
Jesen je “biti ili ne biti” za europsku budućnost BiH
Malo je vremena ostalo za vratiti se na tračnice europskog puta jer je iduća godina izborna te je od suštinskog značaja ostatak ljeta iskoristit za smirivanje tenzija, a sve kako bi se ove jeseni napravio toliko potreban reformski iskorak.
Politička kriza koja se manifestira već dugi niz mjeseci, a koja je kulminirala ovoga proljeća, uzrok je situacije u kojoj je europski put Bosne i Hercegovine trenutačno u svojevrsnoj blokadi, a osim gubitka vjerodostojnosti u političkom smislu, kao i zamaha koji nam je trebao omogućiti početak pregovora kroz organiziranje prve međuvladine konferencije, na pragu smo i gubitka značajnih financijskih sredstava iz ambicioznog Plana rasta za zemlje zapadnog Balkana. Parlamentarna skupština BiH, koja je u sinergiji s Vijećem ministara trebala biti nositelj aktivnosti na usvajanju i realizaciji brojnih europskih zakonskih i drugih rješenja, trenutačno je “uhvaćena” u svojevrsnu vremensku petlju koja iznova rezultira nedostatkom kvoruma, barem kada je riječ o Domu naroda, dok se sjednice navedenog doma sazivaju s gotovo identičnim dnevnim redom, s naglaskom na smjenu SNSD-ovih kadrova.
Nesuglasice
Političke nesuglasice, odnosno nemogućnost dogovora, u prvom redu bošnjačkih i srpskih političkih lidera, uzrok su situacije u kojoj BiH još uvijek nije dostavila Europskoj uniji usuglašenu Reformsku agendu s detaljno razrađenim popisom ključnih reformi, a kao i do sada, najviše prijepora izazva buduća organizacija Ustavnog suda. A bez usuglašene Reformske agende nema ni korištenja sredstava. Da stvar bude gora, prijeti nam i umanjenje ukupnog iznosa koji je bio planiran za Bosnu i Hercegovinu.
Jedini dio državne vlasti koji pokušava, koliko je to moguće, održati fokus na europskom putu je Vijeće ministara, a koje je nedavno, uz ostalo, usvojilo Strategiju integriranog upravljanja granicom i Akcijski plan za njezinu provedbu, čime se integrirano upravljanje granicom u našoj zemlji harmonizira s pravnom stečevinom Europske unije. Također, usvojena su i četiri prijedloga zakona, i to o zaštiti poslovne tajne kao prava intelektualnog vlasništva, o zaštiti topografija poluvodičkih proizvoda, o patentu te o žigu u cilju njihova usklađivanja s pravnom stečevinom Europske unije. Vijeće ministara na današnjoj će sjednici razmatrati značajan broj točaka, njih 95, među kojima su i one koje su u fokusu javnosti, poput prijedloga za imenovanje zamjenika ravnatelja Državne agencije za istrage i zaštitu, a pred ministrima je i prijedlog odluke o načinu i iznosu financijskih sredstava za troškove angažiranja odvjetničkog ureda NautaDutilh-Sophie Jacmaiin, Jeal Francois Vandrooghenbroeck and Stan Brijs u svrhu zastupanja u izvršnom postupku koji se vodi pred nadležnim sudom u Bruxellesu po prijedlogu Viaduct d. o. o. Portorož “Vladimir Zevnik i Boris Goljevšček protiv Bosne i Hercegovine” po osnovi presude Međunarodnog centra za rješavanje investicijskih sporova ISCID, sa sjedištem u Washingtonu ARB/16/36 od 18. travnja 2022. godine. Također, na dnevnom redu je i informacija o prijedlogu mirnog rješenja spora koji se protiv Bosne i Hercegovine vodi pred nadležnim sudom u Belgiji radi izvršenja presude ICSID suda u postupku Viaduct d. o. o. Portorož. Od gospodarskih tema valja uputiti i na nacrt sporazuma o grantu – Program pomoći za upravljanje energetskim sektorom (ESMAP) Krovnog višedonatorskog Trust fonda 2.0 – (Projekt pravedne tranzicije u odabranim regijama bogatim ugljenom u Bosni i Hercegovini) između Bosne i Hercegovine i Međunarodne banke za obnovu i razvoj.
Važnost dijaloga
Dok država trpi posljedice velike političke krize, u entitetima je situacija značajno bolja kada je riječ o odnosima političkih partnera, a već idućeg ponedjeljka zasjeda Dom naroda Parlamenta FBiH s brojnim točkama, uključujući i pet prijedloga i jedan nacrt zakona. Međutim, onaj europski dio bosanskohercegovačkog političkog života ipak mora imati snažne državne institucije kao preduvjet ispunjavanja svega onoga što Unija traži od nas. Malo je vremena ostalo za vratiti se na tračnice jer je iduća godina izborna te je od suštinskog značaja ostatak ljeta iskoristit za smirivanje tenzija kako bi se ove jeseni napravio toliko potreban iskorak.
vecernji.ba/Hrvatsko nebo