Featured Video Play Icon

Zapovjednik Iranske revolucionarne garde: Izrael će “platiti visoku cijenu” i biti “pokopan” u Siriji

Vrijeme:4 min, 17 sec

 

Dok se život u Siriji donekle normalizira, a izbjeglice se pomalo vraćaju, šef Iranske revolucionarne garde, general Hossein Salami, izjavio je da će Izrael “platiti visoku cijenu” i biti “pokopan” u Siriji, izvijestila je u nedjelju državna televizija. “Cionisti će platiti visoku cijenu; oni će biti pokopani u toj zemlji, ali trebat će [za to] neko vrijeme”, citirala ga je državna televizija. Vijest je prenijela američka agencija AP. Izraelske snage uništile su u dosadašnjim zračnim i raketnim napadima brojna vojna skladišta, uzletišta, zrakoplove, helikoptere, brodove i drugu imovinu bivše sirijske vojske. Osim toga, prodrle su, s otprije okupiranog područja na Golanskoj visoravni, u dugi pojas tampon-zone na sirijskom teritoriju pod formalnom kontrolom UN-a, gdje uspostavljaju nadzor i pozivaju lokalno stanovništvo da vrati oružje oduzeto sirijskoj vojsci kada se ona raspala. Iz izraelske vlade najavljuju i naseljavanje tog područja. Sve češće spominje se „veći Izrael“, ali i „veća Sirija“; neke islamske skupine u Damasku izjavljuju da će „doći do Jeruzalema“. Turska vlada nudi Siriji vojnu pomoć, a arapske zemlje zajedno sa SAD-om i Turskom pozvale su na „mirnu i uključivu političku tranziciju“ u toj zemlji.

Zapovjednik iranske garde, najjače oružane sile u državi, Salami rekao je i to da su se dogodili “užasni” incidenti otkako su iranske snage napustile Siriju nakon pada Bašara al-Asada. Dodao je da su iranske snage bile u Siriji kako bi zaštitile sirijsko dostojanstvo.

Iran je bio Assadov regionalni potpora broj jedan u desetljeću dugom građanskom ratu te arapske nacije. U ratu su poginule stotine iranskih vojnika, iako je službeni Teheran dugo govorio da ima samo vojnu savjetodavnu ulogu u Siriji.

Normalizacija života uz nastavak izraelskih raketiranja i osvajanja tampon-zone na Golanu

Ovih dana u Siriji se donekle normalizira život. Učenici se vraćaju u učionice nakon što je nova sirijska vlada naredila ponovno otvaranje škola. Vraćaju se i izbjeglice: više od 7.600 njih vratilo se kući preko granice s Turskom za pet dana nakon pada Bshara al-Assada, rekao je turski ministar unutarnjih poslova.

Istodobno, nastavljaju se izraelske vojne akcije na Golanskoj visoravni i raketiranja skladišta i drugih objekata dosadašnje sirijske vojske. Izraelske zračne snage izvele su u subotu u roku od pet sati 61 izraelski napad na vojne lokacije širom Sirije, dok kopnene trupe – kako tvrde arapski izvori – uništavaju ceste, dalekovode i vodovodne mreže u jugoistočnoj Quneitri. To mjesto nalazi se na području pod zaštitom UN-a, u tzv. tampon-zone, na samom južnom vrhu te zone između Izraelskog teritorija blizu Genezaretskog jezera i Sirije.

Izraelski vojni časnici imali su razgovore s lokalnim starješinama u tamošnjim selima, od kojih su zatražili da prikupe oružje koje su civili prigrabili od sirijske vojske nakon što se ona raspala. Navodno je već prikupljena odnosno vraćena veća količina oružja.

Sirijski de facto vođa Ahmed Hussein al-Sharaa (r. 1982), poznat po svom gerilskom imenu Abu Mohammad al-Julani [Džulani], osudio je izraelsko otimanje zemlje i napade koji su u tijeku, ali je dodao da je zemlja previše “iscrpljena” za novi sukob.

Izraelski ministar obrane zatražio je od izraelskih vojnih snaga da u tampon-zoni na Golanskoj visoravni ostanu preko zime, iz sigurnosnih razloga, a iz izraelske vlade čuje se da namjerava napučiti tu zonu novim stanovnicima, kako bi udvostručila broj onih koji su ondje zatečeni.

Po mreži kruže snimke grupica donedavnih sirijskih pobunjenika koji uzvikuju da će doći do Jeruzalema, dakle da imaju za cilj „oslobađanje” (Istočnog) Jeruzalema, koji svi sunitski muslimani smatraju jednim od svojih triju najvažnijih svetih mjesta s najstarijim i najpoznatijim džamijama.

Najviši diplomati iz osam arapskih zemalja te Turske i Sjedinjenih Američkih Država sastali su se u Jordanu kako bi razgovarali o budućnosti Sirije i pozvali na mirnu i uključivu političku tranziciju u zemlji.

Kompleksni odnosi i različiti pristupi Siriji

Američki državni tajnik Antony Blinken rekao je da je Bidenova administracija “bila u kontaktu” s HTS-om, koji vodi al-Sharaa. Riječ je organizaciju koju je Washington proglasio “terorističkom” organizacijom, no moguće je da odustane od takve kvalifikacije ako se pokaže da se suprotstavlja ekstremistima iz ogranaka Al-Kaide i „Islamske države”.

Turska nudi pomoć novouspostavljenoj sirijskoj vlasti u tranzicijskom razdoblju. Turske trupe okupiraju manje sjeverne dijelove Sirije, gdje je Turska formirala i sebi lojalnu paramilitarnu sirijsku organizaciju. Velik dio sjeveroistočnih i istočnih područja Sirije pod kontrolom je Sirijskih demokratskih snaga, u kojima su glavni Kurdi odnosno njihove „pešmerge”.

Turska vojska raketirala je neke položaje dosadašnje sirijske vojske na sjeverozapadu kako bi spriječila da njezino naoružanje dođe u ruke ekstremističkih skupina, tako glasi objašnjenje.

„Turska je spremna dati vojnu potporu sirijskoj vladi pod vodstvom pobunjenika koji su zbacili Bašara al-Asada, ako ona to zatraži”, izjavio je u nedjelju turski ministar obrane Yasar Guler. On je u izjavi zaa turske medije ocijenio da novom vodstvu treba dati „šansu” te da je Turska „spremna davati prijeko potrebnu potporu”. Određene rezerve postoje zbog ukorijenjenosti pobunjenika u Turskoj neprihvatljivu Al-Kaidu i druge ekstremističke pokrete.

Male dijelove teritorija na dvama mjestima, jugu i sjeveroistoku, kontroli američka vojska. Na više mjesta postoje džepovi otpora koje drže ekstremisti. Razlikuju se procjene o tomu koliko je izgledno da oni iskoriste situaciju i pokušaju preuzeti dominaciju u Siriji. (Z. G.)

 

Hrvatsko nebo