Godišnjica razmjene logoraša U logoru bošnjačke Armije BiH bilo zatvoreno 106 Hrvata, ubijeno sedmero
Među zatvorenicima bilo je 12 djece do 15 godina života. Stravični zločini u logoru uključivali su brutalna mučenja, premlaćivanja, silovanja i ponižavanja
Svečanom svetom Misom i komemoracijom dostojno je obilježena 31. obljetnica razmjene hrvatskih logoraša u Potocima-Bijelo Polje, u ponedjeljak, 2. prosinca 2024. godine. U 18 sati u župnoj crkvi u Bijelom Polju služena je sveta Misa, koju je predslavio župnik don Rajko Marković. Misa je bila posvećena svima koji su prošli kroz strahote logora, kao i onima koji su dali živote za slobodu hrvatskog naroda. Nakon svete Mise, okupljeni vjernici i građani u procesiji su otišli do Spomenika poginulim braniteljima iz Drugog svjetskog rata i Domovinskog rata, gdje je izaslanstvo Udruge položilo vijenac, upalilo svijeće i pomolilo se za sve ubijene i umrle logoraše.
U logoru Potoci-Bijelo Polje osnovanom nakon 30. lipnja 1993. godine, smješteno je 106 Hrvata, većinom civilnog stanovništva. Logor je nastao nakon što su Bošnjaci, do tada pripadnici HVO-a, izvršili izdaju, a Hrvati su zarobljeni u naseljima sjevernog dijela Mostara. Među zatvorenicima bilo je 12 djece do 15 godina života. Stravični zločini u logoru uključivali su brutalna mučenja, premlaćivanja, silovanja i ponižavanja, a sedmero logoraša je ubijeno. Pet logoraša poginulo je na prvoj crti bojišta, dok su još dvojica ubijena u unakrsnoj vatri, jer su bili korišteni kao živi štitovi. Na prisilni rad na prve crte razgraničenja odvedeno je više od 35 zatočenika.
Popis ubijenih logoraša uključuje: Marko Bilić, Stjepan Bilić, Tomislav Brajković, Žarko Drinovac, Marko Sesar, Ljubo Škobić i Stanko Zovko. Za zločine počinjene u Logoru Osnovne škole u Potocima, optužene su pet osoba. Apelacijski odjel Suda BiH 2018. godine izrekao je presudu u kojoj su tri osobe osuđene na ukupno 26 godina zatvora za ratni zločin protiv civilnog stanovništva. Nikada više ne smije se ponoviti nešto tako strašno!