U Podgorici 14 ozlijeđenih papar-sprejom u prosvjedu protiv dodjeljivanje državne nagrade četničkom poricatelju crnogorske nacije

Vrijeme:2 min, 54 sec

 

Najmanje 14 osoba ozlijeđeno je u sukobu policije i sudionika prosvjeda povodom dodjele najvišeg državnog priznanja – Trinaestojulske nagrade – književniku koji niječe crnogorsku naciju, Bećiru Vukoviću. Iz Zavoda za medicinsku pomoć kazali su za Radio Slobodna Evropa da je njihovu pomoć zatražilo sedmoro sudionika prosvjeda i šest policajaca. Dio javnosti optužio je policiju za prekomjernu upotrebu sile. Iz policije su priopćili da su se koristili “najblažim sredstvom prisile ” – papar-sprejem – kako bi odgovorili na bačena jaja, boce i kamenje.

Dio javnosti osporava dodjelu Trinaestojulske nagrade, najvećeg državnog priznanja Crne Gore, književniku Bećiru Vukoviću zbog njegova nijekanja crnogorske nacije i zbog potpore četničkom pokretu iz Drugoga svjetskog rata. Nagradu je dobio za književno stvaralaštvo u 2024., konkretno za knjigu „Kuće beskućnika“. Vuković je tvrdio da je knjiga registrirana u Narodnoj biblioteci Srbije, no ispostavilo se da je ta knjiga, kako se navodi na mrežnoj stranici Cobbis, koja je baza podataka svih biblioteka u Srbiji, te „u tisku“. Osim toga, navedeno je i da „nijedna biblioteka u sustavu COBISS.SR nema primjerak te građe“.

Svjetski priznati gitarist Miloš Karadaglić odbio to priznanje, koje će sada umjesto troje dobiti samo dvoje nagrađenih.

Državna nagrada dodjeljuje se u čast Dana državnosti Crne Gore zaslužniku čija djela znače prepoznatljivo i trajno dobro Crne Gore. U Crnoj Gori je 13. srpnja 1941. počeo antifašistički ustanak, a nasuprot ustanicima stajali su četnici i fašističke okupacijske snage. Sada će ta nagrada biti od većinski prosrpskog parlamenta dodijeljena zastupniku četničke strane.

Tijekom višesatnog prosvjeda građani su pokušali probiti kordon policije, koja je u dva navrata upotrijebila papar-sprej. Odmah nakon prosvjeda protimba je optužila policiju za brutalnu upotrebu sile, a Fakultet za crnogorski jezik i književnost poslao pismo diplomatskim predstavništvima Europske unije, Sjedinjenih Američkih Država i Velike Britanije.

Skupina politologa, uglavnom profesora državnog Fakulteta političkih znanosti, pozvala je potom 9. srpnja međunarodnu zajednicu da jasno osudi upotrebu prekomjerne sile, da prati daljnji razvoj događaja i insistira na poštovanju osnovnih ljudskih prava i demokratskih principa u Crnoj Gori. A nevladina organizacija Građanska alijansa pozvala je ombudsmana i Vijeće za građansku kontrolu rada policije da istraže je li u postupanju policijskih službenika došlo do prekoračenja ovlasti.

Na snimcima se može vidjeti da policajci – među kojima su i osobe bez odore – prska papar-sprejom sudionike prosvjeda, među kojima je i velik broj starijih osoba. Dio sredstva raspršio se i po policajcima.

Osim policijskih snaga, kod Vile Gorica bio je i kamion Vojske Crne Gore. Iz Ministarstva obrane nisu odgovorili na upit RSE koliko je vojnih vozila bilo, koliko pripadnika Vojske i zbog čega. Postavlja se pitanje i tko je zatražio upotrebu vojske u ovom slučaju.

Na prosvjedu je sudjelovao i Vukić Pulević (87), koji je prije sedam godina dobio tu istu nagradu za životno djelo. Istaknuo je sada da je velik broj starijih ljudi učestvovao na prosvjedu zbog toga što imaju „jače znanje i emocije“ o antifašističkom ustanku iz 1941. „Sve što se sinoć dogodilo – to je slika suvremenog uniženja Crne Gore… Zgoljno je nevjerojatno da Crnogorce tjeraju kemijskim sredstvima kao štakore po trgovima. Bio sam veoma tužan zbog toga”, kazao je on za RSE.

Pulević je član Crnogorske akademije nauka i umjetnosti i višedesetljetni sveučilišni profesor. Kaže kako se nada da će ovaj događaj inspirirati znanstvene elite i ljude od „osjećaja, znanja i poštenja“ da pruže „malo veći otpor ovome čudu koje se događa u Crnoj Gori.

Povezano:

Crnogorska Skupština prihvatila Rezoluciju o genocidu u sustavu logora Jasenovac, Dachau i Mauthausen

 

RFE/Hrvatsko nebo

Odgovori