Nevidljivi lovci, bespilotne majke-letjelice i nevidljivi besposadni borbeni brodovi: Kina predstavila visokotehnološko oružje na svom najevećem aeromitingu
Kina je pokazala svoju vojnu tehnologiju koja hitro napreduje otkrivanjem niza vrhunske opreme na najvećem zrakoplovnom mitingu u zemlji prošlog tjedna, izvijestio je CNN. Događaj koji se održava svake dvije godine u južnom gradu Zhuhaiju postao je rijedak javni prozor u vojnu i industrijsku moć rastuće supersile koju kontroliraju komunisti, a ujedno je međunarodnim stručnjacima pružio prigodu procijeniti njezine sposobnosti. Stručnjaci smatraju da su mnoga nova kineska oružja razvijena kao odgovor Sjedinjenim Državama, dok autoritarni Peking pokušava modernizirati svoje oružane snage i potvrditi svoju rastuću vojnu prisutnost u Aziji.
Ovogodišnji događaj prikazao je niz novih sustava naoružanja, uključujući borbene zrakoplove i projektile. Također je prvi put imao namjensko područje za bespilotne letjelice, u znak njihove sve kritičnije uloge na ratištima, uključujući rat u Ukrajini – i svaki potencijalni budući sukob za Tajvan, otoka pod samoupravom koji funkcionira kao samostalna država, iako ga Kina i gotovo sve druge države formalno smatraju dijelom „jedne Kine”.
Šestodnevna izložba privukla je gotovo 600.000 posjetitelja i više od 280 milijardi juana (39 milijardi dolara) u globalnim narudžbama – a i usputno zaustavljanje bivšeg načelnika ruske obrane, kako su izvijestili državni mediji.
Evo nekih od najvažnijih novih oružanih sustava koji su javno izloženi na sajmu.
Lovac J35-Stealth (nevidljivi)
Više od desetljeća u izradi, kineski dugo očekivani novi nevidljivi [tj. teško ga otkrivaju radari] borbeni zrakoplov, J-35A, naširoko se vidi kao dio nastojanja Pekinga da izjednači sposobnosti nevidljivog borbenog zrakoplova Sjedinjenih Država.
J-35A je drugi kineski nevidljivi lovac, nakon što je J-20 ušao u službu g. 2017. Njegovo puštanje u rad čini Kinu drugom zemljom nakon SAD-a koja ima dvije vrste nevidljivih borbenih zrakoplova.
Neki promatrači primijetili su sličnost u izgledu između J-35A i američkog F-35. Iako je, za razliku od F-35, koji ima jedan turboventilatorski motor, J-35A opremljen dvama motorima. Njegova maksimalna težina pri polijetanju vjerojatno će se približiti 30 tona, rekao je Song Xinzhi, kineski vojni stručnjak i bivši istraživač u zračnim snagama PLA-a, za državnu televiziju CCTV, pozdravljajući ga kao “proboj” za novu generaciju kineskih nevidljivih borbenih zrakoplova srednje veličine. Dodao je da je J-35A inačica lovca zračnih snaga. “(On) također ima dvostruku mornaričku inačicu, za koju se očekuje da će uskoro biti predstavljena javnosti”, rekao je Song.
Wei Dongxu, vojni komentator, tvrdi da je ključna značajka J-35A njegova očita svestranost. “Ne samo da može izvoditi zračne borbene misije, već i … izvoditi precizne napade na mete na zemlji i na moru”, rekao je za CCTV, napominjući da može nositi širok raspon precizno navođenog strjeljiva unutar svoga unutarnjeg odjeljka za oružje, uključujući male krstareće rakete koje se lansiraju iz zraka.
Protubalistički raketni sustav HQ-19
Stručnjaci su požurili usporediti HQ-19, kineski raketni sustav zemlja-zrak nove generacije, s američkim sustavom za zračnu obranu na velikim visinama (THAAD). Postavljen na vozilo visoke pokretljivosti 8×8, HQ-19 nosi šest projektila presretača i koristi mehanizam “hladnog lansiranja”, koji smanjuje opterećenje lansera i omogućuje mu brzo preraspoređivanje presretača, prema izvješćima državnih medija.
Kina nije otkrila tehničke specifičnosti sustava i ostaje nejasno može li odgovarati operativnom dometu ili brzini pogotka THAAD-a. U godišnjem izvješću Ministarstva obrane SAD-a o kineskoj vojsci u 2020. navodi se da je presretač HQ-19 prošao testove kako bi se potvrdila njegova sposobnost protiv balističkih projektila dometa 3000 kilometara. Kineski vojni stručnjaci kažu da ima zadaću presretanja balističkih projektila izvan atmosfere [u visinama višim od 900 km], znatno proširujući domet presretanja prethodnih modela poput HQ-9.
