WALL STREET JOURNAL: ‘Eksplozivni dokumenti pokazuju da su Trumpa doista špijunirali, otkrivena je jedna od najprljavijih tajni‘

Vrijeme:4 min, 8 sec

 

Operativci kampanje Hillary Clinton 2016. su navodno koristili privatne stručnjake kako bi nadzirali komunikaciju Bijele kuće

Posebni tužitelj američkog Ministarstva pravosuđa John Durham nastavlja razotkrivati priču o “uroti” Donalda Trumpa i Rusije, a u najnovijem sudskom podnesku iznio je zapanjujuće informacije, piše Wall Street Journal u opširnom redakcijskom komentaru pod naslovom ‘Trumpa su doista špijunirali’

Prema sudskim dokumentima od petka, u predizbornoj kampanji kandidatkinje Hillary Clinton 2016. godine korišteni su zaštićeni komunikacijski kanali Bijele kuće kako bi se prikupile prljavštine o Donaldu Trumpu.

Riječ je o sudskom podnesku vezanom za rujansku optužnicu protiv Michaela Sussmanna, odvjetnika koji je u kampanji zastupao Hillary Clinton dok je radio za odvjetničko društvo Perkins Coie.

Sussmana je optužen da je lagao FBI-ju na sastanku u rujnu 2016., kada je prezentirao dokumente za koje je tvrdio da pokazuju tajnu internetsku komunikaciju između Organizacije Trump i ruske Alfa banke.

U optužnici se navodi kako je Sussmann FBI-u rekao kako im te informacije iznosi kao običan građanin te da ih nije obavijestio o svojim vezama s kampanjom Hilary Clinton. Pritom se izjasnio da nije kriv.

Također se navodi da je Sussmann radio s osobom ‘Tech Executive-1’, koja je identificirana kao Rodney Joffe, bivši član američke tehnološke tvrtke Neustar. Joffe je koristio svoje tvrtke, ali i istraživače na američkom sveučilištu, kako bi pristupio podacima, koje je onda koristio kako bi prikupio informacije o Trumpovoj komunikaciji.

Durham kaže kako je Joffeov cilj bio stvoriti određeni narativ o Trumpu, kojim bi se udovoljilo važnim pojedincima u odvjetničkoj tvrtki Perkins Coie i kampanji Hillary Clinton.

Novi šokantni podatak odnosi se na rezultate istraživanja do kojih su došli Joffe i njegovi prijatelji. Kako se navodi u sudskom podnesku, već u srpnju 2016. godine Joffe je iskorištavao svoj pristup inače javnosti nedostupnim podacima koji uključuju internetski promet u izvršnom uredu predsjednika Sjedinjenih Država.

U podnesku se navodi da je Joffeova ekipa uspjela dobiti pristup serverima Bijele kuće, ali i da su pratili internetsku komunikaciju vezanu uz Trumpov toranj i Trumpov stan u Central Parku.

image

Hillary Clinton Yuri Gripas/AFP

Komunikacija Bijele kuće trebala bi biti sigurna, a pomisao da bi joj bilo tko, a ponajviše netko povezan s predizbornom kampanjom suparničkog tabora, mogao imati pristup – već je sama po sebi alarmantna, upozorava WSJ. Implikacija da su ti podaci bili iskorišteni u političke svrhe ozbiljan je skandal koji zahtijeva temeljitu istragu.

Nadalje se u sudskim dokumentima navodi da je prikupljanje podataka nastavljeno i nakon što je Trump osvojio mandat u Bijeloj kući. Durham tvrdi da se u veljači 2017. godine Sussmann sastao s “drugom saveznom agencijom” (Agencija-2) kako bi iznio prikupljene navode te da su se oni djelomično oslanjali na navodni internetski promet koji su Joffe i njegova ekipa prikupili prateći komunikacije u Trumpovu tornju, zgradi u New Yorku i izvršnom uredu predsjednika.

U ponedjeljak kasno navečer glasnogovornik Rodneyja Joffea u priopćenju je naveo da je njegov klijent, suprotno navodima, apolitični stručnjak za internetsku sigurnost koji već nekoliko desetaka godina radi u vladi SAD-a i nikada nije radio za neku političku stranku. Dodaje se da je postojala ozbiljna i legitimna nacionalna zabrinutost za sigurnost zbog ruskih pokušaja uplitanja u izbore 2016. godine te su ugledni stručnjaci za internetsku sigurnost bili duboko zabrinuti zbog anomalija koje su pronašli među podacima te su pripremili izvješće koje su naknadno podijelili s CIA-om.

U sudskom podnesku se također navodi da su nove optužbe koje je iznio Sussmann, a u kojima govori o sumnjivoj vezi između ruskog mobilnog operatera i Bijele kuće, također lažne. Navodi se i kako lagao kada je tvrdio da ne radi ni za koga.

Najnovija otkrića otvaraju nova pitanja koja idu dalje od optužnice protiv Sussmanna. Koliko dugo je trajala istraga i tko je imao pristup prikupljenim podacima? Tko je odobrio pristup podacima Bijele kuće i tko je u FBI-ju te u Bijeloj kući znao za to? Jesu li Clinton i njezini bliski suradnici u kampanji bili osobno svjesni ove operacije?

– Durhamova otkrića idu puno dalje od dosjea Steele, koji se temeljio na neprovjerenim tvrdnjama ruskog emigranta u Washingtonu o uroti Rusije i Trumpa. Te su tvrdnje proslijeđene najvišim razinama vlade putem kontakata u FBI-ju, CIA-i i State Departmentu. Postali su hrana za neopravdane potjernice protiv bivšeg dužnosnika Trumpove kampanje, a kasnije i za dvogodišnji lov posebnog istražitelja Roberta Mullera koji nije utvrdio nikakvu kaznenu zavjeru između Trumpove kampanje i Rusije, piše Wall Street Journal.

image

Donald Trump Saul Loeb/AFP

Muller je otkrio “brojne poveznice” između ruske vlade i Trumpove kampanje, no zaključio je kako nema dovoljno dokaza da potvrdi da je tijekom kampanje postojala kriminalna urota s Moskvom.

WSJ piše i kako je sada jasno da su operativci kampanje Hillary Clinton koristili privatne stručnjake kako bi nadzirali komunikacije Bijele kuće. – Nove informacije pokazuju da je priča o dosluhu s Rusijom jedan od najprljavijih trikova u američkoj političkoj povijesti, piše u zaključku WSJ i poručuje kako bi Durham morao ispričati sve detalje ove užasne priče.

Jutarnji list/https://www.jutarnji.hr /Hrvatsko nebo