SORECA APELIRAO NA POLITIČARE U BIH: Iskoristite priliku i osigurajte benefite svojoj zemlji, rok je 5. prosinac
Na sjednici Zajedničkog povjerenstva za europske integracije Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) predstavljen je Izvještaj Europske komisije za BiH za 2024. godinu.
Na poziv Zajedničkog povjerenstva, izvještaj je predstavio šef Delegacije Europske unije (EU) i specijalni predstavnik EU za BiH veleposlanik Luigi Soreca, koji je ocijenio da Izvještaj jasno precizira koji su to uvjeti koje BiH treba ispuniti kako bi formalno otvorila pristupne pregovore s EU, te naglasio da sve ovisi od političke volje da se u narednom razdoblju iskoristi pozitivan momentum i radi na potrebnim reformama.
Soreca pozdravio je novi zamah koji je u BiH vidljiv u proteklih nekoliko tjedana i izrazio nadu da će se takav trend nastaviti. Izrazio je uvjerenje da će Europska komisija, ako se ispune uvjeti, bez odlaganja poduzeti korake u pravcu formalnog otvaranja pregovora s BiH.
Soreca je govorio i o Planu rasta EU za zemlje zapadnog Balkana, te o reformskoj agendi koju BiH treba usvojiti kako bi joj do kraja ove godine bila dostupna sredstva iz prve tranše Plana rasta.
Ističući da Plan rasta predstavlja dokaz o namjeri EU da građanima i gospodarstvu zemalja u statusu kandidata već u ranoj fazi pregovaračkog procesa osigura benefite koje imaju države članice EU, Soreca je apelirao na političke lidere da prepoznaju značaj ovog trenutka i iskoriste priliku da prije 5. prosinca ove godine usvoje reformsku agendu koja prati Plan rasta EU.
Soreca je podržao rad Zajedničkog povjerenstva za europske integracije PSBiH, ocijenivši da Zajedničko povjerenstvo predstavlja značajnu ulaznu točku za sve rasprave u daljem procesu europskih integracija BiH.
Prema riječima Sorece, Zajedničko povjerenstvo i Parlamentarna skupština BiH predstavljat će ključne partnere EU u narednom razdoblju, posebno nakon što BiH formalno otvori pristupne pregovore o članstvu.
Zahvaljujući se Sorecu na predstavljanju Izvještaja i snažnoj podršci koju EU daje procesu proširenja, članovi Zajedničkog povjerenstva za europske integracije PSBiH postavili su niz korisnih i konkretnih pitanja u vezi s reformskom agendom, Planom rasta, kao i pitanja u vezi sa zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom EU.
Na sjednici je podržana zasdtupnička inicijativa Denisa Zvizdića, kojom Zastupnički dom PSBiH inicira da Vijeće ministara BiH pristupi izradi okvirne strategije integriranog upravljanja vodama na razini BiH, uključujući i Akcijski plan za primjenu propisa EU koji se odnose na vodu za piće, komunalne otpadne vode i upravljanje rizikom od poplava, kao jedne od obveza iz Poglavlja 27. Izvještaja Europske komisije o BiH za 2023. godinu.
Za narednu sjednicu Zajedničkog povjerenstva odgođeno je izjašnjavanje o materijalu i dokumentima po zaključku koji je usvojen na 6. sjednici Zajedničkog povjerenstva za europske integracije koji glasi: „Zadužuje se rukovodstvo Zajedničkog povjerenstva za europske integracije da za narednu sjednicu, u roku do 30 dana, pripremi prijedlog aktivnosti i potrebnih dokumenata kojima će se jasno definirati uloga PSBiH u procesu pregovora za članstvo BiH u EU“.
Usvojen je i zaključak kojim se Tajništvo Zajedničkog povjerenstva za europske integracije zadužuje da, u suradnji sa Sektorom za EU PSBiH, početkom svakog sljedećeg ciklusa predsjedavanja Vijećem EU uspostavi kontakt s tajništvom parlamenta zemlje koja preuzima predsjedavanje, te da, posredstvom IPEX korespondenata, Zajedničkom povjerenstvu na znanje dostavi šestomjesečni kalendar događaja u okviru svakog ciklusa predsjedavanja, a koji sadrži i informacije o planiranim regionalnim i drugim događajima.
U radnu grupu za izmjenu Statuta COSAP-a Zajedničko povjerenstvo imenovalo je predsjedavajućeg Zajedničkog povjerenstva Zdenka Ćosića i zamjenika predsjedavajućeg Zajedničkog povjerenstva Dženana Đonlagića.
Zajedničko povjerenstvo iniciralo je ponovno pokretanje rada Parlamentarnog foruma za europske integracije, tijela kojeg čine predstavnici parlamentarnih povjerenstava/odbora za europske integracije sa svih razina vlasti u BiH.
S dnevnog reda sjednice, radi odsustva predlagača, skinut je Izvještaj o radu Vijeća ministara BiH za 2023. godinu. S tim u vezi, Zajedničko povjerenstvo usvojilo je zaključak koji će biti upućen domovima PSBiH, a u kome se navodi da su predstavnici institucija BiH, u skladu sa Zakonom o parlamentarnom nadzoru BiH, dužni prisustovati sjednicama povjerenstava i domova PSBiH – priopćeno je iz Sektora za odnose s javnošću PSBiH.
hms.ba/Hrvatsko nebo