koju donosimo u cjelosti.

Udruga branitelja Domovinskog rata HVO-a utemeljena je radi očuvanja i zaštite Domovinskog rata,spriječavanja lažnog prikazivanja zbivanja koja su vezana za Domovinski rat,očuvanja i zaštite sudionika i postrojbi koje su sudjelovale u Domovinskom ratu,obilježavanja obljetnica i događaja iz Domovinskog rata,kao i rješavanja drugih problema razvijačenih branitelja HVO-a.

  Udruga će pružati pomoć razvojačenim braniteljima kod ostvarivanja njihovih prava na zapošljavanje,a prije svega pomoć kod utemeljenja braniteljskih zadruga,povoljnije uvjete umirovljenja,pomoć i skrb za bolesne branitelje i članove njihovih obitelji,ostvarivanje prava za zdravstveno osiguranje,te rješavanje drugih pitanja koja su bitna za razvojačene branitelje,kao što su:dodjela stipendija za djecu studente čiji je barem jedan roditelj član naše udruge,socijalna zaštita,besplatno liječenje,doškolovavanje i prekvalifikacija,dodjela stambenih kredita,stjecanje prava na mirovinu,pomoć pri kupovini udžbenika djeci razvojačenih branitelja,trajna pomoć socijalno ugroženim članovima,kao i rješavanje drugih pitanja razvijačenih branitelja pred nadležnim ustanovama i institucijama.

Hrvati  su najveće žrtve u proteklom ratu.Protjerani su i etnički očišćeni iz svih mjesta koja su bila pod kontrolom vojske Republike Srpske i Armije BiH.Protjerani su,mučeni i ubijani samo zato što su štitili svoja temeljna ljudska prava koja su im zajamčena Poveljom UN-a.Udruga će se suprotstaviti svim pokušajima iskrivljavanja svih povijesnih činjenica vezanih za Domovinski rat na prostoru Općine Livno.

Haške presude,a posebno u dijelu u kojem se govori o postojanju udruženog zločinačkog poduhvata za nas je neprihvatljiva,jer se radi o sustavnim pokušajima iskrivljavanja povijesnih činjenica vezanih za Domovinski rat u Republici Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.Domovinski rat u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini bio je pravedan,obrambeni i oslobodilački rat.Hrvatska vojska i Hrvatsko vijeće obrane spriječili su uništenje Bihaća i ponavljanje genocida nad muslimanima koji se dogodio u Srebrenici.Zahvaljujući pobjedama u Domovinsko ratu prisilili smo JNA,vojsku RS-a i Slobodana Miloševića na završetak rata u Hrvatskoj i BiH,te potpisivanje Daytonskog mirovnog sporazuma.

Haaški sud je politički sud koji izjednačava žrtvu i agresora,te amnestira zločine koje su počinili tzv.JNA,četnici i Armija BiH uz odobravanje Međunarodne Zajednice,koja je najveći krivac za rat na prostoru bivše države.Takav sud,pravo i pravdu,a koju provodi MZ koja izjednačava žrtvu i agresora,te amnestira i ne priznaje svoje greške,propuste i nemoć,naša udruga nikada neće priznati.

Livno,27.svibnja 2017.                                                                PREDSJEDATELJ SKUPŠTINE

                                                                          Ivica Padro

HercegBosna-Hrvatskonebo

Komentari

komentara