Koalicija na ispitu Vijeće ministara na pragu rekonstrukcije ne usvoji li u utorak važne sporazume

Vrijeme:3 min, 21 sec

 

Iako to nije javno rečeno, nakon sastanka vladajuće koalicije na državnoj razini koju čine hrvatske, srpske i bošnjačke stranke, postalo je jasno kako je ostalo još malo strpljenja do eventualnog poteza koji bi vodio prekomponiranju većine i Vijeća ministara BiH

Ovoga tjedna njemačka vlada i većina koja je podupire nepovratno su otišle u povijest oko pitanja koja su mnogo benignija nego ona koja opterećuju Bosnu i Hercegovinu. Iako to nije javno rečeno, nakon sastanka vladajuće koalicije na državnoj razini koju čine hrvatske, srpske i bošnjačke stranke, postalo je jasno kako je ostalo još malo strpljenja do eventualnog poteza koji bi vodio prekomponiranju većine i Vijeća ministara BiH. Riječi čelnika HDZ-a BiH Dragana Čovića kako će predstojeća sjednica Vijeća ministara BiH biti test odnosa treba razumjeti u smjeru potencijalnog posljednjeg poziva da se svi partneri urazume i podrže odluke koje su čak tehničke naravi i o čemu smo već pisali. Na posljednjoj sjednici Vijeća ministara BiH, naime, čelnik Naroda i pravde, aktualni šef diplomacije Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković, onemogućio je donošenje odluka. Čak i onih koje podrazumijevaju odobravanje realizacije projekta izgradnje autoceste na koridoru Vc južno od Mostara, ali i jamstva za vjetroelektranu Elektroprivrede HZ Herceg Bosne kod Posušja. Njegovo destruktivno ponašanje rezultat je gubljenja stranačkoga tla pod nogama nakon nedavnih lokalnih izbora te jačanja sukoba među frakcijama.

“Izdaja Bosne”
Kada nije moguće postići suglasnost oko autoceste ili vjetroelektrane, ne treba imati iluzije da će se moći postići dogovor oko krupnijih političko-nacionalnih tema kakve su izmjene Izbornog zakona. Trenutačne su procjene kod Konakovića i drugih aktera iz Sarajeva kako “popuštanjem” pred Hrvatima nastavljaju slobodni pad i provođenje agende koja jača poziciju oporbenog SDA. Koji ih, inače, svakodnevno sumnjiči za izdaju Bošnjaka i Bosne. Čović je u istupu za javnost istaknuo kako su zastoji u donošenju odluka izravna posljedica neslaganja među koalicijskim partnerima. On naglašava da bošnjački blok izbjegava razgovarati o reformama koje su važne za hrvatski i srpski narod, poput izmjena Izbornog zakona i donošenja zakona o Ustavnom sudu BiH. S druge strane, Dodik je ranije izjavio kako bi u slučaju neuspjeha Vijeća ministara u provedbi planiranih odluka mogla uslijediti njegova rekonstrukcija.

Takav proces mogao bi se dodatno ubrzati nakon lokalnih izbora jer je NiP u Sarajevu zabilježio značajan pad popularnosti, a istodobno radikalizira svoje stavove, posebno u vezi s europskim putem BiH. Prema Čovićevu mišljenju, usvajanje odluka na sjednici Vijeća ministara 12. studenoga i sjednici Doma naroda istoga dana bit će ključni test za koaliciju. – Ako usvojimo sve što je na dnevnom redu, to će značiti da možemo raditi na složenijim pitanjima. Ako ne, doći će vrijeme za razgovore o rekonstrukciji Vijeća ministara i preispitivanju suradnje – naglašava Čović. U ovom trenutku koalicija u BiH suočava se s potrebom usklađivanja ključnih političkih ciljeva koji se odnose na europski put, ali i zaštitu specifičnih interesa svakog od konstitutivnih naroda. Hrvati i Srbi kontinuirano izražavaju nezadovoljstvo zbog izostanka napretka u pitanjima koja su za njih od prioritetne važnosti.

Izborni zakon…
Čović naglašava da bez jedinstva i spremnosti za rješavanje ustavnih pitanja, poput funkcije VSTV-aUstavnog suda, kao i Izbornog zakona, neće biti moguće održati stabilnu koaliciju. – Došlo je vrijeme da se o ovim temama razgovara otvoreno i u pozitivnom duhu – ističe on. Izjave ključnih političkih lidera otvaraju mogućnost značajnih promjena u strukturi vlasti ako se partneri ne usuglase o prioritetima. Na dnevnom redu Vijeća ministara očekuju se odluke koje će, u slučaju usvajanja, donijeti potrebnu stabilnost. Međutim, ako sjednica ne donese rezultate, mogućnost rekonstrukcije postaje realnija nego ikad. Jednako važna, ako ne i važnija, jesu pitanja oko vjerodostojnosti bosanskohercegovačke strane oko europskog puta zemlje. Ne ostavlja, međutim, mnogo mogućnosti rekonstrukcija bilo Vijeća ministara ili pak moguće Vlade Federacije BiH. Ponajprije zbog toga što je alternativa danas nevoljnom NiP-u njegov “stariji brat” SDA. Povratak SDA u koaliciju, s obzirom na sve radikalniji ton koji stranka koristi u političkom govoru u oporbi, mogao bi dodatno polarizirati političku scenu i ugroziti stabilnost Vijeća ministara, odnose među narodima, ali i minirati europski put zemlje.

Autor:Zoran Krešić
večernji.ba / Hrvatsko nebo