ISLAMISTIČKI TEROR U NJEMAČKOJ: Je li od prosinca 2016. godine, kad je ubijeno 13 ljudi u Berlinu, njemačka politika izgubila iz vida borbu protiv islamizma?

Vrijeme:1 min, 36 sec

 

Islamistički teror u Njemačku je stigao prije osam godina kada je u prosincu 2016. islamist Anis Amri uletio kamionom od 40 tona na božićni sajam na Breitscheidplatzu u Berlinu i ubio 13 ljudi.

Protuteroristički betonski stupovi koji danas štite to područje djeluju kao spomenik protiv zaborava, piše BILD te nastavlja:

Nakon napada u Solingenu, u kojem je Issa al Hasan ubio tri osobe, a ranio osam, mnogi se pitaju: Što se dogodilo od napada na Breitscheidplatzu prije osam godina? Je li njemačka politika izgubila iz vida borbu protiv islamizma?

-Država ulaže u programe deradikalizacije, a iako je broj prijetnjih opasnih osoba u padu, on je i dalje velik. Početkom 2024. njemački Ured kriminalističke policije (BKA) izbrojao je 483 prijetnje i upozorio: Njemačka ostaje “u neposrednom dometu meta terorističkih organizacija”, navodi BILD iznoseći dalje svoju kritiku.

-Nema deportacija, plus kontinuirani nekontrolirani priljev izbjeglica. Od siječnja do srpnja deportirane su 11.102 osobe, od 43.298 koliko ih je moralo napustiti zemlju. Istodobno su u Njemačkoj 153.361 osobe zatražile azil.

U svom kritičkom osvrtu novinar BILD-a nadalje piše kako su neki teroristički napadi nakon krvoprolića na berlinskom Breitscheidplatzu osujećeni, poput planiranog napada na božićni sajam u Leverkusenu u zimu 2023. kada su 15-godišnji Nijemac afganistanskog podrijetla i 16-godišnji Rus čečenskog podrijetla namjeravali kamionom ubiti “nevjernike”. A to spriječeno „samo zato što su prijateljske službe upozorile Nijemce“, iznosi BILD

Pritom navodi kako postoji spor oko ovlasti istražitelja: savezna ministrica unutarnjih poslova Nancy Faeser (SPD) želi da se BKA-u dopusti tajna pretraga stanova i instaliranje softvera za špijuniranje, dok ministar pravosuđa Marco Buschmann (FDP) odbacuje takve planove.

Kad se svemu tome doda da su tek nakon 30 godina promatranja u Njemačkoj zabranjen rad islamističkih organizacija poput Hamasa i Samidouna, kao i nedavna zabrana “Islamskog centra” (IZH) u Hamburgu, postavlja se pitanje: je li njemačka politika danas doista izgubila iz vida borbu protiv islamizma?

 

fenix-magazin.de/Hrvatsko nebo