Tužitelj Josip Aničić: Nikada nisam imao prijetnji, radim u okvirima zakona i svojih prava

Vrijeme:2 min, 48 sec

 

U najnovijem izdanju popularnog podcasta Vrisak gostovao je tužitelj iz Tužiteljstva Županije Zapadnohercegovačke, koji je s voditeljicom i urednicom Emilijom Anđelić razgovarao o ključnim pitanjima pravosudnog sustava i izazovima s kojima se suočava.

Aničić je otkrio koji je put prošao kako bi postao tužitelj i kako izgleda njegov jedan radni dan.

Tužitelj Aničić je istaknuo važnost transparentnosti u radu tužiteljstva te naglasio kako se institucije trude osigurati pravičnost i pravnu sigurnost građana. Dotaknuo se i aktualnih predmeta, kao i procesa reformi koji imaju za cilj unapređenje pravnog okvira.

Tužitelj je prokomentirao i otkrio neke detalje o slučajevima ”Soldo” i ”Lana Bijedić” jer su ti predmeti prije nekoliko godina dosegli veliko zanimanje medija i javnosti.

Podcast pruža slušateljima priliku da iz prve ruke čuju o radu tužiteljstva.

Komentirao je i činjenicu kako u Kaznenom zakonu Federacije Bosne i Hercegovine još uvijek nije kažnjivo javno objavljivanje nečijih intimnih fotografija i video snimaka na internetu.

”U svom radu susreo sam se sa mnoštvom podataka iz mobilnih telefona i gotovo uvijek se nađu intimne fotografije i video snimci koje partneri međusobno razmjenjuju. Opasnost da se takve fotografije nađu u javnosti jest jako velika, jer prosljeđivanje tih intimnih fotografija i objava na društvenim mrežama u principu nije kažnjiva”, rekao je Aničić.

Aničić je oktrio kako se postupa kada su žrtve ili počinitelji kaznenih djela maloljetne osobe.

Na pitanje tko više čini obiteljsko nasilje muškarci ili žene Aničić je ponudio zanimljiv odgovor: ”Muškarci više čine fizičko nasilje, a žene psihičko nasilje”.

”Obiteljsko nasilja ima jako mnogo, žene trpe nasilje i nakon određenog vremena ona ne zna prepoznati je li žrtva ili je to normalno. Jednom mi je jedan čovjek rekao kako će vam susjedi pozvati policiju radi glasne glazbe, ali ako vidi obiteljsko nasilje kažemo neću se miješati”, govori Aničić.

Aničić je komentirao kako gleda na mogućnost da za 36.500 KM otkupite 1 (jednu) godinu zatvora.

”U Federaciji BiH, odnosno ako ste osuđeni po Kaznenom zakonu F BiH, svaku izrečenu kaznu zatvora do godine dana zatvora, bez obzira o kojem kaznenom djelu se radi, možete zamijeniti za novčanu kaznu. U FBiH bez obzira o kojem kaznenom djelu se radi i bez obzira je li ono počinjeno sa umišljajem ili iz nehaja svaka izrečena kazna zatvora do 1 (jedne) godine se može zamijeniti novčanom kaznom. U Republici Srpskoj postoje decidno navedena kaznena djela kod kojih osuđenici ne mogu izrečenu kaznu zatvora zamijeniti novčanom kaznom. Međutim, smatram da to nije dovoljno, te da bi se lista kaznenih djela mogla proširiti na korupcijska kaznena djela kao što su zlouporaba položaja ili ovlasti, nesavjestan rad u službi, primanje i davanja dara i drugih oblika koristi jer su počinitelji navedenih kaznenih djela službene i odgovorne osobe (direktori, ministri, gradonačelnici it.), koje u pravilu imaju više nego dovoljno novca da izrečenu kaznu zatvora zamijene novčanom kaznom. Prema tome, ne postiže se svrha kažnjavanja, ne utječe se na svijest građana o pogibeljnosti kaznenih djela i pravednosti kažnjavanja počinitelja, ne utječe se na počinitelja da ubuduće ne čini kaznena djela, niti se izražava društvena osuda zbog kaznenog djela”, rekao je tužitelj Aničić.

Naš gost je otkrio što voli raditi u slobodno vrijeme te kojim se hobijima bavi, a između Hajduka i Dinama izabrao je Široki Brijeg.

Ostale teme kojih se dotaklo u iscrpnom razgovoru pogledajte u videoprilogu.

Na YouTube kanalu Vrisak pronađite i druge zanimljive goste.

Vrisak.info / Hrvatsko nebo