Kao najvažnije od svega, kineski stručnjaci i državni mediji također su tvrdili da je HQ-19 sposoban presresti hipersonična klizna vozila u atmosferi. Takvo je oružje “izazovno zbog svoje nepredvidive putanje”, rekao je viši pukovnik PLA-a Du Wenlong s Akademije vojnih znanosti PLA-a. “Naš radarski sustav, međutim, može pratiti te složene putanje i voditi projektile za konačni udar. Mnoge zemlje rješavaju hipersonične bojeve glave postavljanjem više brzih bojevih glava, osiguravajući barem jedan pogodak. Ali s kombinacijom projektila HQ-19 i našeg radarskog sustava, riješili smo taj problem s jednim radarom i jednom raketom”, rekao je za CCTV.
Masivna bespilotna majka-letjelica „Jetank“
Masivna bespilotna majka-letjelica koja može nositi teret do šest tona, „Jetank“, ima raspon krila od 25 metara (82 stope) i maksimalnu težinu uzlijetanja od 16 tona, po navodima državnih medija, što ga čini jednim od najvećih takvih oružja u kineskom arsenalu. Ta bespilotna letjelica (UAV) za napad i izviđanje na mlazni pogon ima osam vanjskih učvršćenja za nošenje projektila i bombi, a i brzo zamjenjivi modul misije, koji može nositi različite vrste manjih dronova. “Prenosi koncept nosača zrakoplova s mora u zrak, omogućujući razmještanje brojnih bespilotnih letjelica na bojno polje lansiranjem u zrak”, ustvrdio je kineski vojni stručnjak Du Wenlong, pohvalivši to kao “krupnu inovaciju”.
Nevidljivi bespilotni površinski borbeni brod ‘Orca’
Poznat kao “Orca”, JARI-USV-A jest hitri nevidljivi bespilotni površinski borbeni brod. Brod od 500 tona dizajniran je tako da bude vrlo otporan na radar i ima jedinstvenu strukturu trimarana koja mu daje stabilnost u oštrom moru, navode državni mediji.
S dužinom od 58 metara (190 stopa), širinom od 23 metra (75 stopa) i dubinom od 4 metra (13 stopa), “Orca” može ploviti brzinom do 40 čvorova s dometom od 4000 nautičkih milja, što omogućuje produžene misije bez ponovne opskrbe, navodi China Military Online, službena mrežna stranica s vijestima kineske vojske na engleskom jeziku.
“Kao autonomno borbeno plovilo, to je poput pokretne tvrđave na moru koja je sposobna preuzeti zadatke kao što su vatreni napad izvan vizualnog dometa, zračna i raketna obrana te protupodmornička potraga i napad”, tvrdi China Military Online u članak utorak.
“Takve platforme mogu redovito provoditi nevojne i vojne operacije niskog do srednjeg intenziteta, kao što su patrola i straža oko strateških točaka, baznih luka, otoka i grebena te ključnih vodnih putova”, dodaje se.
Opremljen četirima radarima s faznom rešetkom i vertikalnim lansirnim sustavom, brod bi navodno mogao nositi rakete, protubrodske projektile, rakete protuzračne obrane i oružane stanice na daljinsko upravljanje. Također ima platformu za polijetanje i slijetanje bespilotnih helikoptera u stražnjem dijelu i malo pristanište na krmi, koje se može koristiti za lansiranje malih podvodnih uređaja ili senzora za otkrivanje podmornica, navodi se u članku.
PL-15E, raketa zrak-zrak
Kina je također predstavila novu inačicu svoje rakete zrak-zrak dugog dometa PL-15. Dolazi sa sklopivim stražnjim perajama, dizajnom koji omogućuje kompaktniji prostor za odlaganje kako bi mogao stati u nevidljive borbene zrakoplove na zemlji. Na aeromitingu je PL-15E bio prikazan pored modela nevidljivoga borbenog zrakoplova J35-A.
PL-15 jedna je od najmoćnijih kineskih raketa zrak-zrak, s dometom od oko 200 kilometara i maksimalnom brzinom više od pet puta većom od brzine zvuka, po Međunarodnom institutu za strateške studije. Često se uspoređuje s američkim naprednim projektilima zrak-zrak srednjeg dometa AIM-120.
Nevidljivi lovac Su-57
Na aeromitingu je također bio izložen Su-57, najnapredniji ruski borbeni zrakoplov, koji se prvi put pojavio izvan matične zemlje.
Inozemni debi Su-57 u Zhuhaiju poslao je nedvosmislenu poruku o bliskoj vojnoj suradnji Kine i Rusije. Sergej Šojgu, bivši ruski ministar obrane koji je bio u Kini na godišnjim strateškim sigurnosnim konzultacijama, svratio je na aeromiting kako bi provjerio izloženi Su-57, piše državni Global Times.
Na aeromitingu su potpisani prvi ugovori za Rusiju o izvozu njezinih Su-57 prekomorskim kupcima, izvijestila je ruska novinska agencija Tass, iako nije otkrila identitet kupaca.
CNN/Hrvatsko nebo